Berenike. O polskich badaniach archeologicznych w Egipcie opowie Jakub Mosiejczyk

Teren wykopalisk, fot. Szymon Popławski

Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na wystąpienie Jakuba Mosiejczyka – uczestnika ekspedycji archeologicznej w Egipcie.

Zaprezentuję wyniki badań z dwóch ostatnich sezonów wykopaliskowych na cmentarzysku w Berenike – zapowiada Jakub Mosiejczyk. – Skupię się między innymi na zwyczajach pogrzebowych Nomadów z Pustyni Wschodniej, ostatnich mieszkańców antycznego portu nad Morzem Czerwonym. Opowiem o niezwykłej architekturze i wyposażeniu grobowców komorowych, wybudowanych z pozostałości rafy koralowej.

Hafla, fot. Kacper Żochowski

Spotkanie to także okazja do zadawania pytań.

  • Jak przetrwać podczas kilkutygodniowego pobytu na pustkowiu?
  • Czy Bir Shalatin jest ładnym miastem?
  • Co to jest hafla?
  • Jak uniknąć ukąszenia skorpiona?
  • Jakie rzeczy zmieszczą się w ekspedycyjnym namiocie?

Wydarzenie polecamy każdemu, kto interesuje się archeologią i chciałby poznać warunki pracy archeologa w trudnym terenie.

Wystąpienie Jakuba Mosiejczyka:

Blemiowie – ostatni  władcy antycznego portu nad Morzem Czerwonym. O polskich badaniach w Berenike na Pustyni Wschodniej

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

28. maja 2024 r.

o godzinie 17:00

wstęp wolny

Wykopaliska antycznego portu nad Morzem Czerwonym mają długą tradycję. Polsko-amerykańska misja pracuje w Egipcie od 2008 roku. Jest to kontynuacja badań wcześniejszego projektu amerykańsko-holenderskiego, prowadzonego w latach 1994–2001 pod kierunkiem S. E. Sidebothama i W. Z. Wendricha.

W 2022 roku zainicjowano badania blemijskiej, postrzymskiej nekropoli w zachodniej części miasta. Tymi badaniami kieruje dr Mariusz Gwiazda z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy ekspedycji, 2023 r., fot. Szymon Popławski

Badania archeologiczne postrzymskiej nekropoli są finansowane z funduszy Narodowego Centrum Nauki. Projekt uzyskał dofinansowanie NCN w programie Sonata 17 (nr grantu: 2021/43/D/HS3/00248): “Kulturowe, demograficzne i biologiczne profile postrzymskich (IV–VI w. n.e.) mieszkańców portu w Berenike (Egipt), na podstawie nieinwazyjnych, wykopaliskowych i bioarcheologicznych badań dwóch miejskich nekropolii”.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.