“To się nigdy nie skończy…” – performance w muzeum

"To się nigdy nie skończy" - plakatTO SIĘ NIGDY NIE SKOŃCZY
– działania artystyczne w ramach obchodów “Roku antyfaszystowskiego” artystki: Magda Jędra i Anna Steller (Good Girl Killer)
kuratorka: Emilia Orzechowska
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku włącza się w działania artystyczne, udostępniając przestrzeń dla artystek, które wystąpią z performancem antyfaszystowskim – 26 listopada 2019 r. w godz. 12:00-14:00.
• 24.11.2019 | niedziela, godz. 19.00
To się nigdy nie skończy #1

GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA – 4G (ul. Szeroka 34/35, 36, 37 · Grobla I 1/2)
• 25.11.2019 | poniedziałek, godz. 18.00
To się nigdy nie skończy #2
DOM CHODOWIECKIEGO I GRASSA (ul. Sieroca 6)
• 26.11.2019 | wtorek, godz. 12.00-14.00 (w czasie performance’u wstęp do Muzeum jest bezpłatny)
To się nigdy nie skończy #3
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU (ul. Mariacka 25/26)
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Magda Jędra i Anna Steller | To się nigdy nie skończy

Informacja prasowa organizatora:
Żyjemy w dziwnych, trudnych czasach. Cywilizacja, postęp nauki i technologii, powszechny dostęp do wiedzy sprawiają, że ludziom powinno żyć się lepiej i spokojniej, co powinno prowadzić do większej życzliwości, otwartości i tolerancji. Wydawać by się mogło, że poznikały zabobony, a dostęp do rzetelnych informacji sprawia, że trudno „robić ludziom wodę z mózgu“. Niestety to mrzonki, a historia podobno lubi zataczać koło. Tak oto jesteśmy świadkami odradzania się ruchów nacjonalistycznych i idei faszystowskich. Brak tolerancji dla „drugiego”, dyskryminacja i prześladowania stają się naszą codziennością.

„To się nigdy nie kończy. To się nigdy nie skończy…” (cyt. z „Idąc rakiem” Güntera Grassa).

Oto cytat, który rozbudził naszą wyobraźnię i stał się inspiracją do stworzenia serii trzech różnych performance’ów, w których Good Girl Killer zamieniają się w Superbohaterki, starając się uratować świat przed zagładą. Nie są to jednak postacie, którym zawsze się udaje. Nasze Wonder Women wykorzystują swoje supermoce i wiedzę, żeby uwypuklić, pogłębić oraz wyostrzyć pewne mechanizmy i schematy, które powodują, że nasza dzisiejsza rzeczywistość, zaczyna przypominać tę sprzed ponad 80 lat, w której nacjonalistyczne idee zyskują na popularności, faszystowskie poglądy i język nienawiści wdzierają się do naszych domów, a „brunatna fala” zalewa nasze ulice. My jednak wierzymy, być może naiwnie, że „werbując” pojedyncze jednostki na „dobrą stronę mocy”, jesteśmy w stanie zmieniać nasze otoczenie.
Na projekt złożą się trzy różne działania, w trzech różnych miejscach i z trzema różnymi energiami i mocami. Cała seria zdarzeń stworzy jednolite i spójne dzieło. Pierwszego dnia (24.11.), pracując w przestrzeni Gdańskiej Galerii Miejskiej, zaprosimy Państwa na nietypowy „koncert”, podczas którego wykrzyczymy nasz sprzeciw wobec (wszech)przemocy i (wszech)agresji panującej obecnie w Polsce.
W poniedziałek (25.11) na trawniku przed Domem Chodowieckiego i Grassa zachęcimy do uczestniczenia we wspólnym rytuale uzdrawiania planety (Healing dance for the dying planet). Za pomocą prostego tańca chcemy wytworzyć pozytywną energię, która w symboliczny sposób, wierzymy, że może uzdrowić świat.

Ostatniego dnia (26.11) zaprosimy do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, gdzie w towarzystwie przedmiotów i rzeczy z przeszłości, zajmiemy się teraźniejszością, którą spróbujemy na nowo jakoś „posklejać”…

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Magda Jędra – tancerka, performerka, choreografka. Współzałożycielka grupy Good Girl Killer. Otwarta na działania w różnych przestrzeniach i na współpracę z amatorami różnych sztuk performatywnych. Wynikiem niskiej skłonności do klasyfikowania sztuki są jej performatywne kolaże. Pierwszym założeniem w pracy nad spektaklem jest praca w procesie a najważniejszą motywacją szukanie specyficznej i właściwej jakości ruchu dla zbudowania wyrazistej wypowiedzi. Lubi zdecydowane i niekonwencjonalne rozwiązania. Ostatnia fascynacja to zioła, pąki i pędy. Próbuje rozpoznać to co rośnie dookoła. Uważna konsumentka. Mieszka w Gdańsku na Wzgórzu Magellana.

Anna Steller – tancerka, performerka i choreograf. Absolwentka Slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Na scenie występuje od 1993 roku. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Współpracuje z wieloma choreografami, reżyserami, artystami wizualnymi m.in.: Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Anna Królikiewicz, Anita Wach, Maciej Salamon, Ramona Nagabczyńska, Tomek Bazan, Nigel Charnock, Rebecca Lazier. Od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulow. W 2005 roku współzałożyła zespół Good Girl Killer. Obecnie w zespole tworzy wraz z Magdą Jędrą. Jako performerka koncentruje się głównie na przejrzystości przekazu, na radykalnych rozwiązaniach artystycznych. Interesuje ją praca w duecie, praca z artystą o innych obszarach zainteresowań, negocjacja na polu sztuki z której rodzi się nowa, świeża jakość. Interdyscyplinarność tańca i sztuki scenicznej to obszar, który bada od lat, próbując zrozumieć i przekazać publiczności ważne dla siebie treści i koncepcje. Swoje prace prezentowała m.in. w Arts Station Foundation w Poznaniu, Maat Festiwal w Lublinie, Malta Festiwal w Poznaniu, L1 Contemporary Dance Festiwal w Budapeszcie,“Body-Mind” Warszawa , “Heineken Open’er” w Gdyni, “Four Days” w Pradze, Festival of naked form w Pradze.
Laureatka stypendiów i nagród, m.in.: Dance Web na festiwalu Tańca Impulstanz w Wiedniu, Stypendium Visegrad Fund, Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl “Good Girl Killer”. W 2014 roku była stypendystką Alternatywnej Akademii Tanecznej przy Art Station Foundation w Poznaniu. Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Nach oben scrollen