Ukraina przed wiekami

001 ukraina12 stycznia 2017 –  31 maja 2017 

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Od 12 stycznia 2017 roku prezentować będziemy w Domu Przyrodników wystawę czasową pt. „Ukraina przed wiekami”. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przedstawia zabytki odkryte na ziemiach dzisiejszej Ukrainy gromadzone przez krakowskie muzeum od połowy XIX wieku do II wojny światowej. Są to zarówno przypadkowe znaleziska miłośników starożytności jak i materiał z wykopalisk prowadzonych przez archeologów. Ilość zabytków oraz przekrój czasu, z którego pochodzą są imponujące – otrzymujemy możliwość zapoznania się z historią sięgającą ponad 6 tysięcy lat. Szczególnie atrakcyjne dla zwiedzających będą z pewnością zabytki antyczne, rzadko goszczące na wystawach pomorskich muzeów.

Weiterlesen ...

Finisaż wystawy czasowej „Każdy krok zostawia ślad”

kazdy krok butki 28 1230-31 grudnia 2016

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Dobiega końca prezentacja wystawy czasowej „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”, która została przygotowana przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ekspozycji pokazywana jest kolekcja odkrytych na terenie Gdańska butów, datowanych na okres od XIII do XVIII wieku. Wszystkie eksponaty pozyskano w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W Muzeum też poddano je konserwacji i rekonstrukcji.

30 grudnia (piątek) godz. 13.00 – zapraszamy na specjalne oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzą Ewa Trawicka i Beata Ceynowa. Spotkanie będzie ostatnią okazją do rozmowy o butach historycznych.

31 grudnia (sobota) – ostatni dzień prezentacji wystawy w Gdańsku. Od początku stycznia 2017 roku gdańską kolekcję obuwia historycznego będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Wstęp wolny

Wystawa fotograficzna z cyklu Grodzisko w obiektywie seniorów – Grodzisko Jesienią i po zmroku

jesien i zmrok grafika17 grudnia 2016 – 15 stycznia 2017

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką w Sopocie nawiązaliśmy życzliwy kontakt z sopockimi seniorami, których pasją stała się fotografia. Pierwsze spotkanie z nimi odbyło się latem tego roku. W ramach projektu senior.jpg odbyły się wówczas na Grodzisku letnie plenery fotograficzne, na których zakończenie zorganizowaliśmy pierwszą wystawę z cyklu Grodzisko w obiektywie seniorów.

Na fali tego pozytywnego i bardzo ciekawego doświadczenia zaprosiliśmy już nie tylko sopockich seniorów do udziału w jesiennej przygodzie z fotografią na Grodzisku. Prace nadesłane poddaliśmy wnikliwym analizom formalnym i sentymentalnym i tak wyłonione najlepsze prace wydrukowaliśmy. Choć za oknem już chwilami zima, to my zapraszamy na jesienny spacer fotograficzny w Pawilonie edukacyjno-wystawienniczym przy ul.Haffnera 63 w Sopocie.

Wykład popularnonaukowy „Krzyżacki Gdańsk”

krzyzacki gdansk 215 grudnia 2016 (czwartek), godz. 18.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Zapraszamy na wykład Aleksandra Masłowskiego, popularyzatora historii i tłumacza książek o Gdańsku, pt. Krzyżacki Gdańsk. Autor wystąpienia jako, że z zamiłowania jest również przewodnikiem, barwnie opowie o ludziach, wojnach i polityce, a także o nazwach ulic, budowlach i zaginionych dzielnicach miasta.

Wstęp wolny

Warsztaty edukacyjne

plakat warsztaty butowe 80024 września, 22 października, 19 listopada, 10 grudnia

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztaty edukacyjne związane z wystawą czasową „Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

W trakcie warsztatów młodzi odbiorcy będą mogli zobaczyć jak wyglądał warsztat szewski i jak kiedyś szyto buty, na czym polega konserwacja zabytków (głównie skórzanych), jak zmieniała się moda obuwnicza oraz do czego służyły tzw. buty specjalne. Każde spotkanie wzbogacone zostanie zajęciami plastyczno-technicznymi, w czasie których dzieci samodzielnie lub z pomocą opiekunów, wykonają prace inspirowane tematem zajęć (np. szycie butów).

Zajęcia odbywać się będą na salach wystawowych Muzeum z wykorzystaniem wystawy czasowej i trwać będą ok. 90 minut. Zbiórka uczestników w holu Muzeum.

Uwaga: obowiązują zapisy.

24.09.2016 Wizyta w warsztacie szewskim

Chcecie się dowiedzieć w jaki sposób dawno temu szyto buty i zobaczyć jak wyglądały narzędzia do ich produkcji? Będziecie mieli niepowtarzalną okazję terminowania u średniowiecznego szewca – Pana Kamila, który zdradzi Wam wszystkie tajniki tego ciekawego rzemiosła. Zapraszamy na wizytę w warsztacie szewskim, w którym każdy z Was będzie mógł spróbować własnych sił i uszyć buta.

22.10.2016 Tajniki pracy konserwatora

Chcielibyście się dowiedzieć jaką drogę musi pokonać zabytek wykonany ze skóry – od wykopania go przez archeologów, do umieszczenia na wystawie w naszym muzeum? Dowiecie się tego wszystkiego przychodząc na nasze warsztaty, które poprowadzi Pani Ania Jędrzejczak-Skutnik, która opowie Wam o tajnikach pracy w laboratorium konserwatorskim. Będziecie mieli okazję uczestniczyć w niektórych etapach konserwacji, takich jak oczyszczanie, badanie za pomocą mikroskopu i rekonstrukcja zabytków skórzanych.

19.11.2016 Jak zmieniały się buty przez wieki

Na spotkaniu dowiemy się, w jakich butach chodzili kiedyś gdańszczanie. Poznamy dawne modne stroje i obuwie. Dowiemy się, co to są buty poulaine, i czy krowie mordy to też buty. Na chwilę przeniesiemy się w kolorowy świat mody, a na koniec sami zaprojektujemy własne buty.


10.12.2016 Raki, motylki, patynki – kilka słów o butach specjalnych

W trakcie naszego ostatniego spotkania dowiecie się wszystkiego o dawnych butach do zadań specjalnych. Dzięki zamocowaniu do butów dodatkowych elementów, zmieniało się ich przeznaczenie. Zobaczycie również jak wyglądały ówczesne kapcie i kalosze. Nasze warsztaty zwieńczy wykonanie unikatowych, „bucikowych” breloczków.

Warsztaty rozpoczynają się o godz. 11.00 i trwają 90 min.
Koszt: 6 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie)
Miejsce: Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26, Gdańsk
Zapisy pod numerem telefonu: 58 322-21-54 (ilość miejsc ograniczona)

Wystawa czasowa „Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku trwa do 31 grudnia 2016.
Czytaj więcej…

Promocja książki „Mieszkańcy średniowiecznego Gdańska w świetle wyników badań antropologicznych”

szkielety ksiazka8 grudnia 2016 (czwartek), godz. 13.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Zapraszamy na promocję książki dr Aleksandry Pudło pt. „Mieszkańcy średniowiecznego Gdańska w świetle wyników badań antropologicznych”. Najnowsza publikacja MAG przedstawia analizę antropologiczną średniowiecznych mieszkańców Gdańska. Podstawą opracowania był materiał kostny odkryty podczas wykopalisk pod halą targową w Gdańsku prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Jak wiadomo z licznych badań dawnych i współczesnych populacji, środowisko miejskie, ze względu na swoje specyficzne warunki, znacząco wpływa na biologiczną strukturę ludności. Szczególnym pod tym względem jest okres średniowiecza, kiedy zaczęła powstawać nowa struktura miejska w dotychczasowym świecie feudalnym. Miasta te głównie skupiały ludność zajmującą się rzemiosłem i handlem, tworzyły własne zrzeszenia i instytucje.
W publikacji opisano strukturę paleodemograficzną, morfologiczną i związaną z warunkami życia pierwszych mieszkańców Gdańska.

Muzyczne czwartki z Premium Sound – Requiem KV 626

muzyczne czwartki 048 grudnia 2016 (czwartek), godz. 19.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Wraz z Fundacją „Dla Gdańska i Pomorza” oraz portalem Gdańsk – Strefa Prestiżu zapraszamy na spotkanie z cyklu „Muzyczne czwartki z Premium Sound – Salon HiFi”. Impreza skierowana jest dla melomanów, audiofilów i wszystkich tych, którzy na najwyższej jakości sprzęcie HiFi chcieliby usłyszeć, subiektywnie wybrane przez organizatorów, najważniejsze płyty i utwory w historii muzyki klasycznej i rozrywkowej. Tematem przewodnim najbliższego spotkania będzie legendarne dzieło sakralne Wolfganga Amadeusza Mozarta „Requiem KV 626”, skomponowane w 1791 roku.
Za stronę techniczną przedsięwzięcia odpowiada gdański salon muzyczny Premium Sound.

Wstęp wolny

Promocja przewodnika

archeo zapro sopot26 listopada 2016, godz. 13.00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Wydawnictwo Region, Fundacja Ochrony Zabytków i Promocji Pomorza „Pro turris” oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapraszają na promocję przewodnika „Archeologiczne zabytki Pomorza” autorstwa Piotra Kalki i Jarosława Ellwerta.
Książka prezentuje najciekawsze stanowiska i obiekty archeologiczne, placówki muzealne i skanseny tematyczne znajdujące się na terenie województwa pomorskiego.

Po spotkaniu z autorami będzie możliwość zakupienia przewodnika w promocyjnej cenie. Jeśli dopisze pogoda zapraszamy również na ognisko.

Nowe wystawy w Muzeum Archeologicznym

konferencja 2016 pr16 listopada (środa), godz. 12.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku serdecznie zaprasza na konferencję prasową poświęconą projektowi nowej wystawy stałej w siedzibie głównej Muzeum.
W spotkaniu wezmą udział Marszałek Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciel firmy Mae Multimedia Art & Education.

16 listopada (środa), godz. 12.00, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac konkursowych na koncepcję plastyczno-przestrzenną modernizacji wystawy stałej w siedzibie głównej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności