Spotkanie z uczestnikami ekspedycji archeologicznej w Mongolii

Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na spotkanie z uczestnikami ekspedycji archeologicznej, którzy prowadzili badania w Mongolii. Odpurev Ganghuyag, Mirosław Masojć i Marcin Szmit opowiedzą o odkryciach, jakich dokonali na obszarze nazywanym Tsakhiurtyn Hondi (Dolina Krzemienna) u podnóża Ałtaju.

„Wokół Tsakhiurtyn Hondi. Badania epoki kamienia pogranicza Ałtaju i Pustyni Gobi w Mongolii” – tak brzmi nazwa projektu naukowego, którym kieruje prof. dr hab. Mirosław Masojć z Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt jest realizowany we współpracy z: Mongolską Akademią Nauk, Uniwersytetem Edukacyjnym w Ułan Bator, Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Instytutem Archeologii i Etnologii PAN oraz Państwowym Instytutem Geologicznym.

W sierpniu 2023 roku członkowie ekspedycji – wśród nich Marcin Szmit, pracownik Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – powrócili z sześciotygodniowego pobytu na mongolskiej pustyni (był to drugi z trzech zaplanowanych sezonów badań terenowych). Ich obóz, składający się z pięciu jurt, znajdował się w odległości kilku kilometrów od południowo-zachodniego masywu górskiego Arts Bogdyn Nuuru.

Odpurev Ganghuyag - wykładowca Mongolskiego Narodowego Uniwersytetu Edukacji w Ułan Bator
Prof. dr hab. Mirosław Masojć - kierownik projektu, Uniwersytet Wrocławski
Marcin Szmit - kierownik Działu Digitalizacji w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Wokół Tsakhiurtyn Hondi. Badania epoki kamienia pogranicza Ałtaju i Pustyni Gobi w Mongolii – wstępne wyniki badań po dwóch sezonach w terenie

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

17 stycznia 2024 r.

o godzinie 17:00

wstęp wolny

Ubiegłoroczne badania skupiły się na dwóch stanowiskach archeologicznych: paleojeziorze oraz jaskini.

Naukowcy odkryli dowody na to, że górska jaskinia (na wysokości ok. 1650 m n.p.m.) była kilkukrotnie zamieszkiwana w różnych odcinkach czasowych od plejstocenu do wczesnego holocenu (czyli w okresie od 2,6 mln do 8/7 tys. lat temu temu). W najgłębszej warstwie archeologicznej znaleźli kilkanaście paciorków kościanych, artefakty kamienne i wiele szczątków zwierzęcych.

Spenetrowali również obszar jeziora, gdzie wcześniej nie dotarła żadna ekspedycja. Tam odkryli ślady ludzkiej aktywności wskazujące na wczesnoholoceńską społeczność łowców-zbieraczy: paleniska, jamy z zabytkami kamiennymi i ceramicznymi, a także kilka skupisk zabytków kamiennych, świadczących o istnieniu pradziejowych warsztatów produkcji narzędzi.

Szczególnie ważnym wydarzeniem było odkrycie kompletnych zawieszek i paciorków wykonanych ze skorupy strusiego jaja.

Mirosław Masojć, Patryk Muntowski i Grzegorz Michalec pobierają próbki w jaskini, fot. Marcin Szmit

Projekt „Wokół Tsakhiurtyn Hondi. Badania epoki kamienia pogranicza Ałtaju i Pustyni Gobi w Mongolii” jest finansowany z programu OPUS17 Narodowego Centrum Nauki. Oficjalna strona projektu: https://uwr.edu.pl/badania-archeologiczne-w-mongolii/

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.