Miasto pod miastem. Weekend z Archeologią

Miasto pod miastem plakat mały

9 września 2017 (sobota), godz. 11.00-18.00
10 września 2017 (niedziela), godz. 12.00-17.00

ul. Rycerska w Gdańsku
 
Zapraszamy na dwudniowe spotkanie z archeologią. Nawiązując do tegorocznego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa Krajobraz Dziedzictwa – Dziedzictwo krajobrazu przygotowaliśmy warsztaty, pokazy, wykłady i liczne atrakcje, które skupiać się będą wokół dziedzictwa archeologicznego. Pokażemy w jakim stopniu, dzięki możliwościom badawczym współczesnej archeologii i pozyskanym zabytkom, jesteśmy w stanie odtwarzać przeszłość. Przybliżymy widzom dawny Gdańsk z perspektywy badań, odkryć i artefaktów. Zaprezentujemy warsztat pracy archeologa i konserwatora zabytków, a także działalność pomorskich instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa. Ponadto czeka piaskownica skarbów oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.
 
W programie:
Życie kołem się toczy – pokazy garncarstwa i opowieści o technikach wyrobu naczyń ceramicznych.
Pod szkiełkiem! – sekrety pracy konserwatorów zabytków archeologicznych, metody konserwacji i próby rekonstrukcji.
Miasto pod miastem – spacer z archeologiem. Przewodnik-archeolog, to najlepsze źródło wiedzy!
Wykłady i prelekcje dla każdego – o czym rozmawiają naukowcy i badacze?
Praktyki młodego archeologa – jak wygląda jego warsztat pracy, z czym mierzy się archeolog w terenie, a z czym w gabinecie?
Tajniki produkcji dawnych kosmetyków i pachnideł oraz dzieje dbania o urodę z przepisami z dalekiej przeszłości.
Bezcenne skarby Bałtyku w rękach archeologa, który o bursztynie i jego historii wie prawie wszystko.
Warsztaty antropologiczne, które odkryją tajemnice stanu zdrowia dawnych mieszkańców Gdańska.
Dla dzieci i nie tylko szereg zabaw i gier.

Zapraszamy serdecznie!
 
Wstęp wolny
 

HISTORIA PEWNEGO ZABYTKU – wakacyjny konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży
 
plakatA3 konkurs malyMasz ulubiony zabytek archeologiczny? spodobał Ci się któryś na naszych (albo nie naszych) wystawach? A może wymarzyłeś sobie taki, którego odkrycie byłoby sensacją na światową skalę?!
Przedstaw nam swój pomysł w dowolnej formie graficznej (rysunek, kolaż, wycinanka, komiks itp.) i prześlij swoją pracę do 31 sierpnia 2017.
 
Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie. Konkurs przeprowadzany jest dwóch kategoriach wiekowych. Czekają nagrody! Czeka wystawa! Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 września 2017, o godz. 13.00 podczas Weekendu z archeologią.
 
Uczestnik konkursu może przysłać jedną pracę konkursową w wersji elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem w temacie "Konkurs o zabytku". W treści wiadomości należy wpisać: imię i nazwisko autora i jego opiekuna prawnego/opiekunów prawnych, miejsce zamieszkania, wiek oraz numer telefonu. Prace plastyczne mogą być także złożone osobiście na portierni siedziby Muzeum Archeologicznego przy ulicy Mariackiej 25/26 w kopercie z załączoną zgodą.
 
Warunki udziału w konkursie znajdują się w regulaminie [pobierz]. Prosimy o wypełnienie i przesłanie na adres Muzeum zgody na udział dziecka w konkursie [pobierz].
 
Informacje pod tel. 58 322 21 54, lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.