Noc Muzeów 2022 – 14 maja – program wydarzeń

Jedyna taka noc tiny

Europejska Noc Muzeów powraca po epidemicznej przerwie. 14 maja 2022 roku spotykamy się znowu na nocnym zwiedzaniu - bez maseczek i innych ograniczeń, za to spragnieni kulturalnych atrakcji.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało specjalne programy wydarzeń w trzech oddziałach:

 • Spichlerz “Błękitny Baranek” (ul. Chmielna 53, Gdańsk),
 • Piwnica Romańska (pl. Dominikański 1, Gdańsk),
 • Grodzisko w Sopocie (ul. Haffnera 63, Sopot).

Spichlerz „Błękitny Baranek”

ul. Chmielna 53, Gdańsk

otwarty od godz. 19:00 do 1:00

wstęp: 1 zł

Odważysz się? Wejść nocą do zabytkowego spichlerza? I przespacerować się po średniowiecznej uliczce, pełnej realistycznie odtworzonych postaci?

Podczas nocnego zwiedzania spotkasz rekonstruktorów historycznych z grupy Gdańska Rota Mieszczańska.

Średniowieczni strażnicy będą patrolować muzeum, pilnując porządku, jaki ich zdaniem powinien panować w spichlerzu. Lepiej z nimi nie dyskutować (chyba że wydadzą takie polecenie), są zagubieni w czasie i ogólnie oderwani od rzeczywistości…

W spichlerzu natkniesz się na różne inscenizacje z życia dawnych gdańszczan (opisujemy je niżej). Ktoś będzie szył buty, ktoś inny będzie robił zakupy przy kramie albo gręplował owcze runo… Do końca nikt nie może zaplanować tego, co się wydarzy. Takie jest życie – nieprzewidywalne! Rozglądaj się więc uważnie.

Warsztat skryby będzie miejscem wyciszenia, gdzie każdy może przysiąść, by nauczyć się zapomnianej sztuki pisania gęsim piórem na pergaminie.

Na miłośników historycznej rozrywki będą czekały stare (takie sprzed wieków) gry planszowe. Oczywiście ktoś wyjaśni zasady i na pewno nie zabraknie partnerów do rywalizacji w stylu retro.

Średniowieczne koncerty na lirę i śpiew umilą zwiedzanie o określonych godzinach:

 • 18:30 – na ul. Chmielnej, przed wejściem do Spichlerza „Błękitny Baranek”,
 • 22:00, 23:00, 0:00 – we wnętrzu Spichlerza.
GRM

Absolutnie wyjątkowo zapowiada się koncert ukraińskiej Rybonki – Kseniya Kysylychyn w duecie z Marcinem Turbiarzem – który rozpocznie się o godz. 20:30 i potrwa do 21:10. W kwietniu na YouTube ukazała się ich piosenka „Całymi”, opowiadająca o krwawej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. Z kolei na lato zaplanowana jest premiera płyty długogrającej oraz trasa koncertowa.

W kameralnej sali kinowej, wyposażonej w składane drewniane fotele (jak dawniej), będzie okazja zobaczyć na żywo wystąpienia (trwające około pół godziny) uczestników ekspedycji na pustyni Bayuda w Sudanie, którzy dopiero co wrócili z Afryki:

 • 19:30 – wystąpienie dr Aleksandry Pudło,
 • 21:30 – wystąpienie dra hab. Henryka Panera.

W przerwach między wykładami wyświetlane będą krótkie filmy przybliżające archeologię w sposób zrozumiały nawet dla tych osób, które myślą, że wybryki Indiany Jonesa mają cokolwiek wspólnego z prawdziwą nauką…

Fotografia: badania archeologiczne na pustyni. Archeolog odsłania obiekt (prostokątny zarys grobu) przy użyciu pędzla. Obok trzech tubylców z narzędziami.

Inscenizacje z życia dawnych gdańszczan w Spichlerzu "Błękitny Baranek"

Od owcy do tkaniny

Animatorka zaprezentuje wyroby wełniane na różnych etapach produkcji. Opowie o pozyskiwaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w średniowieczu. Zwiedzający będą mogli spróbować własnych sił przy niektórych zabiegach.

Warsztat szewski (z połowy XV wieku)

W Gdańsku zachowało się dużo zabytków skórzanych w bardzo dobrym stanie, co jest ewenementem w skali europejskiej. W ruch pójdą: szydła, noże, kopyta szewskie, igły, dratwy, wybijaki i tym podobne narzędzia. Będzie można samemu spróbować pracy ze skórą.

Uzbrojenie ochronne i zaczepne (od X do XV wieku)

Śmiało! Przymierz uzbrojenie wikinga, żołnierza wypraw krzyżowych albo uczestnika bitwy pod Grunwaldem. Animator pomoże przywdziać zbroję i odpowie na pytania publiczności.

Rybak i jego rybki

To będzie gratka dla młodszych odkrywców historii. Animator opowie o życiu średniowiecznych rybaków, prezentując narzędzia do połowu. Warto posłuchać go uważnie, bo później przyjdzie czas na praktyczne łowienie: drewnianych rybek na zabawkowe wędki.

Mennica

Inflacja pustoszy portfele? Przyjdź do mennicy i wybij repliki średniowiecznych monet. Przy okazji wyjaśnimy, jakie ceny i miary obowiązywały w Gdańsku, Polsce i Europie na przełomie XIV i XV wieku. Na stanowisku znajdzie się dawna waga szalkowa – gwarancja uczciwej transakcji.

Skryba

Trudna to była sztuka, sporządzić pismo w dawnych wiekach. Zresztą sam(a) się przekonasz… Animator nauczy cię kaligrafii i posługiwania się historycznymi przyrządami piśmienniczymi. Gęsim piórem, stosując pismo gotyckie, zapiszesz swoje imię, a gotową kartkę zabierzesz na pamiątkę.

GRM
GRM

Piwnica Romańska

pl. Dominikański 1, Gdańsk

otwarta od godz. 19:00 do 1:00

wstęp: 1 zł

Nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi gdańskich dominikanów – czy można wyobrazić sobie bardziej emocjonującą atrakcję? I to w samym sercu Gdańska!

Zwiedzanie będzie zorganizowane w małych grupach. W roli przewodników wystąpią zawodowi archeolodzy.

Nie trzeba się zapisywać, ani przychodzić na wyznaczoną godzinę. Przewodnicy będą na miejscu przez całą Noc Muzeów. Ostatnie oprowadzanie zacznie się po północy.

Trasa zwiedzania koncentruje się na placu Dominikańskim:

 • Piwnica Romańska – miejsce zbiórki (zielony pawilon z szyldem „MUZEUM”, na obrzeżach targowiska),
  • wystawa „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”,
  • XIII-wieczne podziemia klasztorne,
  • ossuarium z XVI/XVII wieku (ściana kości),
 • Hala Targowa (przejście na poziom –1),
  • relikty dawnego kościoła św. Mikołaja.

Czas zwiedzania: około 45 minut.

Po ukończeniu opisanej trasy będzie można przejść do bazyliki św. Mikołaja, gdzie oo. Dominikanie organizują nocne zwiedzanie świątyni. Ponadto o godz. 22:00 w kościele rozpocznie się koncert pieśni paschalnych pt. „Radosna światłości” w wykonaniu Chóru św. Mikołaja.

Grodzisko w Sopocie

ul. Haffnera 63, Sopot

otwarte od godz. 18:00 do 23:00

wstęp wolny

To będzie bajka! Najpierw dla dzieci, a im bliżej północy, tym bardziej dla dorosłych. W skansenie archeologicznym ożyje historia wczesnego średniowiecza – za sprawą warsztatów, pokazów i inscenizacji. Dodatkowo mistrzowie i mistrzynie sztuki przetrwania będą mogli spróbować swoich sił w osadzie z epoki kamienia.

18:00 | Otwarcie wystawy „Narysuję Ci bajkę. Wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci”

18:30–19:00 | Opowiem Ci bajkę… o dawnym życiu Słowian

18:30–20:00 | Warsztaty i pokazy w osadzie z epoki kamienia

20:00–20:30 | Opowiem Ci bajkę… o dawnym życiu Słowian

20:00–22:00 | Opowieści i pokazy przy piecu garncarskim

20:00–22:00 | Opowieści i pokazy w grodowej kuźni

22:00 | Inscenizacja historyczna podań słowiańskich

23:00 | Zakończenie Nocy Muzeów

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.