Grodzisko w Sopocie

logo Grodziska w Sopocie
ul. Haffnera 63, 81-715 Sopot
tel. 58 340 66 00
grodzisko@archeologia.pl

Najstarszy zabytek Sopotu

Zapraszamy do odwiedzenia najstarszego zabytku w Sopocie, a jednocześnie Oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, czyli zabytkowego Grodziska figurującego pod adresem ul. Haffnera 63.

 

Grodzisko? A co to takiego?

Chyba każdy kiedyś słyszał tę nazwę. Czym jednak dokładnie jest tajemnicze grodzisko? Spieszymy z wyjaśnieniem… Archeologiczne grodzisko to po prostu pozostałość po osadzie obronnej (tzw. grodzie). Występuje ono w postaci kolistego, bądź czworobocznego wzniesienia. Termin „grodzisko” bywa także stosowany na określenie osady obronnej (grodu) o wielkich rozmiarach.

 

Co znajdziemy na miejscu?

Ten urokliwy skansen, czyli muzeum na wolnym powietrzu (w tym przypadku jest to tzw. skansen archeologiczny), położony jest w malowniczej scenerii bujnej zieleni i szumiących strumyków. Prezentowane są tutaj zrekonstruowane zabudowania grodu: chaty, brama i częściowo – palisada (ogrodzenie z drewnianych pali). Wszystkie powyższe elementy zabudowy zrekonstruowano dokładnie w miejscach odkrycia ich reliktów, czyli pozostałości po autentycznych elementach zabudowy istniejących w przeszłości.

 

Popularyzowanie archeologii

Powstanie Skansenu pozostaje w zgodzie z propagowanym obecnie nurtem archeologii eksperymentalnej. Ma on na celu ochronę zabytków archeologicznych i popularyzowanie historii. Popularyzacji historii służą szczególnie organizowane corocznie festyny archeologiczno-historyczne. Obejmują one cykl imprez o charakterze kulturalno-turystycznym z silnym naciskiem na edukacyjny wymiar całego przedsięwzięcia. Ponadto organizowane są historyczne imprezy plenerowe, spotkania integracyjne młodzieży polskiej i zagranicznej, a przede wszystkim prowadzone są tutaj lekcje żywej historii dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ożywają wówczas warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się liczne konkursy, gry i zabawy plebejskie, pokazy walk na miecze i topory, strzelanie z łuku, prezentacje uzbrojenia, efektowne tańce celtyckie, szkockie i irlandzkie oraz koncerty muzyki dawnej.

 

Ważny punkt na szlaku turystycznym Europy

Skansen stanowi bardzo atrakcyjny ośrodek muzealno-dydaktyczny promujący historię i zabytki wczesnośredniowiecznych Pomorzan. Odwiedzany jest rokrocznie przez tysiące turystów z Polski i zagranicy. Przyjeżdżają do niego nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, czy młodzież szkolna, ale wszyscy pasjonaci tradycji i obyczajów słowiańskich oraz wikińskich.

 

Dodatkowa atrakcja: pawilon wystawienniczo-edukacyjny

Zaraz przy Skansenie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wraz z Gminą Miasta Sopotu zrealizowało współfinansowany przez Unię Europejską projekt „Budowa pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego przy Grodzisku w Sopocie”. Nowoczesny pawilon wystawienniczo-edukacyjny pozwala upowszechniać kulturę i tradycję historyczną, a także wzbogaca ofertę wystawienniczą i edukacyjną regionu.

 

Co w pawilonie?

W pawilonie ma miejsce stała wystawa najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu. Ekspozycja ta nosi nazwę „Najstarsze dzieje Sopotu”. Znajdziemy tam także opis pradziejów południowej strefy obszaru Morza Bałtyckiego, prezentowany z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych.
Ponadto, mieszczą się tam pracownie dla dzieci i młodzieży (przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych) oferujące zajęcia praktyczne polegające na odtwarzaniu średniowiecznych rzemiosł. Na zakończenie należy dodać, iż odbiorcy w każdym wieku mogą uczestniczyć w cyklach odczytów przybliżających dzieje wczesnośredniowieczne.

 

logo pr nss

logo pomorskie w unii

logo UE EFRR 400

logo sopot

Pozostałe oddziały:

Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.