Czy Krzyżacy budowali zamki na pruskich grodach? Posłuchaj wykładu

Obraz przedstawia najazd Krzyżaków na pruską wieś. Po lewej widać rycerzy w białych płaszczach z czarnymi krzyżami siedzących na koniach i przyglądających się napaści. W centralnej części żołnierze piechoty ciągną i uderzają wiejskie kobiety. Dookoła płoną chaty.
"Apostolstwo krzyżackie" (z cyklu "Duch pruski") - obraz Wojciecha Kossaka

Większość siedzib pruskich została zniszczona podczas najazdów lub opuszczona przez Krzyżaków, którzy uznali je za nieużyteczne. Jakie argumenty przemawiały za taką strategią zakonu?

Począwszy od 1230 roku zakon krzyżacki skutecznie podbijał Prusy, eliminując kolejne punkty oporu i wprowadzając system szybko budowanych fortyfikacji. Czy Krzyżacy zdołali w pełni wykorzystać dogodne warunki strategiczne na skolonizowanych terenach? Jaki użytek zrobili z pruskich grodów? Okazuje się, że do swojego systemu obronnego włączyli zaledwie 1/3 podbitych obiektów.

Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na wykład, który wygłosi dr hab. Kazimierz Grążawski – archeolog, mediewista, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; od 2012 r. dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, przekształconego w 2019 r. w Muzeum Pogranicza; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym kilku książek.

Czy Krzyżacy budowali zamki na pruskich grodach? – wykład dra hab. Kazimierza Grążawskiego, prof. UWM

25 maja 2023 r.

o godzinie 17:00

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

wstęp wolny

nie trzeba się zapisywać

Portret prof. Kazimierza Grążawskiego na tle regału z książkami.
Dr hab. Kazimierz Grążawski, prof. UWM

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.