Europejskie Dni Archeologii 2021 – atrakcje w Spichlerzu “Błękitny Baranek”

EDA  baner tiny

Miłośnicy archeologicznych odkryć już zacierają ręce. W dniach 18, 19 i 20 czerwca, czyli przez cały weekend, będziemy obchodzić Europejskie Dni Archeologii 2021. Z tej okazji Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na specjalne wydarzenia organizowane w Spichlerzu "Błękitny Baranek". Wśród atrakcji są spotkania z archeologami, warsztaty dla dzieci, a także zwiedzanie z przewodnikiem.

SPOTKANIA Z ARCHEOLOGAMI – WYSTĄPIENIA POPULARNONAUKOWE

18 czerwca w godzinach 10:00–12:45
Spichlerz „Błękitny Baranek”, sala konferencyjna
wstęp wolny

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii. Jednak za zamkniętymi drzwiami muzeum trwała praca. Archeolodzy realizowali projekty badawcze, opracowywali materiały i przygotowywali książki do druku. Teraz wreszcie można pochwalić się wynikami!

Zapraszamy miłośników historii i archeologii na spotkania, podczas których zaprezentujemy w przystępny sposób wyniki najnowszych badań dotyczących przeszłości Gdańska, Kaszub i Kociewia.

PROGRAM WYSTĄPIEŃ

10:00–10:30 | Olgierd Felczak: „Wczesny i środkowy neolit na Pojezierzu Starogardzkim w świetle badań nad dolną Wierzycą i Janką”

10:45–11:15 | Piotr Fudziński: „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska kultury pomorskiej z obszaru Kaszub i Kociewia”

11:30–12:00 | Małgorzata Tuszyńska: „Kamienica Szlachecka. Cmentarzysko kultury wielbarskiej na Pojezierzu Kaszubskim”

12:15–12:45 | Bogdan Kościński: „Lastadia – najstarsza stocznia Gdańska w świetle badań archeologicznych”

OPROWADZANIE PO SPICHLERZU "BŁĘKITNY BARANEK"

Niedawno Spichlerz „Błękitny Baranek” powrócił na mapę atrakcji kulturalnych Gdańska. W ostatnich latach ten zabytkowy budynek, którego historia sięga XVI wieku, przeszedł gruntowną renowację. Najwyższy czas zobaczyć go na własne oczy! A jeśli zwiedzać, to najlepiej z przewodnikiem i za darmo.

Atrakcyjność „Błękitnego Baranka” polega zarówno na zabytkowej architekturze, jak i na wystawach, które znajdują się w środku. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na cztery ekspozycje stałe, urządzone na dwóch kondygnacjach spichlerza: „Miasto pod miastem”, „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”, „Gdańsk w świecie Hanzy”, „Wyspa Spichrzów w Gdańsku”. Aktualnie można zwiedzać także wystawę czasową: “Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza…”.

Oprowadzanie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

Maksymalna liczebność grupy: 10 osób (limit wynikający z przepisów epidemicznych).

TERMINY

18.06 (piątek) o godz. 13:30
19.06 (sobota) o godz. 11:30
19.06 (sobota) o godz. 13:30
20.06 (niedziela) o godz. 11:30
20.06 (niedziela) o godz. 13:30

JAK SIĘ ZAPISAĆ

Wyślij e-mail na adres: promocja@archeologia.pl. W treści maila podaj termin, na który chcesz się zapisać – datę i godzinę. Zapisy będą prowadzone najpóźniej do 17 czerwca w miarę dostępności miejsc.

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz wsparcia w dostępie do muzeum, skontaktuj się z koordynatorem ds. dostępności: https://archeologia.pl/udogodnienia-dla-osob-o-specjalnych-potrzebach/

WARSZTATY DLA DZIECI – MAGNETYCZNE ZAKŁADKI DO KSIĄŻEK

Dział Edukacji Archeologicznej zaprasza na warsztaty dla dzieci. Wspólnie wykonamy magnetyczne zakładki książkowe ozdobione średniowiecznymi motywami.

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci, które umieją posługiwać się nożyczkami i klejem. Muzeum zapewnia komplet materiałów potrzebnych do wykonania zakładki. Obowiązują zapisy (szczegóły niżej).

TERMINY

18 czerwca o godz. 14:00
18 czerwca o godz. 15:00

Czas trwania zajęć: ok. 45 minut.

MIEJSCE: Spichlerz “Błękitny Baranek”

CENA: 8 zł za dziecko (opiekun wchodzi za darmo), płatne na miejscu.

Prosimy pamiętać, że dzieciom do 12 roku życia musi towarzyszyć osoba dorosła. Nie ma możliwości pozostawienia dziecka bez opieki na czas zajęć.

LICZEBNOŚĆ GRUPY WARSZTATOWEJ: maks. 10 osób.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY. Wyślij e-mail na adres: promocja@archeologia.pl. W treści maila podaj godzinę warsztatów oraz liczbę osób (dzieci i opiekunów), które wezmą udział. Zapisy będą prowadzone najpóźniej do 17 czerwca w miarę dostępności miejsc.

BEZPIECZEŃSTWO SANITARNE: według obowiązującego prawa uczestnicy zajęć powinni nosić maseczki zakrywające nos i usta. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 5 roku życia. Muzeum nie organizuje maseczek dla gości, ale dba o to, by pomieszczenia były wywietrzone, a przedmioty odkażone.

OBOSTRZENIA EPIDEMICZNE

Na jednym piętrze Spichlerza "Błękitny Baranek" może przebywać jednocześnie maksymalnie 15 osób (45 osób w całym muzeum). Obowiązuje zasada DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. Ograniczenia wynikają z ogólnopolskich przepisów przyjętych w związku z epidemią COVID-19. Prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Pracownicy muzeum dokładają wszelkich starań, aby obostrzenia były jak najmniej uciążliwe dla naszych gości.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.