Łukasz Rogiński “Granica” – nowa wystawa w Piwnicy Romańskiej

Lukasz Roginski Granica baner

Horyzont wyznacza symboliczną granicę między ziemią a niebem. Zagubieni ludzie szukają światła w oddali. Tymczasem echo niesie niepokojące odgłosy eksplozji... Od soboty 26 listopada 2022 roku podziemia Piwnicy Romańskiej staną się schronieniem dla szesnastu obrazów Łukasza Rogińskiego.

Jak interpretować tytuł wystawy?

Słowo „granica” ma wiele różnych znaczeń – odpowiada Łukasz Rogiński. – Dla mnie granicą jest linia horyzontu, która dzieli arkusz papieru na dwie płaszczyzny: mniejszą i większą. Ta mniejsza, dolna płaszczyzna jest określana ziemią, zaś większa, górna – to niebo.

Jakich obrazów spodziewać się na wystawie?

– Akcje rozgrywające się na obrazach przedstawiają słupy dymów płonącego miasta, zatopiony okręt i wyspę, ptaki odlatujące w stronę zachodzącego słońca, zagubionych ludzi idących w stronę zielonego światełka… Szesnaście prac o takiej tematyce wystawionych zostało w piwnicach starego Gdańska, gdyż i tu, w granicach mego horyzontu, po 80 latach ciszy słychać wybuchy bomb.

PIWNICA ROMAŃSKA

Adres: Gdańsk, pl. Dominikański 1. Wejście do podziemi znajduje się w zielonym pawilonie między halą targową a kościołem św. Mikołaja.

WERNISAŻ

Na otwarcie wystawy Łukasza Rogińskiego "Granica" zapraszamy w sobotę 26.11.2022 o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

BILETY NA WYSTAWĘ

Aby zwiedzić wystawę "Granica", wystarczy kupić bilet na zwiedzanie Piwnicy Romańskiej: 8 zł normalny / 5 zł ulgowy. W każdą niedzielę zwiedzanie jest bezpłatne. Obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny bez względu na dzień tygodnia.

GODZINY OTWARCIA

Piwnica Romańska jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–17:00.

ŁUKASZ ROGIŃSKI urodził się w Wilnie w 1936 roku. Oboje rodzice byli artystami malarzami, a wuj, Stanisław Żukowski, to znany wileński grafik.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Piotra Potworowskiego. Zajmował się grafiką, malarstwem, ceramiką.

Jego prace otrzymali: Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy, Jane Fonda. Odznaczony odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” oraz nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).

Do jego projektów i realizacji należą między innymi fasady kamieniczek przy ul. Grobla i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969 r.) oraz fontanna na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974 r.).

Prace Łukasza Rogińskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Szczecinie, Muzeum Gdańska, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Biblioteki PAN w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Brodaty mężczyzna wyciąga z ognia naczynie ceramiczne.
Łukasz Rogiński przy pracy. Źródło: https://ceramika.roginski.pl/o-nas/

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.