Szkielet jest jak dziennik ludzkiego życia. Naucz się czytać z kości i odkrywać tajemnice zmarłych! Zapraszamy na warsztaty, które poprowadzi doktor antropologii.
Kości zostaną złożone – warsztaty antropologiczne
Spichlerz Błękitny Baranek
Gdańsk, ul. Chmielna 53
Dwa terminy do wyboru:
9.03.2025 r. oraz 16.03.2025 r.
Warsztaty zaczynają się o godz. 15:00 i trwają do 17:00.
Aby wziąć udział w warsztatach, trzeba kupić bilet przez Internet: kup bilet online. Cena: 10 zł.
Maksymalna liczba uczestników: 30 osób w sali warsztatowej.
Badając kości, można dowiedzieć się wiele o człowieku.
- Jakiej był płci.
- Ile dożył lat.
- Jaką budową ciała się charakteryzował.
- W jakich warunkach żył.
- Czy dbał o higienę.
- Jak się odżywiał.
- Czy doznał jakichś urazów lub zranień.
– Z antropologią wiąże się pewien paradoks – mówi dr Aleksandra Pudło, antropolog Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – Wprawdzie antropolog ma do czynienia ze śmiercią, ponieważ bada osoby zmarłe. Jednak dzięki badaniom dowiaduje się przede wszystkim o… życiu tych osób.
Podczas warsztatów będziemy uczyli się na prawdziwych kościach, wyjętych z muzealnego magazynu. Dlatego najpierw antropolog przedstawi zasady etycznego postępowania, jakie obowiązują w nauce. Wyjaśni też, czemu badanie oczyszczonych kości jest całkowicie bezpieczne.
Zadaniem uczestników zajęć będzie rozpoznanie poszczególnych kości i złożenie z nich ludzkiego szkieletu. Antropolog pokaże cechy, po których można określić płeć i wiek zmarłego. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólne tworzenie tabeli struktury wieku i płci badanej grupy.
Warsztaty są przeznaczone dla amatorów, to znaczy dla każdego, kto chciałby poznać antropologię w sposób przystępny i praktyczny. Uczestnicy bynajmniej nie muszą mieć specjalistycznej wiedzy. Zajęcia zaczną się od krótkiego wprowadzenia w antropologię, dzięki czemu ta dziedzina nauki stanie się bardziej zrozumiała.
Wydarzenie poprowadzi Aleksandra Pudło – doktor antropologii, kustosz dyplomowany Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Uczestniczka wielu misji archeologicznych. Specjalistka w zakresie badania dawnych populacji Gdańska i Pomorza; badała również prehistoryczne populacje doliny środkowego Nilu w Sudanie. Antropologia to jej życiowa pasja, którą popularyzuje od lat na różne sposoby: poprzez książki, wystawy i zajęcia edukacyjne.
Niedawno napisała książkę zatytułowaną “Historia w kościach zapisana”. Opowiedziała w niej krok po kroku, co robi antropolog badający szczątki naszych przodków. Książkę można kupić przy okazji zwiedzania oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (będzie w sprzedaży także podczas warsztatów antropologicznych) albo w sklepie internetowym: https://tinyurl.com/Historia-w-kosciach-zapisana