Dzieje Sopotu

8 października 2018 (poniedziałek)
Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Wraz z Muzeum Sopotu zapraszamy na konferencję naukową dotyczącą dziejów Sopotu. Często spotykamy się z pytaniami od zwiedzających na temat historii Sopotu. Organizowana przez nas konferencja ma na celu zgromadzenie materiałów, które w przyszłości, po opublikowaniu, będą doskonałym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim naszym znakomitym gościom, którzy zgodzili się wziąć czynny udział w konferencji.
Wstęp bezpłatny

Program konferencji:

11.00 – Przywitanie Gości

11.20 – „Uwarunkowania środowiskowe początków osadnictwa w rejonie Sopotu”
prof. dr hab. Szymon Uścinowicz – od 41 lat pracownik Oddziału Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdańsku. Główne zainteresowania badawcze: historia Morza Bałtyckiego, zmiany poziomu morza i ewolucja wybrzeży południowego Bałtyku w Holocenie.

11.40. – „Pradzieje Sopotu ”
Aleksandra Szymańska-Bukowska – archeolog, muzealnik, honorowy Starszy Kustosz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wieloletnia badaczka m.in. grodziska w Sopocie – inicjatorka powołania Skansenu oraz budowy Pawilonu Wystawienniczo-Edukacyjnego. Autorka książki „Sopot w zamierzchłej przeszłości. Grodzisko wczesnośredniowieczne”. Specjalizuje się w zakresie studiów nad przeszłością Pomorza Gdańskiego w starożytności i we wczesnym średniowieczu. Dorobek naukowy – około 75 publikacji.

12.00. – „Sopot w świetle kontraktów w Liber Contractuum opactwa oliwskiego z XVIII wieku”
Prof. dr hab. Sławomir Kościelak – profesor nadzwyczajny w Zakładzie Historii Nowożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuję się w historii nowożytnej Pomorza Gdańskiego (Prus Królewskich), Kujaw i Wielkopolski ze szczególnym uwzględnieniem stosunków wyznaniowych, historii Kościoła, reformacji i kontrreformacji.

12.20. – „Sopot -Riwiera Północy w XIX i pierwszej połowie XX wieku"
Prof. dr hab. Tadeusz Stegner – pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się dziejami polskiej myśli politycznej, kwestiami narodowo-wyznaniowymi w Europie środkowo-wschodniej oraz zagadnieniami życia codziennego i historii turystyki. Ma w swoim dorobku ponad 100 publikacji.

12.40-13.20 – Przerwa –poczęstunek

13.20. – „Sopot wojenny – kurort w latach pierwszej oraz drugiej wojny światowej”
Dr Jan Daniluk – historyk, badacz dziejów przede wszystkim Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.) oraz II wojny światowej; obecnie kieruje pracami nowego Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

13.40. – „Rola festiwali w powojennych dziejach Sopotu”
Wojciech Korzeniewski – animator kultury, impresario, dziennikarz, organizator, producent koncertów, targów i festiwali. Dwukrotnie odznaczony za zasługi dla polskiej kultury przez Ministerstwo Kultury i Sztuki  i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał „Bursztynowego Słowika” za zasługi z okazji 30-lecia festiwalu w Sopocie. Autor i współautor książek i wydawnictw dot. historii festiwali i polskiego rocka. Współtwórca ruchu muzycznego MMG/Muzyka Młodej Generacji/ i festiwalu MMG w Jarocinie.

14.00. – „Sopocianie 1945-1948”
Karolina Babicz-Kaczmarek – historyk, muzealnik, absolwentka wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletni pracownik Muzeum Sopotu. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół historii Sopotu i Pomorza Gdańskiego schyłku XIX i połowy XX wieku. Zajmuje się przede wszystkim historią społeczna i mikrohistorią. Autorka i współautorka  licznych wystaw. Od lat prowadzi projekt naukowo-badawczy „Sopocianie” poświęcony losom mieszkańców; edycja projektu dotycząca lat 1945-1948 została nagrodzona nagrodą główną w Konkursie na Wydarzenie Muzealne roku 2013

14.20. – „Przyszłość Sopotu”
Dr Jacek Karnowski – polityk i samorządowiec, doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego, absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Od 1990 roku radny i wiceprezydent Sopotu, a od 1988 roku prezydent Sopotu. W latach 1990-1998 radny Sejmiku Województwa Gdańskiego, przewodniczący  Komisji Ochrony Środowiska. Od 2007 roku Wi9ceprezes Związku Miast Polskich. Delegat do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych przy Radzie Europy. Współprzewodniczący Zespołu ds. Rządu i Samorządu Terytorialnego.

14.40 – Zakończenie konferencji

15.00 – Poczęstunek na grodzisku

Współorganizator: Muzeum Sopotu
Dofinansowanie: Urząd Miasta Sopotu
Strona fb wydarzenia: https://www.facebook.com/events/535122130261529/

"Weekend za pół ceny" w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku: 5-7 października 2018 roku

Polska - zobacz więcej

W dniach 5-7 października 2018 roku obchodzimy jesienną edycję ogólnopolskiej akcji "Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny".

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przyłącza się do kampanii turystycznej i obniża o 50% ceny biletów w następujących oddziałach.

• Dom Przyrodników (ul. Mariacka 25/26, Gdańsk) - bilet normalny: 4 zł, ulgowy: 3 zł, na wieżę widokową: 2,5 zł; sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.

• Piwnica Romańska (pl. Dominikański 1, Gdańsk) - bilet normalny: 4 zł, ulgowy: 2,5 zł; niedziela jest dniem bezpłatnego wstępu.

• Grodzisko w Sopocie (ul. Haffnera 63, Sopot) - bilet normalny: 4 zł, ulgowy: 3 zł; sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.

Podane ceny są po obniżce i obowiązują w dniach 5-7 października 2018 roku.

 

Od września zmieniają się godziny otwarcia Muzeum

Sezon wakacyjny nieubłaganie dobiega końca. Od września zmieniają się godziny otwarcia dwóch oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: Domu Przyrodników i Piwnicy Romańskiej.

Dom Przyrodników
ul. Mariacka 25/26, Gdańsk
• poniedziałek: wystawy nieczynne, ale można zwiedzać wieżę widokową w godz. 8:00–16:00
• wtorek: 8:00–16:00
• środa: 9:00–17:00
• czwartek: 8:00–16:00
• piątek: 8:00–16:00
• sobota: 10:00–16:00
• niedziela: 10:00–16:00Piwnica Romańska
pl. Dominikański 1, Gdańsk
• poniedziałek: nieczynne
• od wtorku do niedzieli: 9:00–17:00

"Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości", 8–9 września 2018 roku

Weekend z Archeologią 2018 - plakat

„Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości” to wyjątkowa impreza plenerowa dla całej rodziny. Spotkajmy się w dniach 8–9 września 2018 roku na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku. Wstęp bezpłatny!

Organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, zapowiada sympatyczne spotkanie, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Szykuje się mnóstwo zabawy, ale równie istotny jest walor edukacyjny – promowanie dobrych standardów w ochronie dziedzictwa kulturowego.

O atrakcyjności „Weekendu z Archeologią” świadczy program wydarzenia – bogaty i zróżnicowany. Dzięki temu impreza stanowi ciekawą propozycję zarówno dla turystów odwiedzających Gdańsk, jak i dla mieszkańców grodu nad Motławą.

 


Sprawdź godziny atrakcji w programie „Weekendu z Archeologią” >> PROGRAM


 

LITERATURA

W tym roku „Weekend z Archeologią” skupia się szczególnie na archeologii w świecie literackim. Odbędą się spotkania z czołowymi polskimi pisarkami. Czytelnicy będą mieli okazję zadać pytania, podyskutować i zdobyć autografy.

Na placu przy ul. Rycerskiej pojawią się:

Elżbieta Cherezińska – autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych początkami państwa polskiego,

Marta Guzowska – archeolożka i pisarka, dla której wykopaliska to drugi dom, a najlepszymi miejscami do odpoczynku są muzea (to tam zwykle powstają ostatnie rozdziały jej książek).

Spotkania literackie poprowadzi Olga Kowalska, autorka popularnego i wielokrotnie nagradzanego bloga Wielki Buk.

Ponadto w planie są dwa spotkania z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Pisarka opowie o tym, jak archeologiczna pasja znalazła wyraz w jej książkach, a następnie poprowadzi zajęcia warsztatowe dla najmłodszych.

 

SPACER Z ARCHEOLOGIEM

Jedną z głównych atrakcji będzie spacer z archeologiem, który podczas ubiegłorocznej edycji „Weekendu z Archeologią” cieszył się dużym zainteresowaniem gdańszczan i turystów. Spacer poprowadzi Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku). Tematem przechadzki połączonej z opowieścią będzie historia gdańskiego Zamczyska.

 

Czytaj więcej...

IV Urodziny Janusza Christy na Grodzisku

Urodziny Christy plakatIV Urodziny Janusza Christy na Grodzisku
28 lipca 2017 roku 
w godzinach 10:30 – 16:00 
Grodzisko w Sopocie (ul. Haffnera 63)
wstęp bezpłatny

Pole, las, woda, wieś… 
Nadszedł czas – miotło nieś!

Kultowe komiksy zasługują na to, aby je przeżywać. Janusza Christy nie ma już wśród nas, ale jego dzieła wciąż zachwycają kolejne pokolenia. Dlatego obchodzimy urodziny Mistrza (urodził się 19 lipca). A w tym roku świętujemy także 60-lecie komiksu „Kajtek i Koko” oraz 40-lecie „Gucka i Rocha”.

W programie imprezy przewidziano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Najmłodsi fani „Kajka i Kokosza” będą mogli wziąć udział w grze terenowej. Żeby wygrać, trzeba będzie zdobyć 6 pieczątek bohaterów „Kajka i Kokosza”, między innymi za strzelanie z łuku, rzucanie oszczepem, układanie mega puzzli i rozwiązanie quizu. Dla tych, którzy chcieliby nauczyć się rysowania komiksów, przeznaczone są zajęcia prowadzone przez cenionego rysownika, ilustratora i scenarzystę opowieści obrazkowych Wojciecha Olszówkę. Interesująco zapowiada się wykład Krzysztofa Janicza o tym, skąd Janusz Christa czerpał inspirację do swoich opowieści. Jakby tego było mało, otworzymy za jednym zamachem dwie nowe wystawy. A następnie zaprosimy znawców i wielbicieli twórczości Janusza Christy do swobodnej wymiany myśli, otwartej dyskusji i krótkich wystąpień. Będzie okazja, aby zadać pytania, o jakich nie śniło się filozofom – i usłyszeć wiarygodne odpowiedzi!

PROGRAM:

10:30 – 13:00 | Tropami bohaterów komiksu „Kajko i Kokosz” – gra terenowa

13:00 – 14:00 | Warsztaty rysowania komiksów, prowadzenie: Wojciech Olszówka

13:00 – 14:00 | „Kajtek i Koko”, „Gucek i Roch”. Historie oparte na faktach – prelekcja Krzysztofa Janicza

14:00 | Otwarcie wystaw: O Januszu Chriście oraz Od Kajtka-Majtka do Gucka i Rocha

14:30 – 16:00 | Archiwum pamięci – Janusz Christa. Otwarte spotkanie znawców i fanów twórczości Janusza Christy – dyskusje, krótkie wystąpienia, pytania od publiczności


Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/2mtWTSH


Organizator: Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku)

Partner: Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

EYCH2018 Logos Turquoise PL 72Pegaz grafika 117px

Konkurs fotograficzny "Jestem archeologiem - rozwiązuję zagadki przeszłości"

Jestem archeologiem - plakat

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku ogłasza konkurs fotograficzny pod nazwą: „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”. Zdjęcia można przysyłać od 17 lipca do 9 września 2018 roku.

Regulamin znajduje się tutaj: REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości” (PDF).

Hasło konkursu nawiązuje do wydarzenia, które odbędzie się w dniach 8-9 września 2018 r. na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku: „Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości”.

 

ZADANIE KONKURSOWE

Zdjęcie powinno przedstawiać wyobrażenie o pracy archeologa. Organizator pozostawia uczestnikom swobodę w interpretowaniu hasła: „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”. Komisja konkursowa z pewnością doceni pomysłowość i zaangażowanie. Jak wygląda archeolog przy pracy? Źródłem inspiracji mogą być na przykład archiwalne zdjęcia z wykopalisk opublikowane w Archeoportalu: http://katalog.archeoportal.pl/lista_negatywow/wyszukiwarka

Zdjęcie powinno być wykonane na tle obiektu zabytkowego. W znalezieniu obiektu pomoże mapa zabytków: https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/. Warto wiedzieć, że siedziba organizatora konkursu – Dom Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku – też jest obiektem zabytkowym.

 

SPOSÓB ZGŁASZANIA ZDJĘĆ

Zdjęcia do konkursu należy przysyłać wyłącznie mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tytule wiadomości prosimy napisać: „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”.

Wiadomość e-mail powinna zawierać:

– plik ze zdjęciem (maksymalna wielkość: 10 MB),
– imię i nazwisko autora zdjęcia,
– adres e-mail uczestnika konkursu,
– informację o miejscu, gdzie wykonano zdjęcie – nazwę miejscowości oraz nazwę zabytku widocznego na zdjęciu,
– w przypadku osoby niepełnoletniej – skan wypełnionej i podpisanej zgody, która stanowi załącznik do regulaminu.

Uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedno zdjęcie.

 

NAGRODY

Nagrody w konkursie "Jestem archeologiem..."

Nagrodami w konkursie są: cenne gry planszowe (ufundowane przez Rebel.pl), książki z autografami znanych pisarzy (ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo), karnety wstępu do muzeum. Szczegóły będą ujawniane stopniowo w czasie trwania konkursu – na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: www.archeologia.pl oraz na Facebooku: https://bit.ly/2KAe4R0

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do końca września 2018 r.

Aktualizacja (17.08.2018)

Odkrywamy nagrody:

• gry planszowe – "Ekspedycja" oraz "Teby",

• książki z autografami Elżbiety Cherezińskiej – cykle "Odrodzone królestwo" oraz "Harda królowa",

• książki z autografami Marty Guzowskiej,

• książki Magdaleny Sprenger,

• karnety bezpłatnego wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (Dom Przyrodników, Piwnica Romańska, Skansen Archeologiczny – Grodzisko w Sopocie, Muzeum w Gniewie).

Łączna wartość nagród wynosi około 600 zł, więc jest o co rywalizować!

 

O TYM TRZEBA PAMIĘTAĆ

Fotografia konkursowa może być poważna lub zabawna (zapewniamy, że archeolodzy mają dystans do siebie i doskonałe poczucie humoru), klasyczna lub wyjątkowo oryginalna. Prosimy jednak pamiętać, że zabytki podlegają ochronie prawnej, nie należy ich niszczyć ani wdrapywać się na nie. Do konkursu dopuszczone zostaną tylko zdjęcia wykonane z poszanowaniem obiektów zabytkowych.

Zasady konkursu są dokładnie opisane w regulaminie. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 58 322 21 50.

Zachęcamy do udziału, życząc dobrej zabawy i powodzenia!

 

Organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

3 wersja z marszalkiem pomniejszone kolorowe

 

Partnerzy: Rebel, Wydawnictwo Marginesy, Zysk i S-ka Wydawnictwo

RebelWydawnictwo MarginesyZysk i S-ka Wydawnictwo

Odsłonięcie pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim pochowanym w Gdańsku

Pomnik poświęcony dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim

W niedzielę 8 lipca 2018 roku na Cmentarzu Łostowickim odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim pochowanym w Gdańsku. Inicjatorem wydarzenia było Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Uroczystość została wpisana w program V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

W latach 2007–2012 Muzeum prowadziło badania wykopaliskowe na terenie placu Dominikańskiego w Gdańsku. Odkryto wówczas kilkaset tysięcy szczątków kostnych zgromadzonych w czterech wtórnych mogiłach zbiorowych, tak zwanych ossuariach.


Jedno z ossuariów można zobaczyć zwiedzając Piwnicę Romańską (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) przy pl. Dominikańskim 1. Godziny otwarcia: https://bit.ly/2ufDIiM


– Gdy pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku rozpoczynali wykopaliska pod Halą Targową, w najśmielszych domysłach nie przypuszczali, jakie odkrycia staną się ich udziałem – powiedziała dyrektor Ewa Trawicka.

Odkryte szczątki poddano gruntownym badaniom archeologicznym i antropologicznym. W skład zespołu badawczego weszli najlepsi specjaliści z ośrodków naukowych w Polsce i za granicą. Po dwóch latach wytężonej pracy eksperci ustalili, że szczątki należały do dorosłych i dzieci pochowanych w okresie od XV do XIX wieku na jedynym katolickim cmentarzu funkcjonującym w tamtym okresie na Głównym Mieście. W większości byli to gdańscy mieszczanie, w tym członkowie cechów rzemieślniczych, zaś w niewielkim odsetku przedstawiciele pomorskiej szlachty wyznania katolickiego. Najmłodsze szczątki udało się zidentyfikować jako należące do żołnierzy napoleońskich, między innymi z 5 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, poległych w czasie oblężenia miasta przez Rosjan w 1813 roku.


Interesujące wyniki badań opublikowano w książce pt. "Nowożytne ossuaria z klasztoru dominikańskiego w Gdańsku" pod red. Aleksandry Pudło i Macieja Henneberga (wyd. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – https://bit.ly/2KzzSMt


W niedzielnej uroczystości wzięli udział znakomici goście: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Konsul Francji Alain Mompert, Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Beata Jaworowska, przedstawiciele rad dzielnic, gdańscy dominikanie, ks. Jacek Tabor.

– Takimi działaniami staramy się przekazać depozyt kultury szacunku wobec zmarłych – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Chcemy wierzyć, że przyszłe pokolenia też w taki sposób będą się odnosić do naszych szczątków.

Źródło: www.gdansk.pl

– Chcę pochylić się nad moimi rodakami i oddać im cześć – powiedział Alain Mompert, konsul Francji. – To kolejne świadectwo międzynarodowej historii Gdańska i jego wielokulturowości. Powrót do tych faktów zawdzięczamy osobom poświęconym i oddanym historii. Vive la France, vive la Pologne!

Źródło: Radio Gdańsk

Na zakończenie uroczystości gdańscy dominikanie odśpiewali psalm „De profundis” (zobacz nagranie na stronie portalu Gdańsk Strefa Prestiżu: https://bit.ly/2J9YohG)

Odsłonięcie pomnika na Cmentarzu ŁostowickimIMG 5064 ret

Pomnik poświęcony dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim znajduje się w północno-zachodniej części Cmentarza Łostowickiego, obok mogiły, w której pochowano szczątki z dawnego cmentarza przy szpitalu św. Gertrudy (odkryte podczas rewitalizacji Targu Siennego i Rakowego).

Epitafium głosi:

Tutaj spoczywają szczątki czterech tysięcy gdańszczan i mieszkańców Pomorza oraz żołnierzy napoleońskich, pochowanych w okresie od XVI do XIX wieku na dawnym cmentarzu przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Odkryte w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, zostały przeniesione na obecne miejsce w sierpniu 2017 roku. Niech spoczywają w pokoju!

 

Utrudnienia na drodze do Grodziska w Sopocie

Informujemy, że na drodze dojazdowej do Grodziska w Sopocie trwają prace budowalne. Inwestycję nadzoruje Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie (więcej informacji na stronie Sopot.pl: https://bit.ly/2KQwyJe).

Na ul. Jana Jerzego Haffnera występują utrudnienia w ruchu drogowym i pieszym. Prawdopodobnie potrwają one do końca lipca 2018 roku.

Odwiedzającym Grodzisko w Sopocie proponujemy inną trasę dojazdu i dojścia do skansenu – od ul. Wosia Budzysza. Wybierając tę drogę unikną Państwo utrudnień.

Grodzisko dojazd mapka

Festiwal "EUROPA +/- 1700" - koncerty kameralne na instrumentach historycznych

Europa 1700 baner

EUROPA +/- 1700
François Couperin „Le Grand”
Koncerty kameralne na instrumentach historycznych

Festiwal EUROPA +/- 1700 to kameralne wydarzenie artystyczne skierowane do miłośników muzyki epoki baroku oraz ludzi ciekawych, jak taka muzyka zabrzmi na instrumentach historycznych lub ich kopiach, wykonana zgodnie z praktyką wykonawczą tamtych czasów.

Ideą festiwalu jest prezentacja dzieł wybitnych kompozytorów tworzących w XVII i XVIII wieku, ale także tych, których twórczość jest mało znana i rzadko prezentowana na europejskich scenach muzycznych, mimo że wzbogaca dziedzictwo kulturowe naszego kontynentu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywać się będzie pod patronatem jednego z najwybitniejszych kompozytorów francuskich: François Couperina. W tym roku przypada 350 rocznica jego urodzin.

Bardzo serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty festiwalu EUROPA +/- 1700. Muzyka zabrzmi w nastrojowych wnętrzach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – w Domu Przyrodników (ul. Mariacka 25/26) oraz w Piwnicy Romańskiej (pl. Dominikański 1).

Silva Rerum arte - Dom Przyrodników  Silva Rerum arte - Piwnica Romańska

PROGRAM KONCERTÓW

LES NATIONS i KONCERTY KRÓLEWSKIE
13 lipca 2018 r., godz. 20:00
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (Sala Kolumnowa), ul. Mariacka 25/26

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/2tgiou1

W programie:
Fr. Couperin – I i II Koncert Królewski, „L'Espagnole”

Wykonawcy:
Zespół Silva Rerum arte
Maja Miro Wiśniewska – traverso
Katarzyna Sokołowska – obój barokowy
Danuta Zawada – skrzypce barokowe
Karolina Koślacz – viola da gamba
Małgorzata Skotnicka – klawesyn

 

KOBIECE DŹWIĘKI – ÉLISABETH JACQUET DE LA GUERRE
27 lipca 2018 r., godz. 20:00
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (Sala Kolumnowa), ul. Mariacka 25/26

W programie:
É. Jacquet de la Guerre – Sonaty triowe i solowe

Wykonawcy:
Zespół Silva Rerum arte
Maja Miro Wiśniewska – traverso
Danuta Zawada – skrzypce barokowe
Karolina Koślacz – viola da gamba
Małgorzata Skotnicka – klawesyn

 

KLAWESYN W DWÓCH ODSŁONACH
4 sierpnia 2018 r., godz. 22:00
Piwnica Romańska (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku), pl. Dominikański 1 (między kościołem św. Mikołaja a Gdańską Halą Targową)

W programie:
twórczość kompozytorów włoskich i francuskich

Wykonawcy:
Małgorzata Skotnicka – klawesyn
Maksym Zajączkiewicz – klawesyn

 

Bilety w cenie 10/20 zł do kupienia na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na koncert w Piwnicy Romańskiej prosimy o rezerwację miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zniżki przysługują uczniom, studentom, emerytom oraz posiadaczom Karty do Kultury.

Czytaj więcej...

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności