Teksty Piramid – wykład o najstarszej “księdze” Egipcjan wykutej w kamieniu

Któż nie chciałby poznać najpilniej strzeżonych sekretów egipskich faraonów! Nawet jeśli nie przyznajemy się do fascynacji tym, co mroczne i zagadkowe… Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na wykład o Tekstach Piramid – staroegipskich inskrypcjach uznawanych za najstarszą księgę religijną w historii ludzkości. Przewodniczką po świecie faraonów, królów i bogów będzie dr hab. Joanna Popielska-Grzybowska, wybitna znawczyni tematu.

Teksty Piramid, czyli zbiór formuł religijnych, zostały po raz pierwszy spisane (wykute) na ścianach piramidy króla Unisa w XXIV wieku przed naszą erą, a więc niemal… 4500 lat temu! Zawierają opisy egipskich wyobrażeń o wszechświecie i jego stwórcy.

Wnętrze komory grobowej króla Unisa,
fot. Vincent Brown (CC BY 2.0 via Wikimedia Commons)
Widok na piramidę króla Unisa w Sakkarze,
fot. Olaf Tausch (CC BY 3.0 via Wikimedia Commons)

Starożytni autorzy wykreowali świat ziemski i zaświaty, wypełniając je bogami i boginiami, pomniejszymi bóstwami, a także groźnymi stworami. Uważny czytelnik Tekstów Piramid odkrywa w nich przemyślane zabiegi językowe i graficzne, służące skonstruowaniu przekazu o wielu znaczeniach.

Dzięki wykładowi Joanny Popielskiej-Grzybowskiej przeniesiemy się do świata egipskich bogów i królów. Poznamy bliżej staroegipskie wierzenia. Krok za krokiem podążać będziemy za faraonem, który wznosi się do nieba, by zająć miejsce pośród Gwiazd Niezniszczalnych.

Wystąpienie będzie bogato ilustrowane zdjęciami i cytatami tłumaczonymi z egipskiego oryginału.

Teksty Piramid – wykład o najstarszej “księdze” Egipcjan wykutej w kamieniu

16 lutego 2023 r.

o godzinie 17:00

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

wstęp wolny

nie trzeba się zapisywać

dr hab. Joanna Popielska-Grzybowska

egiptolog / archeolog / naukowiec / wykładowca

Wykształcenie zdobyła w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Freie Universität zu Berlin. Obecnie pracuje jako badacz i kierownik Działu Wydawniczego w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest członkiem Rady Naukowej Szkoły Doktorskiej Anthropos Instytutów PAN.

Na dorobek naukowy i popularyzatorski J. Popielskiej-Grzybowskiej składają się monografie „Everything as One. A Linguistic Concept of the Egyptian Creator in the Pyramid Texts” (2020) oraz „Teksty Piramid – najstarsza księga Egipcjan wykuta w kamieniu” (2021), a także rozdziały w 24 monografiach, ponad 40 artykułów naukowych, liczne publikacje i wystąpienia popularyzujące naukę, archeologię, kultury starożytne i języki świata – po polsku, angielsku, portugalsku, włosku i francusku. Aktualnie w przygotowaniu do druku jest kolejna monografia: „The Pyramid Texts. An in-depth Introduction” / “De Piramideteksten. Een diepgaande introductie” (publikacja dwujęzyczna, angielsko-niderlandzka).

J. Popielska-Grzybowska jest członkinią wielu stowarzyszeń, m.in.: International Association of Egyptologists (od 1998), Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego (od 2010), Towarzystwa Naukowego EDUCARE (członkini założycielka, od 2013), International Society for Ethnology and Folklore (od 2014), Stowarzyszenia Uniwersytetów Dziecięcych (członkini założycielka, od 2015), nominowany badacz korespondent Centro de História d’Aquém e d’Além-Mar Universidade Nova de Lisboa e Universidadee de Açores/Portuguese Centre for Global History (od 2015), Senior Research Fellow The Ancient Egypt Foundation.

Zorganizowała 20 międzynarodowych konferencji, zredagowała 20 tomów naukowych publikacji.

Jest też założycielką Humanistycznego Uniwersytetu dla Dzieci (2012) i prezesem Fundacji Umbra Orientis IKŚiO PAN. Organizuje pogadanki, wykłady i warsztaty dla wszystkich grup wiekowych w Polsce, Portugalii i we Włoszech. Głosiła wykłady w Portugalii, Brazylii, Rumunii i Stanach Zjednoczonych. Uczestniczyła w ok. 80 konferencjach w Europie i na świecie. Była gościem kilku audycji radiowych.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na religiach świata starożytnego, filozofii religii, tekstach religijnych (przede wszystkim na Tekstach Piramid i Tekstach Sarkofagów) oraz obejmują badania historii i recepcji egiptologii. Stosuje metody wypracowane w ramach językowego obrazu świata, tłumaczenia porównawcze tekstów starożytnych na różne języki nowożytne.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.