Alfons Klejna – fotograf Pomorza. Archeologia

plakat klejna

23 kwietnia 2017 – 18 czerwca 2017

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Alfons Klejna (1935-2010) był wszechstronnym fotografem związanym z Pomorzem. Można powiedzieć, że był artystą znanym, a zarazem nieznanym. Jako fotograf współpracował z wieloma instytucjami, uczelniami, wydawnictwami i muzeami tworząc tysiące zdjęć publikowanych w wielu książkach, czasopismach i albumach. Nie doczekał się jednak nigdy wystawy swych prac oraz osobnego albumu, choćby w części pokazującego jego zróżnicowany dorobek artystyczny. Był natomiast współautorem, wraz z Józefem Borzyszkowskim, albumu pt. „Boże Męki – krzyże i kapliczki przydrożne Kaszub”, który zajął I miejsce na V Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej.

Alfons Klejna przez całe swoje zawodowe życie związany był z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, w którym od 1960 roku przepracował 40 lat. W tym okresie był równocześnie nauczycielem fotografii w Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie. Wykształcił wiele pokoleń fotografów, którym przekazał swoją wiedzę i wrażliwość na piękno Pomorza.

Jako fotograf muzealny uczestniczył w licznych badaniach archeologicznych dokumentując nie tylko odkryte obiekty i zabytki, ale także ludzi – odkrywców, archeologów, czy przygodnych obserwatorów. Ta ostatnia kategoria zdjęć ma charakter unikatowy ze względu na ujęcie z artystycznym wyczuciem codzienności pracy archeologa. Fotografie te w większości nie były publikowane ani pokazywane szerszej publiczności, a z uwagi na swój niepowtarzalny urok niewątpliwie powinny. Właśnie one będą stanowić główny element ekspozycji.


Wystawa jest prezentowana w pawilonie Grodziska w Sopocie, ukochanym mieście fotografa i niemal po sąsiedzku od ostatniego miejsca zamieszkania artysty.

Na zdjęciu: grób skrzynkowy, w którym odkryto popielnicę domkową – jeden z najciekawszych zabytków archeologicznych w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Prelekcję do młodzieży wygłasza archeolog Barbara Wiącek. Sychowo, pow. Wejherowo, rok 1973.

miejsce: Grodzisko w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Haffnera 63, Sopot
wernisaż: 22 kwietnia 2017, godz. 12.00
wystawa: 23 kwietnia 2017 – 18 czerwca 2017
kurator: Paweł Marek Pogodziński
organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 09:00-17:00 / kwiecień
wtorek – niedziela 10:00-18:00 / maj
wtorek – niedziela 10:00-18:00 / czerwiec

 

Wystawa zorganizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Sopotu.

 

Sopot logo
 

 

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności