GDAŃSK, WYSPA SPICHRZÓW – SPICHLERZ BŁĘKITNY BARANEK (XVI W.), WYKONANIE PRAC BUDOWLANYCH I KONSERWATORSKICH W CELU PRZYWRÓCENIA STATECZNOŚCI – ETAP II

mkidn

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa programu: Dziedzictwo kulturowe

Nazwa priorytetu: Ochrona zabytków

Całkowita wartość zadania: 1.200.039,01 zł

W tym: wkład Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 600.000,00 zł

Termin realizacji: 6 czerwca 2017 – 31 grudnia 2017

Zadanie stanowi II etap prac mających na celu zatrzymanie procesu degradacji wyjątkowego obiektu zabytkowego spichlerza „Błękitny Baranek” usytuowanego przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku. Zakres prac obejmuje wzmocnienie fundamentów ściany południowej, ściany frontowej od ul. Chmielnej, oraz fragmentu ściany północnej, wraz z naprawą murów fundamentowych oraz wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej.

„Błękitny Baranek” jest jedynym ocalałym w tak dobrym stanie spichlerzem spośród kilkuset, które funkcjonowały do roku 1945 na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Budynek znajduje się w układzie urbanistycznym miasta Gdańska uznanym przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. W latach 1995-2008 spichlerz został poddany gruntownej konserwacji oraz adaptacji do funkcji muzealnej. Jednakże, warunki ekspozycji spichlerza tj. wysoki poziom wód gruntowych oraz zaburzone pierwotne środowisko architektoniczne powodują, że stan zachowania obiektu uległ w ostatnich latach gwałtownemu pogorszeniu. Ekspertyzy wskazały na postępujący proces skręcania konstrukcji budynku na skutek nierównomiernego osiadania fundamentów.

 

 

 

 

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.