Wykład z cyklu „O archeologii na Grodzisku”

o archeologii na grodzisku25 luty 2016 r. (czwartek), godz. 13.00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką archeologiczną i historyczną na comiesięczne wykłady popularnonaukowe z cyklu „O archeologii na Grodzisku”. 25 lutego 2016, o godz. 13:00 wykład pt. Wyjątkowe cmentarzysko w Ciepłem z grobami uzbrojonych kupców i wojowników z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego wygłosi mgr Zdzisława Ratajczyk z naszego Muzeum.

Nieopodal Gniewu na wysokiej terasie wiślanej znajduje się jeden z ciekawszych kompleksów wczesnośredniowiecznego osadnictwa w Polsce. Tworzy go zespół grodzisk i osad wraz z cmentarzyskiem w Ciepłem z okresu powstawania państwa polskiego i początków chrześcijaństwa.

Prowadzone tu od wielu lat badania archeologiczne przynoszą kolejne informacje na temat życia dawnej ludności. I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie rozpoczęły się systematyczne prace wykopaliskowe na cmentarzysku, gdzie pośród typowo słowiańskich pochówków znaleziono groby zupełnie różniące się od pozostałych. Kogo złożono w tych bogato wyposażonych grobach, co można powiedzieć o zmarłych pochowanych w trumiennych skrzyniach, czy byli to przybysze z północy, członkowie elitarnej drużyny zbrojnej pierwszych władców Polski, jak przypuszczają archeolodzy?

Wstęp wolny

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.