Otwarcie wystawy czasowej „Gry planszowe – świadectwo cywilizacji”

gry 800 mag14 maja 2016 (sobota), godz. 13:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Wystawa przygotowywana przez Grodzisko w Sopocie przedstawia historię gier planszowych zarówno tych znanych kilka tysięcy lat temu jak i tych popularnych w średniowieczu. Otwarcie 14 maja 2016 (sobota), o godz. 13:00

Dzięki naszej wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywają archeolodzy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy i czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu. Wystawa jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszyły człowiekowi, a jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki?
Prezentujemy zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Narodowego w Kielcach, a także kopie dawnych gier, które udostępniamy zwiedzającym do samodzielnej rozrywki. Są to gry indiańskie, najstarsza gra świata – mankala, gra hnefatafl, czyli szachy wikingów, gra królewska z Ur z Mezopotamii czy też senet – gra faraonów.
Wystawie towarzyszą comiesięczne warsztaty gier planszowych oraz turniej szachowy, a na co dzień możliwość wypróbowania sił w grach, do których instrukcje i plansze są wyłożone na sali wystaw. Dostępny jest także katalog, którego każdy rozdział to swoista kapsuła czasu przenosząca w świat gier starożytnych.
Sopockie „Grodzisko” to urokliwie położony skansen archeologiczny ze zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodziskiem, to miejsce niemal realnego spotkania z historią. Wystawa o grach, przez swą otwartą formę i możliwość praktycznego poznania prezentowanych gier, jest doskonałą propozycją dla grup przyjaciół i całych rodzin na wspólną zabawę przy najstarszych i najważniejszych planszówkach naszych pradziadków.

Otwarcie wystawy i pierwsze warsztaty gier planszowych (15 maja) są elementem obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Warsztaty gier planszowych:
15 maja (niedziela), godz. 12:00-15:00
10 lipca (niedziela), godz. 12:00-15:00
06 sierpnia (sobota), godz. 12:00-15:00
10 września (sobota), godz. 12:00-15:00

dni otwarte fe 2016

Miejsce: Burganlage „Grodzisko“ in Sopot, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Haffnera 63, Sopot
Termin: 14.05.2016 – 15.04.2017
Otwarcie wystawy: 14.05.2016, godz. 13:00
Kurator: Krzysztof Godon
Organizator: Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 10:00-18:00

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.