Promocja książki Pawła Dziechciarza "Gnieżdżewo, stanowiska 1 i 4"

Gnieżdżewo - plakat Promocja książki Pawła Dziechciarza „Gnieżdżewo, stanowiska 1 i 4. Osady z przełomu epok brązu i żelaza na Pomorzu Wschodnim”

• 24 stycznia 2019 r., godz. 13:00

• Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26, Gdańsk

• wstęp wolny

 

Zapraszamy na promocję książki zatytułowanej „Gnieżdżewo, stanowiska 1 i 4. Osady z przełomu epok brązu i żelaza na Pomorzu Wschodnim”. Jej autorem jest Paweł Dziechciarz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Promocja odbędzie się w Domu Przyrodników, czyli w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Muzeum jest jednym z wydawców tej książki, razem z Instytutem Archeologii UW oraz wydawnictwem Profil-Archeo. Podczas spotkania Paweł Dziechciarz przedstawi podsumowanie wyników badań ratowniczych i omówi zagadnienia poruszone w publikacji.

Książka „Gnieżdżewo, stanowiska 1 i 4” należy do serii wydawniczej „Ocalone Dziedzictwo Archeologiczne – Miniatury” (tom 3).


Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/302319490628046/

UWAGA! Skansen zamknięty z powodu wichury [JUŻ OTWARTY]

Wiatr - znak

AKTUALIZACJA (22.01.2019)

Wszystkie usterki zostały naprawione, a drzewa w skansenie - zabezpieczone. Zachęcamy do zwiedzania! Grodzisko w Sopocie znów jest czynne normalnie, zgodnie z godzinami otwarcia podanymi na stronie: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/godziny-otwarcia


4 stycznia 2019 roku Grodzisko w Sopocie będzie nieczynne. Awarii uległa instalacja wodociągowa. W związku z pracami naprawczymi tego dnia zamknięty będzie zarówno skansen, jak i pawilon wystawienniczy.

W następnych dniach pawilon wystawienniczy powinien funkcjonować normalnie, zgodnie z godzinami otwarcia podanymi na stronie: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/godziny-otwarcia

Natomiast sam skansen został zamknięty do odwołania. Wichura, z jaką zmagaliśmy się w pierwszych dniach stycznia, uszkodziła wiele drzew porastających teren Grodziska. Musimy zabezpieczyć skansen i usunąć połamane gałęzie, aby zapewnić bezpieczeństwo zwiedzającym. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Informacje można uzyskać również telefonicznie, dzwoniąc bezpośrednio do Grodziska w Sopocie: 58 340 66 00. Dane kontaktowe znajdują się na stronie: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/kontakt

W święta Muzeum będzie nieczynne

Święta koń choinka MAGMuzeum Archeologiczne w Gdańsku będzie nieczynne w dniach:

• 24 grudnia (Wigilia),
• 25 grudnia (Boże Narodzenie),
• 26 grudnia (Boże Narodzenie),
• 31 grudnia (sylwester),
• 1 stycznia (Nowy Rok),
• 6 stycznia (Święto Trzech Króli).

Dotyczy to wszystkich oddziałów: Domu Przyrodników, Piwnicy Romańskiej, Grodziska w Sopocie, Muzeum w Gniewie.

W podanych dniach nieczynna będzie też wieża widokowa w Domu Przyrodników.

Akcja charytatywna "Każdy może pomóc"

Pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku biorą udział w dobrowolnej akcji "Każdy może pomóc", organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Wylosowaliśmy list od 7-letniej Moniki i już przygotowujemy dla niej prezent.

Ale Monika ma rodzeństwo: cztery siostry i jednego brata. Ich też chcielibyśmy obdarować, mimo że akcja tego nie wymaga. Po prostu trudno nam wyobrazić sobie, że pozostałe dzieci nie dostaną żadnego prezentu.

Jeśli mają państwo ochotę się przyłączyć i przeznaczyć jakieś przedmioty (pieniędzy nie zbieramy!) na wspólny podarunek dla rodzeństwa Moniki - zapraszamy. Rzeczy (nowe, nie używane!) można przynosić do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 25/26. Czekamy do 7 grudnia.

Zgodnie z treścią listu kompletujemy prezenty dla czterech dziewczynek w wieku 8, 10, 12 i 15 lat oraz jednego chłopca w wieku 16 lat.

MOPR - list od Moniki

Warsztaty ozdób choinkowych w Muzeum

Warsztaty ozdób choinkowych w Domu Przyrodników

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy wykonają ozdoby choinkowe. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z opiekunami.

Spotykamy się w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, czyli w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 – 15 grudnia 2018 roku (sobota) o godzinie 12:00.

UWAGA, udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia – tylko telefoniczne – przyjmuje Dział Edukacji Archeologicznej i Wystaw pod numerem: 58 322 21 54. Ilość miejsc jest ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodatkową atrakcją będą odwiedziny św. Mikołaja.

Zajęcia potrwają w sumie około dwóch godzin.

12 listopada 2018 roku Muzeum będzie nieczynne

Flaga Polski na maszcie - zdjęciePrezydent podpisał Ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 12 listopada 2018 roku będzie dniem wolnym od pracy. W związku z tym wszystkie oddziały Muzeum Archeologicznego w Gdańsku będą nieczynne.

„Wszystko, co wiemy” – spotkania artystyczne dla dzieci

Wszystko, co wiemy - baner

„Wszystko, co wiemy” – spotkania artystyczne dla dzieci

Piwnica Romańska (pl. Dominikański 1, Gdańsk)

terminy: 20 października, 27 października, 3 listopada 2018 r. – o godz. 12:00

 

Jak wyglądał świat dawno temu? Czym różni się od świata, jaki znamy dzisiaj? Opowie Daniel Chodowiecki, wybitny malarz i rysownik, urodzony w XVIII-wiecznym Gdańsku. Spytacie, jak to możliwe? Otóż Daniel Chodowiecki pojawi się pod postacią marionetki, ożywającej w rękach aktorów Marcina Marca i Sławomira Banasia.

Na każdym spotkaniu będziemy uczestniczyć w małym koncercie, słuchając muzyki wykonywanej na instrumentach z czasów Chodowieckiego.


Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2241256532760137/


Jesteśmy przekonani, że spotkania z cyklu „Wszystko, co wiemy” spodobają się każdemu, kto jest wrażliwy na muzykę, taniec i sztukę. Spotkania odbywają się w nastrojowych wnętrzach Piwnicy Romańskiej, dlatego prosimy – ubierzcie się ciepło.

Bilet wstępu: 5 zł za dziecko (opiekunowie wchodzą bezpłatnie)

 

IMG 5172 960px

 

Chodowiecki Basedow Tafel 13 bWydarzenie zostało zainspirowane ilustracjami Daniela Chodowieckiego do książki „Elementarwerk” (1774 r.) Johanna Bernharda Basedowa. Dzieło to podzielone było na 10 ksiąg i zawierało całokształt XVIII-wiecznej wiedzy o świecie, podany w sposób przystępny dla młodych czytelników. Istotną częścią „Elementarwerk” stało się 300 scen, wybitnych pod względem artystycznym ilustracji Daniela Chodowieckiego. Dzięki nim także współczesny czytelnik może się przenieść do XVIII-wiecznego świata, oglądając dawne obyczaje, ubiory i inne przejawy kultury.

 

„Wszystko, co wiemy” współtworzą:
Maciej Szyszka – archeolog
oraz artyści:
Marcin Marzec, Sławomir Banaś – aktorzy teatru lalek,
Anna Korbolewska – tancerka specjalizująca się w choreografiach historycznych,
zespół instrumentów dawnych SILVA RERUM arte w składzie:
Maja Miro-Wiśniewska (pomysłodawczyni warsztatów) – flet traverso,
Danuta Zawada – skrzypce barokowe,
Małgorzata Skotnicka – szpinet.

 

IMG 5208 960px

 

Organizator: Fundacja SILVA RERUM

Partnerzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Metropolitalna Karta do Kultury

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności