Spotkanie z cyklu Archiwum Pamięci Archeologii Pomorza poświęcone Leonowi Janowi Łuce

Archiwum Pamięci Archeologii Pomorza - plakatNajbliższe spotkanie z cyklu Archiwum Pamięci Archeologii Pomorza będzie poświęcone Leonowi Janowi Łuce (1918–1983), twórcy i wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Zapraszamy do Domu Przyrodników (ul. Mariacka 25/26) 12 października 2018 roku o godzinie 12:00.

Głównym punktem wydarzenia będzie promocja książki – zeszytu otwierającego nową serię wydawniczą: „Archiwum Pamięci Archeologii Pomorza”.

Jako pomysłodawca projektu jestem przekonany, że wydanie pierwszego zeszytu “Archiwum Pamięci Archeologii Pomorza” jest nie tylko wywiązaniem się ze zobowiązania wobec przeszłości, ale również ważnym elementem budowy instytucji odpowiadającej na wyzwania współczesności. Jest głosem w dyskusji na temat roli pamięci w kulturze – mówi Krzysztof Godon, pomysłodawca projektu, kierownik Grodziska w Sopocie (oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku).

Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiony jest dorobek naukowy dra hab. Leona Jana Łuki. W drugiej zawierają się wspomnienia o Dyrektorze, spisane przez jego przyjaciół i współpracowników. Część trzecią stanowią przedruki dwóch artykułów opublikowanych oryginalnie w czasopiśmie „Z Otchłani Wieków” w 1983 roku: „O górnych i chmurnych pradziejach archeologii gdańskiej” prof. Konrada Jażdżewskiego oraz „Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w służbie społeczeństwa (1953–1983 r.)” Leona Jana Łuki.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.