Spichlerz Błękitny Baranek
Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych
W Domu Przyrodników trwa remont i zmiana ekspozycji, oddział jest zamknięty do odwołania.
Kamienica wybudowana została prawdopodobnie według projektu niejakiego Antona van Obberghena w latach 1597-1599 na zlecenie kupca Hansa Köpego. Pierwotnie była to kombinacja domu mieszkalnego i składu towarów, z boczną fasadą od strony Motławy wzbogaconą rzadkim w Gdańsku, wielopiętrowym wykuszem (wystający z elewacji fragment budynku) zakończonym podwójnym szczytem.
Cechą charakterystyczną kamienicy jest wysoka na 30 metrów fasada. Największą jej ozdobę stanowi jednak coś innego – to mieszcząca klatkę schodową, smukła, 36-metrowa wieżyczka wciśnięta w narożnik między elewację północną, a Bramę Mariacką. Wieżyczkę wieńczy piękny, manierystyczny hełm. To jednak nie koniec architektonicznych atrakcji. Od strony ulicy Mariackiej, zaraz przy wejściu do budynku, znajduje się charakterystyczne wysokie przedproże, dodatkowo ozdobione płytami kamiennymi. Wyrzeźbiono na nich postaci kobiece będące personifikacjami nauk: Astronomii, Geografii, Medycyny i Przyrody.
Siedzibę Główną Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znajdziemy pod adresem ul. Mariacka 25/26. Mieści się ona w jednej z największych i najbardziej reprezentacyjnych kamienic w Gdańsku, znanej jako Dom Przyrodników.
Kamienica swą nazwę zawdzięcza temu, że od 1846 roku stanowiła siedzibę Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż założycielem Towarzystwa (powstało ono w 1743 roku) był wybitny uczony, Daniel Gralath – późniejszy burmistrz Gdańska. W nowej siedzibie, czyli naszej kamienicy, Towarzystwo urządziło sale posiedzeń, pracownie naukowe, małe muzeum oraz bibliotekę zawierającą około 20 tysięcy tomów. Wnętrza zdobiły portrety uczonych, m. in. Mikołaja Kopernika, Mathiasa Nathanaela Wolffa, Daniela Gralatha oraz popiersie Jana Heweliusza, otrzymane w darze od króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1866 roku na wieży umieszczono obserwatorium astronomiczne (wówczas to miejsce ozdobnego hełmu na jakiś czas zastąpiła obrotowa kopuła).
Kamienica bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej – z całego budynku ocalała jedynie frontowa ściana razem z wieżą. Odbudowano ją w latach 1956-1961, wg projektu Kazimierza Macura, w formie zbliżonej do pierwotnej, na potrzeby nowo-powstałego Muzeum Archeologicznego.
Dziś trzy pierwsze kondygnacje Domu Przyrodników oraz przylegającą do niego oficynę zajmują wystawy stałe poświęcone w większości pradziejom Pomorza. Z kolei na następnych trzech kondygnacjach oraz w przylegającej do kamienicy Bramie Mariackiej znajdziemy biura i pracownie muzealne.
Zobacz wszystkie wystawy: DLA ZWIEDZAJĄCYCH > Wystawy
Pod Domem Przyrodników, po stronie Długiego Pobrzeża stoją antropomorficzne rzeźby wykute w kamieniu. Są to baby pruskie, czyli charakterystyczne wczesnośredniowieczne zabytki z ziem zamieszkiwanych przez Prusów. Skąd taka nazwa: “baba”? I co symbolizują poszczególne posągi? Dowiesz się na stronie: https://archeologia.pl/baby-pruskie/
W Domu Przyrodników trwa remont i zmiana ekspozycji, oddział jest zamknięty do odwołania.
W Domu Przyrodników trwa remont i zmiana ekspozycji, oddział jest zamknięty do odwołania.
Spichlerz Błękitny Baranek
Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych
W Narodowe Święto Niepodległości otwarty będzie Oddział w Gniewie
Zwiedzanie w dniach 13-14 listopada 2024 roku
1 listopada Muzeum będzie zamknięte
Zmarł dr hab. Stefan Jakobielski (1937-2024)
Weekend Seniora z Kulturą 2024: 5-6 października
OFERTA PRACY: pracownik ds. obsługi ruchu turystycznego i edukacji
Zmarł Piotr Dutko – nasz serdeczny kolega, pracownik Muzeum
15 sierpnia – sprawdź godziny otwarcia w dzień świąteczny
Zmarł prof. Zbigniew Bukowski (1931-2024), przyjaciel Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Mirosław Pietrzak (1932-2024)
Mahmoud El-Tayeb (1957-2024)
Pozostałe oddziały:
Spichlerz Błękitny Baranek
ul. Chmielna 53, 80-748 Gdańsk
Piwnica Romańska
pl. Dominikański 1, 80-844 Gdańsk
Grodzisko w Sopocie
ul. Haffnera 63, 81-715 Sopot
Oddział w Gniewie
ul. Zamkowa 2, 83-140 Gniew
(c)2023 Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Kup bilet online