od 1 lutego 2017
Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63
Grodzisko w Sopocie od lat zaprasza dzieci i młodzież szkolną do zwiedzania skansenu archeologicznego i zabawy według wybranego wariantu spotkania – więcej w zakładce Edukacja.
Tym razem przygotowało tematyczne lekcje muzealne, które będą prowadzone od wtorku do piątku w godzinach pracy skansenu. W ofercie znajdziemy:
Człowiek epoki kamienia – prymitywny dzikus czy mistrz sztuki przetrwania
Uczestnicy lekcji poznają specyfikę życia ludzi epoki kamienia w oparciu o znaleziska z terenu Europy (w tym także z lokalnych stanowisk archeologicznych). Omówione zostaną surowce używane przez człowieka do produkcji narzędzi, sposoby pozyskiwania pożywienia oraz wynalazki ułatwiające życie ówczesnym mieszkańcom Europy. Celem lekcji jest ukazanie wielu płaszczyzn życia człowieka w najdawniejszych czasach, a także obalenie swoistego mitu “prymitywnego jaskiniowca”, który jeszcze często funkcjonuje w kontekście społeczności żyjących w epoce kamienia. Lekcja połączona jest z prezentacją replik narzędzi używanych w epoce kamienia
Rzemiosło w wiekach dawnych – garncarstwo
Przedstawienie historii garncarstwa od najstarszych dziejów do współczesności. W czasie spotkania zaprezentujemy różnorodne techniki wykonania naczyń ceramicznych, narzędzia oraz sposoby i techniki zdobnicze. Omówione zostaną różne sposoby wypału ceramiki oraz rodzaje pieców garncarskich. Lekcję uzupełni prezentacja multimedialna.
Rzemiosło wojenne Słowian i wikingów
We wczesnym średniowieczu Słowianie i wikingowie dominowali w rejonie Morza Bałtyckiego. Ze względu na łupieżczy charakter wypraw wikingów często dochodziło do zbrojnych konfrontacji. W ramach lekcji poruszone zostanie zagadnienie wczesnośredniowiecznej sztuki walki połączone z prezentacją uzbrojenia.
Trudne początki państwa polskiego
Ponad tysiąc lat temu zaczęło tworzyć się państwo polskie. Był to czas zmian politycznych, gospodarczych i religijnych na ziemiach polskich. Posiadamy skąpe źródła historyczne dotyczące tego okresu, ale za to bogate dane archeologiczne, które w znacznym stopniu przybliżają nam wydarzenia sprzed wieków. Lekcja oparta będzie na prezentacji multimedialnej.
Zgłoszenia i informacje pod numerem: (58) 344-66-00.
Więcej w zakładce Edukacja