Urny sprzed 2,5 tysiąca lat, a na nich wyrzeźbione twarze. Prawdopodobnie przedstawiają podobizny ludzi, którzy zamieszkiwali Pomorze we wczesnej epoce żelaza. Jakie tajemnice kryją się w tych zabytkach? Co oznaczają symbole na naczyniach? Gdzie archeolodzy odkryli najwięcej popielnic twarzowych? Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza”. Dla najmłodszych miłośników archeologii przygotowano warsztaty ozdabiania urn twarzowych.
W badania cmentarzysk z okresu wczesnej epoki żelaza było zaangażowanych kilka pokoleń gdańskich archeologów. Zabytki, które można zobaczyć na wystawie „Między Słupią a Wierzycą…” – w tym kilkadziesiąt unikatowych kanop pomorskich – są efektami ich odkryć.
Kurator wystawy, dr Piotr Fudziński przybliży wszystkim zainteresowanym kulturę pomorską i jej obrządek pogrzebowy. Opowie również o badaniach wykopaliskowych, które przeprowadzono na Kaszubach i Kociewiu od lat 50. XX wieku. Wykopaliska były ważnymi wydarzeniami dla lokalnych społeczności, o czym świadczą archiwalne zdjęcia.
Dla dzieci w wieku szkolnym są przeznaczone warsztaty ozdabiania urn twarzowych. Zajęcia będą prowadzone przez edukatorów muzealnych. Każdy uczestnik otrzyma na własność odlew urny (wzorowany na oryginalnym zabytku), który będzie mógł pomalować i ozdobić techniką rytowania (żłobienia). Na początku zajęć grupa obejrzy wystawę „Między Słupią a Wierzycą…”, a przewodnik wyjaśni dzieciom, na czym polegają pradawne wzory i zdobienia.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Między Słupią a Wierzycą…”
Miejsce: Spichlerz „Błękitny Baranek”
Terminy:
- 9 grudnia 2021 r. o godz. 16:00
- 10 grudnia 2021 r. o godz. 12:00
Czas trwania: ok. 60 minut.
Wstęp wolny! Nie trzeba się zapisywać.
Ze względu na epidemię COVID-19 w sali wystawowej może przebywać jednocześnie maks. 15 osób. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych. Jeśli dysponujesz Unijnym Certyfikatem COVID i dobrowolnie okażesz go w muzeum, zyskasz gwarancję udziału w wydarzeniu.
Ozdabianie urn twarzowych – warsztaty dla dzieci
Miejsce: Spichlerz „Błękitny Baranek”
Terminy:
- 9 grudnia 2021 r. o godz. 17:00 (grupa 10 dzieci)
- 10 grudnia 2021 r. o godz. 15:00 (grupa 10 dzieci)
Czas trwania: maks. 90 minut (można skończyć wcześniej).
Cena: 8 zł za udział jednego dziecka, płatne na miejscu przed zajęciami. Opiekun wchodzi bezpłatnie.
Obowiązują zapisy mailowe: edukacja@archeologia.pl. W treści maila prosimy podać następujące informacje: wybrany termin warsztatów, liczba dzieci, liczba opiekunów.
Podczas zajęć dziecku musi towarzyszyć dorosły opiekun. Nie można zostawić dziecka samego w muzeum.