“Galopem przez wieki. 40 000 lat wspólnej historii człowieka i konia” – nowa wystawa w Domu Przyrodników

Zaproszenie zmodyfikowane 600x800pxGALOPEM PRZEZ WIEKI
40 000 lat wspólnej historii człowieka i konia

otwarcie wystawy: 29 grudnia 2018 r. o godz. 13:00
Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26, Gdańsk

 

Koń towarzyszył człowiekowi od wieków, jednak jego funkcja zmieniała się w czasie. Dlatego wystawa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku jest czymś więcej niż chronologiczną opowieścią, epoka po epoce. Obok przedmiotów zabytkowych, cennych źródeł archeologicznych, wybrane tematy zostały przedstawione przekrojowo.

 


• Sławne konie w historii
. Od Incitatusa i Bucefała po Kasztankę marszałka Piłsudskiego.
• Ewolucja konia. Począwszy od koniowatego Hyracotherium, który mierzył zaledwie 25-50 cm w kłębie.
• Koń jako źródło pożywienia. O dawnych czasach, kiedy łowcy polowali na stada dzikich koni.
• Udomowienie konia. O tym, jak pasterskie społeczności zamieszkujące stepy Eurazji rozprzestrzeniły swoją kulturę, podróżując na końskich grzbietach.
• Zmiany na kościach. O śladach zwyrodnieniowych zbadanych na szczątkach zwierząt, ale i na kręgosłupach jeźdźców.
• Motyw konia w sztuce. Od naskalnych malunków sprzed 30 tysięcy lat, poprzez antyczne pomniki konne, aż do płócien Kossaka.
• Motyw konia w literaturze. Czy to prawda, że po ciebie / Koń jakiś biały przyleci? / Koń, co po mogiłach grzebie, / Okiem rubinowem świeci; / Jakiś dziwny koń piekielny, / Mówią, że koń nieśmiertelny?
• Motyw konia w kinematografii. Odkąd w 1878 roku Eadweard Muybridge wykonał serię zdjęć pokazujących kolejne fazy ruchu galopującego konia: “Galopująca Sallie Gardner”…

Wystawę „Galopem przez wieki” można oglądać w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, czyli w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26. Otwarcie wystawy zaplanowano na 29 grudnia 2018 r. o godz. 13:00. Wstęp na otwarcie będzie bezpłatny. Później – biletowany zgodnie z cennikiem: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/ceny-biletow


Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/556577838147777/

Wystawa będzie prezentowana do końca czerwca 2019 r. Godziny otwarcia Domu Przyrodników można sprawdzić na stronie: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/godziny-otwarcia

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.