„Niebiański Dysk. Podróż po mapę nieba” – archeologiczna gra miejska

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku we współpracy z Forum Gdańsk organizuje grę miejską dla dzieci i młodzieży. Areną rozgrywek jest przestrzeń Forum Gdańsk, a tematem – Dysk z Nebry, słynne znalezisko archeologiczne, wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO.

Gra pod tytułem „Niebiański Dysk. Podróż po mapę nieba” jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Odbywa się w Forum Gdańsk w każdą sobotę sierpnia 2023 roku, w godzinach od 12:00 do 15:00.

Zabawa zaczyna się na scenie Forum (poziom 0), która znajduje się przy wejściu od strony przystanku Śródmieście SKM (al. Armii Krajowej). Tam każdy gracz otrzymuje bogato ilustrowany, kolorowy zeszyt z opisanymi zadaniami oraz pierwszy element tytułowego Dysku, czyli okrągłą czarną tarczę. Celem gry jest znalezienie wszystkich części Dysku – takich jak: słońce, księżyc, gwiazdy, linia horyzontu – i stworzenie z nich mapy nieba. W efekcie powstanie ozdobny magnes na lodówkę – pamiątka z wakacji.

Poszczególne części Dysku są ukryte w różnych miejscach Forum Gdańsk. Czas trwania zabawy zależy od gracza, ale na ogół wynosi około pół godziny; mniej więcej tyle potrzeba, aby przejść wszystkie zadania i ukończyć grę.

„Niebiański Dysk. Podróż po mapę nieba

Forum Gdańsk

START: scena na poziomie 0

w każdą sobotę sierpnia 2023 r.

od 12:00 do 15:00

udział bezpłatny

Tytuł „Niebiański Dysk” nawiązuje do wystawy archeologicznej „Niebiański Dysk z Nebry”, którą można zobaczyć w Spichlerzu Błękitny Baranek (oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku). Oryginalny Dysk powstał 3600 lat temu, we wczesnej epoce brązu. Na jego tarczy prehistoryczni ludzie umieścili szczerozłote elementy nieba. Ten zabytek ukazuje najstarsze znane na świecie konkretne przedstawienie zjawisk astronomicznych.

Niebiański Dysk z Nebry sprzed 3600 lat
© LDA Sachsen-Anhalt, fot. Juraj Lipták
Rekonstrukcja skarbu z Nebry na wystawie w Spichlerzu Błękitny Baranek

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.