ORGANIZACJA WYSTAWY CZASOWEJ P.T. “ARCHEOLOGICZNE ŚWIADECTWA KULTU MARYJNEGO W ŚREDNIOWIECZNYM GDAŃSKU”

mkidnProjekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa programu: Dziedzictwo kulturowe
Nazwa priorytetu: Wspieranie działań muzealnych
Całkowita wartość zadania: 61.712 zł
W tym: wkład Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 48.000 zł (77,78%)
wkład Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: 13.712 zł (22,22%)

Termin realizacji: luty – grudzień 2013

Zadanie obejmuje organizację wystawy czasowej pt. “Archeologiczne świadectwa kultu maryjnego w średniowiecznym Gdańsku”. Na wystawie zaprezentowana zostanie unikalna kolekcja zabytków archeologicznych obrazujących przejawy kultu maryjnego w średniowiecznym Gdańsku oraz wyniki wieloletnich prac wykopaliskowych dokumentujących życie religijne mieszkańców w tym okresie.

Na ekspozycji przedstawionych zostanie około 130 zabytków związanych z kultem maryjnym, w większości przypadków udostępnionych po raz pierwszy szerszej publiczności. Eksponaty podzielone zostaną na grupy: kafle z przedstawieniami maryjnymi, figurki ceramiczne z domowych ołtarzyków, ozdoby i elementy stroju z inskrypcjami o tematyce maryjnej, numizmaty i pieczęcie z wizerunkami Marii oraz przedmioty codziennego użytku z napisami Maria lub ozdobione literą M . Lepszemu ich poznaniu służyć będą fotografie z dokładnymi opisami oraz mapa multimedialna pozwalająca prześledzić główne szlaki pielgrzymkowe średniowiecznej Europy; na posterach zaprezentowana zostanie specyficzna obyczajowość średniowiecznych pielgrzymek. Z myślą o dzieciach przygotowana zostanie specjalna prezentacja multimedialna, gdzie animowana postać pielgrzyma omawiać będzie elementy stroju pielgrzymiego, wytłumaczy czym były plakietki pielgrzymie, jak daleko i w jaki sposób podróżowano 500-600 lat temu. Uzupełnieniem prezentacji będzie pełnoplastyczna rekonstrukcja stroju pielgrzymiego z XV w. eksponowana na manekinie.

Wystawa czasowa zostanie zaprezentowana w gmachu głównym Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku. Otwarcie wystawy zaplanowano na początek sierpnia 2013 roku.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.