“Tajemna historia Moskwy” Łukasza Rogińskiego – nowa wystawa sztuki w Piwnicy Romańskiej

„Tajemna historia Moskwy” to pomysłowy koktajl złożony w równych częściach z Bułhakowa i Gaimana: mroczny, niepokojący, śmiały i cierpki. Taka jest przecież rdzennie rosyjska literatura, do której nawiązuje wystawa Łukasza Rogińskiego.

Na nowej wystawie sztuki w Piwnicy Romańskiej (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) będzie można zobaczyć dzieła wybitnego gdańskiego artysty Łukasza Rogińskiego, który w tym roku obchodzi 70-lecie pracy twórczej.

Wystawa jest inspirowana książką Ekateriny Sedii pod tym samym tytułem. Autorka czerpie pełnymi garściami ze starych rosyjskich baśni i podań ludowych, przy czym akcja tej powieści rozgrywa się we współczesnej Moskwie.

Ilustracje prezentowane na wystawie zostały wykonane specyficzną techniką. Łukasz Rogiński połączył między innymi marbling – czyli zdobienie tkanin na wzór marmuru – oraz patchwork – zszywanie małych kawałków materiału o podobnych kształtach.

Wernisaż w Piwnicy Romańskiej odbędzie się w sobotę 25. listopada o godzinie 19:00. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Później zwiedzanie wystawy będzie biletowane zgodnie z cennikiem muzeum.

PIWNICA ROMAŃSKA - Gdańsk, pl. Dominikański 1

Wejście do Piwnicy znajduje się w zielonym pawilonie między halą targową a kościołem św. Mikołaja.

WYSTAWA CZASOWA

25.11.2023 r. (wernisaż o 19:00) - 31.01.2024 r.

GODZINY OTWARCIA

Piwnica Romańska jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–17:00.

BILETY NA WYSTAWĘ

Aby zwiedzić wystawę, wystarczy kupić bilet na zwiedzanie Piwnicy Romańskiej: 10 zł normalny / 7 zł ulgowy. W każdą niedzielę zwiedzanie jest bezpłatne. Obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny bez względu na dzień tygodnia.

Wnętrze Piwnicy Romańskiej, fot. Marcin Fedoruk, MAG

Łukasz Rogiński urodził się w Wilnie w 1936 roku. Oboje rodzice byli artystami malarzami, a wuj, Stanisław Żukowski, to znany wileński grafik.

Łukasz Rogiński w Piwnicy Romańskiej, 2022 r., fot. Marcin Fedoruk, MAG

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Piotra Potworowskiego. Zajmował się grafiką, malarstwem, ceramiką.

Jego prace otrzymali: Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy, Jane Fonda. Odznaczony odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” oraz nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).

Do jego projektów i realizacji należą między innymi fasady kamieniczek przy ul. Grobla i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969 r.) oraz fontanna na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974 r.).

Prace Łukasza Rogińskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Szczecinie, Muzeum Gdańska, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Biblioteki PAN w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Nach oben scrollen