Dzień Napoleoński

Dzień Napoleoński

Dzień Napoleoński
15 września 2018 r. (sobota)
Burganlage „Grodzisko“ in Sopot, ul. Haffnera 63
wstęp bezpłatny

Epoka napoleońska, a przede wszystkim jej wojskowość – musztra i walka, umundurowanie i żołnierskie wyposażenie, polowa kuchnia i medycyna – będzie tematem imprezy w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie. Wydarzenie zostało wpisane w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2018. Organizatorzy zapraszają zarówno dorosłych miłośników historii, jak i rodziny z dziećmi. Różne atrakcje czekają na zwiedzających praktycznie przez cały dzień. Na finał zaplanowano potyczkę patroli, a wcześniej między innymi pokaz damskiej mody z epoki.

 

PROGRAM:

11:30 | Otwarcie wystawy „Paweł Jerzmanowski – najwybitniejszy szwoleżer doby napoleońskiej” w pawilonie wystawienniczo-edukacyjnym. Zaprezentowany zostanie między innymi Order Virtuti Militari przyznany Jerzmanowskiemu w 1810 roku.

Po otwarciu wystawy Grodzisko zaprasza na pokazy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk.

12:00 I Naprzód marsz!
Pokaz musztry żołnierzy piechoty epoki napoleońskiej. Zwroty, marsz zwyczajny i podwójny, obroty. Musztra z bronią. Ładowanie na komendy karabinów skałkowych.

13:00 | Co w tornistrze mieć trzeba?
Pokaz wyposażenia tornistra żołnierza epoki napoleońskiej. Do czego służył zapasowy jeden but? Na co żołnierzowi wosk, łój i spalone kości…?

13:30 | Pół funta, panie starszy!
Prezentacja typowej racji szeregowego żołnierza oraz stołu oficerskiego. Opowieść o kuchni wojskowej epoki. Czym był komiśniak i kto delektował się kociną?

14:00 | Doktorze Haffner, pomocy!
Pokaz medycznego wyposażenia napoleońskiego chirurga. Opowieść o metodach leczenia oraz prezentacja operacji w szpitalu polowym. Usuwanie kuli, amputacja, trepanacja, lewatywa… Tylko dla widzów o mocnych nerwach!

15:00 | Rabacik bez kwiatka
Pokaz mundurów armii epoki napoleońskiej. Dlaczego „homar” pływał na statkach, a kartofle jedzono w mundurkach? Czym różniło się umundurowanie poszczególnych jednostek i armii?

15:30 | Empirowe elegantki
Pokaz damskiej mody z epoki. Jak ubierały się: dama, markietanka i prosta mieszkanka Gdańska?

16:00 | Ognia!
Potyczka patroli, pokaz sposobów walki w epoce napoleońskiej.


Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/301885517032982/


Dodatkowo tego dnia:

• zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych w pawilonie,
• w godzinach 12:00–15:00 atrakcje w obozowisko z epoki kamienia: pokaz narzędzi krzemiennych, nauka miotania oszczepem, warsztaty z obróbki krzemienia.

 

Organizatorzy: Burganlage „Grodzisko“ in Sopot (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) we współpracy z Garnizonem Gdańsk.

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.