Plener Garncarski 2020 na Grodzisku w Sopocie

Plener Garncarski 2020 - baner

Garncarstwo jest zawodem ginącym i tym bardziej – wyjątkowym. Grodzisko w Sopocie od lat organizuje specjalne plenery, dzięki którym zwiedzający mogą podziwiać kunszt garncarzy i poznawać tajniki rzemiosła, jednego z najstarszych w historii ludzkości. Zapraszamy na pokazy, warsztaty i wystawę poplenerową – tuż po rozładunku pieca. Wspólnie zadbajmy o międzypokoleniowy przekaz tradycji garncarskiej!

W tym roku grupy warsztatowe muszą być mniejsze, ze względu na ograniczenia sanitarne. Dlatego też na warsztaty zapisujemy wyłącznie gości indywidualnych (to znaczy, że nie zapisujemy całych wycieczek, kolonii itp. grup zorganizowanych). Zapisy przyjmujemy telefonicznie, w godzinach pracy Grodziska – nr tel.: 58 340 66 00.

Pokazy i warsztaty garncarskie poprowadzą: Marek Bukała, Michał Sadowski, Hubert Skrodzki, Magdalena Kopiczko.


→ dołącz do wydarzenia na Facebooku: Plener Garncarski 2020


PROGRAM

Plener Garncarski 2020 - plakat1 lipca (środa)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
10:00–15:00 | pokazy garncarskie

2 i 3 lipca (czwartek i piątek)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
10:00–13:00 | pokazy garncarskie
14:00–15:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)
15:00–16:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)

4 lipca (sobota)
wstęp bezpłatny
od 9:00 | rozpoczęcie wypału, załadunek pieca i rozpalanie
11:00–13:00 | pokazy garncarskie
14:00–15:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)

5 lipca (niedziela)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
12:00 | otwarcie pieca
ok. 14:00 | rozładunek pieca; podajemy godzinę orientacyjną, dokładny czas rozładunku będzie zależał od temperatury wewnątrz pieca
15:00 | otwarcie wystawy poplenerowej

 

Soboty z rekonstrukcją historyczną na Grodzisku w Sopocie

Soboty z rekonstrukcją historyczną - plakatOżywiamy historię na Grodzisku w Sopocie! Wprawdzie nie możemy organizować dużych imprez plenerowych (ogranicza nas reżim sanitarny), ale zapraszamy serdecznie na mniejsze wydarzenia. W dwie kolejne soboty – 13 i 20 czerwca – na Grodzisku pojawią się rekonstruktorzy historyczni. Każdy, kto tego dnia przyjdzie zwiedzać skansen – w godzinach od 9:00 do 17:00 – będzie mógł skorzystać z dodatkowej atrakcji i zobaczyć, jak „aktorzy żywej historii” odtwarzają życie codzienne sprzed wieków. Wstęp wolny!

Motywy przewodnie: „Indianie na Grodzisku” (13.06) oraz „Przywitanie lata” (20.06).

Wydarzenia nie mają programów rozpisanych na godziny. Rekonstruktorzy będą po prostu obecni na Grodzisku. Ubrani w stroje z epoki będą wykonywali różne zajęcia związane z dawnymi rzemiosłami i innymi aspektami życia dawnej ludności.

Taka forma wydarzeń (bez prelekcji i dużych pokazów) wynika z wytycznych sanepidu i troski o zdrowie publiczne. Jednocześnie na Grodzisku może przebywać maksymalnie 40 osób zwiedzających. Do czasu odwołania epidemii obowiązuje specjalny regulamin zwiedzania.

Z myślą o tych, którzy nie będą mogli przyjść osobiście, planujemy wzmożoną aktywność on-line. Szczególnej uwadze polecamy cykl transmisji wideo na fanpage’u Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie. Będziemy pokazywać na żywo pracę rzemieślników oraz najciekawsze momenty rekonstrukcji.

→ dołącz do wydarzenia na Facebooku: Soboty z rekonstrukcją historyczną


W soboty wejście na Grodzisko w Sopocie jest bezpłatne. Ostatnich zwiedzających wpuszczamy o godz. 16:30.


 

„Indianie na Grodzisku”

13.06.2020 r. (sobota), godz. 9:00–17:00

Grodzisko w Sopocie od wielu lat współpracuje z Konfederacją Tomahawki i Muszkiety, organizując pokazy z cyklu „Ostatni Mohikanin”. W tym roku na sopockim wzgórzu rozbiją obóz Indianie Leśni Ameryki Północnej z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Monongahela 1755. Barwna społeczność doświadczonych pasjonatów przybliży wam kulturę rdzennych Amerykanów, żyjących w XVIII wieku na terenach Wschodniego Obszaru Leśnego.

 

„Przywitanie lata”

20.06.2020 r. (sobota), godz. 9:00–17:00

Wydarzenie poświęcone głównie rekonstrukcji historycznej wczesnego średniowiecza, choć nie tylko. W minionych latach na Grodzisku odbywał się Jarmark Grodowy, na który przyjeżdżali kramarze i rękodzielnicy specjalizujący się w różnych epokach historycznych, od Bizancjum po czasy Napoleona. W tym roku, ze względu na reżim sanitarny, nie możemy zorganizować dużego, przekrojowego Jarmarku. Kalejdoskop barw historii zawęzimy do wczesnego średniowiecza. Nie zabraknie jednak refleksów świetności innych epok!

Rekonstruktorzy na Grodzisku w Sopocie (arch. MAG)

Wyniki konkursów z cyklu "Odkrywaj historie"

Pragniemy serdecznie podziękować za udział oraz ogromne zaangażowanie dzieci, młodzieży i ich opiekunów w przygotowanie prac do cyklu konkursów „Odkrywaj historie”. Prace zostały wykonane różnymi technikami, prezentowały wysoki poziom artystyczny, wszystkie cechowały się kreatywnością i starannością.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów.

„Skarby mojej okolicy”

• Iga i Kornel Kowalczyk

• Anna Kubiszewska

• Maria Kurdziel

„Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”

• Maja Dworecka

• Kornelia i Tymoteusz Smolińscy

• Oliwia Rolbiecka

„Skarby pamięci”

• Dawid Caronia

• Borys Kocieniewski

Zwycięzcy mogą wziąć udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie (oferta na stronie: https://archeologia.pl/edukacja/grodzisko-w-sopocie-edukacja).

Chcielibyśmy jednak uhonorować wszystkich uczestników konkursów, nie tylko laureatów. Wkrótce poinformujemy o terminie spotkania, na które zaprosimy dzieci z opiekunami. Podczas wydarzenia otworzymy wystawę pokonkursową i wręczymy wszystkim pamiątkowe dyplomy. 

Galeria nagrodzonych prac

Odkrywaj historie i zdobywaj nagrody! Konkursy Grodziska w Sopocie

Grodzisko w Sopocie ogłasza trzy konkursy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie skupiają się wokół historii, tradycji i pamięci. Nawet odosobnienie w czasie pandemii można wykorzystać do odkrywania skarbów przeszłości

Konkursy - Grodzisko w Sopocie - plakatKonkursy są podzielone według kategorii wiekowych. Dla kilkulatków przeznaczono zabawę plastyczną, starsze dzieci tworzą komiksy, a nastolatki – zarówno prace plastyczne, jak i literackie. Zadania można wykonywać indywidualnie lub we współpracy z rówieśnikami; zespół może składać się maksymalnie z czterech osób.

Celem przyświecającym wszystkim zadaniom jest twórcze ujęcie lokalnej tradycji. W tym określeniu mieszczą się wszelkie przekazy (np. bajki, legendy, wspomnienia, anegdoty) na temat historii danego miejsca. Uczestnicy szukają w swoim krajobrazie kulturowym elementów takich jak: zamki, grodziska, cmentarzyska, miejsca ukrycia skarbów itp. Konkursy są ogólnopolskie, zgłoszenia mogą więc dotyczyć różnych miejsc w całym kraju.

Aby dobrze wykonać zadanie konkursowe, trzeba zapoznać się z miejscowym dziedzictwem. Jak to zrobić? Można na przykład porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia – seniorami rodu, dziadkami, sąsiadami. Oczywiście kontakt w czasie pandemii powinien być bezpieczny, najlepiej telefoniczny lub mailowy. Warto też poszperać w książkach albo Internecie, ewentualnie przejrzeć rodzinny album ze starymi zdjęciami.

Organizator zaznacza, że idea ogłoszonych konkursów polega na dialogu, czyli na stworzeniu porozumienia między pokoleniami oraz podtrzymaniu pamięci społecznej.

→ wydarzenie na Facebooku: Odkrywaj historie – konkursy

 

KONKURSY DO WYBORU:

„Skarby mojej okolicy”

— konkurs plastyczny (technika dowolna)

— dla dzieci z klas 0–3


„Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”

— konkurs na krótką formę komiksową

— dla dzieci z klas 4–8


„Skarby pamięci”

— konkurs na krótką formę literacką lub plastyczną (w tej kategorii można zgłaszać także komiksy)

— dla dzieci i młodzieży w wieku 13–18 lat

 

TERMIN

Prace konkursowe można przysyłać do 17 maja 2020 r. w formie elektronicznej na adresy mailowe: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! oraz Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!.

* Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu: https://bit.ly/2VDmjOG

 

NAGRODY

Laureaci wygrają bezpłatny udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie, takich jak: lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, urodziny (szczegóły w regulaminie). Poza tym najciekawsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie w Grodzisku w Sopocie, zaś utwory literackie będą opublikowane w mediach społecznościowych sopockiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Sława czeka na zwycięzców!

 

WAŻNE! Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zawiesza działalność

MAG - koronawirus - grafika informacyjnaMuzeum Archeologiczne w Gdańsku zawiesza działalność, aby ograniczyć zagrożenie związane z koronawirusem. Decyzja dotyczy wszystkich oddziałów: Domu Przyrodników, Piwnicy Romańskiej, Grodziska w Sopocie, Muzeum w Gniewie.


Przeczytaj komunikat: Koronawirus – marszałek zawiesza działalność pomorskich instytucji kultury


 Muzeum jest niedostępne dla zwiedzających – wszystkie wystawy zostały czasowo zamknięte.

 Wszystkie zaplanowane wydarzenia muzealne zostały odwołane – nie odbędą się lub odbędą się w innych, późniejszych terminach. O zmianach będziemy informowali na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji.

 Zawieszona została działalność edukacyjna – lekcje muzealne nie odbywają się.

 Aktualnie nie ma możliwości skorzystania z oferty dotyczącej organizowania imprez okolicznościowych na terenie Muzeum.

 

Informacja dla interesantów

Sprawy administracyjne, urzędowe, związane z przekazywaniem dokumentów itp. należy załatwiać telefonicznie lub mailowo. Kontakt do sekretariatu – tel.: 58 322 21 00, e-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!. Nie ma potrzeby dostarczać dokumentacji archeologicznej osobiście. W obecnej sytuacji lepiej zrobić to korespondencyjnie. Jeśli mają państwo wątpliwości, prosimy najpierw zadzwonić.

Godziny pracy sekretariatu: od 8:00 do 15:00.

Przypominamy, że Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (podobnie jak inne instytucje kultury) jest zamknięte. Zawieszenie działalności oraz ograniczenie interakcji służy zdrowiu publicznemu. Prosimy o uszanowanie zaleceń sanitarnych i niepodejmowanie prób wejścia do Muzeum bez wcześniejszego zgłoszenia – dla naszego wspólnego dobra.

Powitanie Wiosny 2020 na Grodzisku w Sopocie

WYDARZENIE ODWOŁANE! Prosimy zapoznać się z komunikatem: WAŻNE: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zawiesza działalność


Powitanie Wiosny 2020 na Grodzisku w Sopocie - plakatPOWITANIE WIOSNY

21 marca 2020 r. (sobota), godz. 12:00–14:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63

wstęp wolny

 

Zrekonstruowany gród, wzniesiony na wzgórzu pośród drzew i strumieni, okolony drewnianą palisadą – czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do tradycyjnego powitania wiosny?

Zwyczaj palenia lub topienia marzanny, czyli kukły symbolizującej zimę, nawiązuje do mitologii słowiańskiej. Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) od lat przyciąga miłośników słowiańskich obyczajów.

Program imprezy plenerowej obejmuje wspólne wykonanie marzanny, a także warsztaty dla indywidualistów, którzy chcieliby zrobić własną kukiełkę. Do tego ognisko, a w finale oczywiście spalenie marzanny. Zapraszamy zarówno starszych, jak i młodszych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

PROGRAM:

12:00–13:30 | Ognisko na grodzisku (można upiec kiełbaski, prowiant we własnym zakresie)

12:00–13:00 | Przygotowanie marzanny i warsztaty dla dzieci „Zrób kukiełkę” – wykonywanie motanek

13:30 | Spalenie marzanny w ognisku i symboliczne przegonienie zimy

 

→ Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Powitanie Wiosny 2020 na Grodzisku w Sopocie

 

Nowa oferta Grodziska w Sopocie – droższe bilety i więcej wariantów zwiedzania

Grodzisko w SopocieOd 1 lutego 2020 roku bilety wstępu do Grodziska w Sopocie drożeją o dwa złote. Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, a ulgowy – 8 zł. Nadal można korzystać z ulg, do jakich uprawniają Karta Sopocka, Metropolitalna Karta do Kultury czy Karta Turysty. Pojawia się za to więcej wariantów zwiedzania Grodziska z przewodnikiem, dzięki czemu nowa oferta edukacyjna jest bardziej elastyczna

Weiterlesen ...

Godziny otwarcia Muzeum Archeologicznego w Gdańsku w okresie bożonarodzeniowym

MAG gwiazdka 2

 

DOM PRZYRODNIKÓW (ul. Mariacka 25/26)

23 XII – w poniedziałki wystawy są zamknięte, ale można zwiedzać wieżę widokową

24 XII – wystawy otwarte w godz. 10:00–14:00

25 XII – nieczynne

26 XII – nieczynne

27, 28, 29 XII – otwarte normalnie (godziny otwarcia: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/godziny-otwarcia)

30 XII – w poniedziałki wystawy są zamknięte, ale można zwiedzać wieżę widokową

31 XII – wystawy otwarte w godz. 10:00–14:00

1 I 2020 – nieczynne

 

PIWNICA ROMAŃSKA (pl. Dominikański 1)

23 XII – w poniedziałki nieczynne

24 XII – wystawy otwarte w godz. 9:00–14:00

25 XII – nieczynne

26 XII – nieczynne

27, 28, 29 XII – otwarte normalnie (godziny otwarcia: https://archeologia.pl/piwnica-romanska/godziny-otwarcia)

30 XII – w poniedziałki nieczynne

31 XII – wystawy otwarte w godz. 9:00–14:00

1 I 2020 – nieczynne

 

GRODZISKO W SOPOCIE (ul. Jana Jerzego Haffnera 63)

23 XII – w poniedziałki nieczynne

24 XII – wystawy otwarte w godz. 9:00–14:00

25 XII – nieczynne

26 XII – nieczynne

27, 28, 29 XII – otwarte normalnie (godziny otwarcia: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/godziny-otwarcia)

30 XII – w poniedziałki nieczynne

31 XII – wystawy otwarte w godz. 9:00–14:00

1 I 2020 – nieczynne

 

Ferie zimowe 2020 na Grodzisku w Sopocie

Ferie zimowe 2020 na Grodzisku w Sopocie - plakat

• dla dzieci w wieku 6–15 lat 
• terminy: 14–17 oraz 21–24 stycznia 2020 r. (od wtorku do piątku) 
• w godzinach 10:00–15:00 
• Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63

Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza na ferie zimowe. Udział w zajęciach jest płatny. Uczestnik kupuje bilet do muzeum w cenie 8 zł (normalny) lub 6 zł (ulgowy). Na podstawie biletu można wziąć udział w dowolnej liczbie zajęć jednego dnia. Płatności dokonuje się na miejscu gotówką lub kartą. Wstęp bezpłatny przysługuje dzieciom do lat 7 (poza grupami zorganizowanymi) oraz opiekunom grup zorganizowanych.

Do wyboru są następujące atrakcje.

BLOK 1:

10:00–11:00 | Rzemiosło wojenne we wczesnym średniowieczu – opowieść i prezentacja

11:00–12:00 | Życie łowców w epoce lodowcowej – opowieść i prezentacja

12:00–13:00 | Dawne techniki garncarskie – warsztaty i prezentacja

13:00–14:00 | Jak żyli Słowianie 1000 lat temu – opowieść przy ognisku (można przynieść i upiec kiełbaski, organizator nie zapewnia wyżywienia)

BLOK 2:

11:00–12:00 | Jak żyli Słowianie 1000 lat temu – opowieść przy ognisku (można przynieść i upiec kiełbaski, organizator nie zapewnia wyżywienia)

12:00–13:00 | Rzemiosło wojenne we wczesnym średniowieczu – opowieść i prezentacja

13:00–14:00 | Życie łowców w epoce lodowcowej – opowieść i prezentacja

14:00–15:00 | Dawne techniki garncarskie – warsztaty i prezentacja

Weiterlesen ...

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności