Oddział w Gniewie
Siedzibą Oddziału w Gniewie jest Dom Bramny – tam kupuje się bilety do muzeum i pamiątki, tam też organizowane są wystawy czasowe. Wystawa stała “Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii” znajduje się na zamku.
Najlepiej na Pomorzu zachowana gotycka twierdza?
Nie tylko Malbork posiada swój krzyżacki zamek. Równie zachwycający i w pełni odrestaurowany znajduje się także w nadwiślanej miejscowości Gniew, leżącej w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. To właśnie tam mieści się oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Powstanie zamku i jego rozbudowa
Budowę zamku w Gniewie rozpoczęto w 1283 roku. Nadzór nad całością prac powierzono niejakiemu Dietrichowi von Spira, pierwszemu komturowi Gniewa. Prace trwały około 40 lat.
Około roku 1290 wzniesiono wysoki na 6 metrów mur zewnętrzny, rozplanowany na kształt czworoboku. W trzech narożnikach dobudowano kwadratowe wieżyczki, a w północno-wschodnim narożu potężny stołp, czyli tzw. wieżę ostatecznej obrony. W tym czasie powstały też południowe i północne skrzydła mieszkalne.
W pierwszej połowie XIV wieku podwyższono mury i wieżyczki, a wewnętrzny dziedziniec od strony wschodniej i zachodniej zamknięto dwoma budynkami.
Ostatni etap prac związany był z adaptacją warowni na stałą rezydencję byłego wielkiego mistrza Michała Kuchmeistera. Powiększono wówczas kaplicę kosztem pomieszczeń wartowniczych, a na południe od tzw. domu konwentualnego (typ domu zakonnego) założono obronne podzamcze otoczone murem z basztami i dwiema wieżami bramnymi.
Zamek w rękach Polaków
W 1466 roku, na mocy pokoju toruńskiego, zamek przeszedł w ręce polskie i stał się siedzibą starostów. W drugiej połowie XVII wieku starostą gniewskim był Jan Sobieski, który, jeszcze zanim został królem, zbudował na podzamczu nowy barokowy budynek dla swojej żony Marii Kazimiery.
Twierdza zmienia właściciela
W 1772 roku do Gniewu weszły oddziały Pruskie i zajęły zamek. Odtąd pełnił on funkcje wojskowe, a następnie służył za magazyn zboża, co pociągnęło za sobą konieczność zmiany układu wnętrz na nowy podział kondygnacji.
W 1855 roku częściowo rozebrano mury podzamcza i zburzono wieżę stołpu, zastępując ją inną, mniejszą, na wzór trzech pozostałych wieżyczek narożnych.
Kolejna przebudowa warowni miała miejsce w latach 1856-1859 i związana była z przeznaczeniem gmachu na więzienie, uchodzące powszechnie za jedno z najcięższych w całych Prusach. Prace polegały na usunięciu tynków, odbudowie sklepienia kaplicy, rozebraniu gdaniska (wieża stojąca poza murami obronnymi) i wykuciu nowych otworów okiennych.
Budowla wraca w polskie ręce
W takim stanie zamek został przejęty przez administrację polską w 1920 roku i przeznaczony na siedzibę starostwa, a następnie wojskowy magazyn amunicji. W trakcie pożaru w 1921 roku zniszczeniu uległy trzy skrzydła oraz zadaszenie warowni. Podczas okupacji mieściła się tutaj paramilitarna szkoła dla młodzieży, a następnie przejściowe więzienie dla Polaków.
Zamek pod skrzydłami Muzeum
W 1968 roku na zamku rozpoczęły się pierwsze prace rewitalizacyjne. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku włączyło się w nie w 1992 roku. Zaledwie rok później, po ostatecznym odgruzowaniu i zaadaptowaniu piwnicy znajdującej się pod skrzydłem południowym, na zamku zaprezentowana została pierwsza wystawa – „Gniew w świetle badań archeologicznych w latach 1975-1985”.
27 stycznia 1995 roku, po trzyletnich staraniach, decyzją ówczesnego wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego, powołany został oficjalnie Oddział Muzeum na Zamku w Gniewie. Nowa placówka zajęła zachodnie skrzydło zamku i, poza prowadzeniem działalności wystawienniczej i naukowej, została też partnerem organizowanych na zamku turniejów i imprez historycznych.
15 lipca 1998 roku otwarto multimedialną wystawę opowiadającą o bitwie pod Grunwaldem – „Grunwald 1410”, a w 2010 roku wystawę „Życie codzienne na średniowiecznym zamku”.
Otwórzcie bramę na oścież!
W 2022 r. Oddział w Gniewie zyskał nową siedzibę: Dom Bramny. Ten neogotycki budynek powstał w 1855 r. W XXI w. został odrestaurowany i zaadaptowany na potrzeby muzeum. To właśnie w Domu Bramnym zaczyna się zwiedzanie Oddziału w Gniewie. Tam kupuje się bilety i pamiątki, tam też organizowane są wystawy czasowe.
Idzie nowe
26 października 2022 r. w podniosłym i radosnym nastroju została otwarta nowa wystawa stała: „Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii”. Ekspozycja znajduje się w dwóch nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeniach na zamku w Gniewie. Jak powiedziała Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Gniew nareszcie doczekał się wystawy, która ukazuje historię miasta w pełni.
Oddział w Gniewie jest otwarty od wtorku do niedzieli (w poniedziałki zamknięty) w godzinach 10:00-17:00.
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem odbywa się w następujących godzinach.
W okresie od 03.09.2024 r. do 30.04.2025 r.:
od wtorku do niedzieli – 10:30 | 11:30 | 12:00 | 12:30 | 13:30 | 14:30 | 15:30
Oprowadzanie w języku angielskim wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej: (+48) 58-535-35-29.
Dni świąteczne w 2024 roku
1 stycznia (Nowy Rok, poniedziałek) – nieczynne
2 stycznia (wtorek) – nieczynne
6 stycznia (Trzech Króli, sobota) – nieczynne
30 marca (Wielka Sobota) – czynne w godz. 10:00–15:00
31 marca (Wielkanoc, niedziela) – nieczynne
1 kwietnia (Wielkanoc, poniedziałek) – nieczynne
1 maja (Święto Pracy, środa) – czynne w godz. 10:00–17:00
3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja, piątek) – czynne w godz. 10:00–17:00
19 maja (Zielone Świątki, niedziela) – czynne w godz. 10:00–17:00
30 maja (Boże Ciało, czwartek) – czynne w godz. 10:00–17:00
15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP, czwartek) – czynne w godz. 10:00–17:00
1 listopada (Wszystkich Świętych, piątek) – nieczynne
11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości, poniedziałek) – czynne w godz. 10:00–17:00
24 grudnia (Wigilia, wtorek) – nieczynne
25 grudnia (Boże Narodzenie, środa) – nieczynne
26 grudnia (Boże Narodzenie, czwartek) – nieczynne
31 grudnia (Sylwester, wtorek) – czynne w godz. 10:00–15:00
BILETY DO MUZEUM
- normalny – 25 zł
- ulgowy – 18 zł
- rodzinny dla maks. 5 osób (2 osoby dorosłe i 1–3 dzieci) – 60 zł
W każdy wtorek wstęp na wystawy jest bezpłatny.
Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 uprawnia do zwiedzania ulgowego.
Muzeum wspiera akcję Dawcom w Darze – legitymacja Honorowego Dawcy Krwi uprawnia do zwiedzania ulgowego.
Obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny.
Zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim: cena biletu wstępu + 100 zł. Wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej: (+48) 58-535-35-29. In English: ticket price + PLN 100, requires prior telephone reservation: (+48) 58-535-35-29.
LEKCJE MUZEALNE / WARSZTATY
Oddział w Gniewie organizuje zajęcia edukacyjne dla przedszkoli i szkół podstawowych. Oferta jest opisana szczegółowo w zakładce EDUKACJA.
ULGI I ZWOLNIENIA Z OPŁAT przysługują za okazaniem stosownych dokumentów.
Bilety ulgowe przysługują:
- uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i pracownikom służb społecznych, studentom oraz osobom odbywającym studia doktoranckie, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej,
- osobom powyżej 65 roku życia, emerytom, rencistom, a także osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej,
- nauczycielom szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, wyższych, nauczycielom i wychowawcom placówek oświatowo-wychowawczych, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych działających na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej,
- kombatantom.
Bilety bezpłatne przysługują:
- dzieciom do lat siedmiu,
- koncesjonowanym przewodnikom, pilotom wycieczek i nauczycielom, jako opiekunom grup zorganizowanych,
- osobom odznaczonym Orderem Orła Białego lub Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz osobom, które zostały wyróżnione tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej”,
- pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Zabytków oraz członkom Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS),
- członkom Stowarzyszenia Archeologów Polskich, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia Historyków Sztuki,
- archeologom, historykom i historykom sztuki – pracownikom państwowych uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk.
REGULAMIN ZWIEDZANIA
Prosimy zapoznać się z Regulaminem zwiedzania Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
OFERTA PRACY: pracownik ds. obsługi ruchu turystycznego i edukacji
Zmarł Piotr Dutko – nasz serdeczny kolega, pracownik Muzeum
15 sierpnia – sprawdź godziny otwarcia w dzień świąteczny
Oddział w Gniewie
Warsztaty plastyczne na zamku w Gniewie
Zmarł prof. Zbigniew Bukowski (1931-2024), przyjaciel Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Mirosław Pietrzak (1932-2024)
Oddział w Gniewie
Lipiec 2024 na zamku w Gniewie – warsztaty i zabawy historyczne
Mahmoud El-Tayeb (1957-2024)
W Boże Ciało możesz zwiedzić Oddział w Gniewie
Europejska Noc Muzeów 2024 – wydarzenia w Gdańsku, Sopocie i Gniewie
Majówka 2024. Sprawdź godziny zwiedzania i programy wydarzeń
Andere Branchen:
Spichlerz Błękitny Baranek
ul. Chmielna 53, 80-748 Gdańsk
Romanischer Keller
pl. Dominikański 1, 80-844 Gdańsk
Burganlage „Grodzisko“ in Sopot
ul. Haffnera 63, 81-715 Sopot
Haus der Naturforschenden Gesellschaft
ul. Mariacka 25/26, 80-833 Gdańsk