ORGANIZACJA WYSTAWY CZASOWEJ PT. KULTURA FUNERALNA NOWOŻYTNEGO GDAŃSKA

mkidn

Wystawa czasowa zostanie zaprezentowana w gmachu głównym Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku.

Otwarcie wystawy zaplanowano na koniec października 2010.

Celem wystawy jest przedstawienie interesującego zagadnienia, jakim są zwyczaje pogrzebowe w kulturze nowożytnego Gdańska, przybliżenie współczesnym mieszkańcom regionu dziedzictwa kulturowego Gdańska jako miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego. Podstawą planowanej wystawy jest zaprezentowanie przedmiotów pozyskanych z przebadanych archeologicznie grobów. Zabytki eksponowane będą w pięciu blokach – osobiste wyposażenie zmarłego, elementy dekoracyjne wnętrza trumny, okucia trumienne, kartusze trumienne i antropologia. Całość ilustrować będą dodatkowo postery podejmujące zagadnienia z dziedziny kostiumologii, antropologii, architektury funeralnej i archeologii. Prezentowany na wystawie film pokaże to, czego archeologom nie udaje się przenieść na sale wystawowe – szczegóły prowadzonych prac w terenie, zdjęcia badanych pochówków, detale odsłanianych trumien, które z uwagi na stan zachowania rzadko mogą być eksponowane w całości, pracę antropologów. Dla lepszego zilustrowania zagadnienia wykorzystane zostaną także nowoczesne techniki prezentacji z użyciem multimediów i pełnoplastycznych rekonstrukcji. Uzupełnieniem wystawy będzie bogato ilustrowany katalog

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.