Historia Polski według komiksu

otwarcie wystawy0czasowej historia polski wg komiksu

29 kwietnia 2017 – 30 września 2017

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Przed Państwem niecodzienna wystawa. Jest ona nietypowa z dwóch powodów. Po pierwsze to lekcja historii zaprezentowana za pomocą ilustracji komiksowych, a po drugie to pionierskie ujęcie tego typu tematu w historii muzealnictwa. O tym, że jest to sposób bardzo atrakcyjny przekonacie się Państwo sami przechodząc od planszy do planszy. Bowiem komiks potrafi opowiadać w sposób lekki i przyjemny. Do ważnych faktów historycznych autor wystawy dodał także wiele ciekawostek i anegdot.

Układ ekspozycji jest chronologiczny i podzielony na rozdziały. Są wśród nich opowieści o królach, o wojnach, o klęsce powstań, walkach o wolność, ale też o naszej kulturze, nauce, sztuce i słynnych miejscach, z których możemy być dumni, miastach, które odegrały ważną rolę w historii naszej ojczyzny.

Rozpoczniecie Państwo podróż w czasie. Przeniesiecie się do naszej prahistorii, kiedy to pierwsi ludzie zmagali się z żywiołem i dzikim zwierzem. Poznacie dawne wierzenia, obrzędy i magię naszych praojców. Będziecie świadkami nadejścia na ziemie Polan chrześcijaństwa i niełatwego wcielania jego doktryn w miejsce prastarych pogańskich obyczajów. Dowiecie się o mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą prezentować także i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju – bohaterskie i patriotyczne czyny będące zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak kolorową lekcję historii. Niech czegoś nauczy (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób tę historię pokaże. Ekspozycja ma za zadanie nie nudzić – jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Niechby każdy zapamiętał jedną datę, jedno nazwisko skojarzył z jakimś wydarzeniem – to już coś! Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Zapraszamy zatem rodziny z dziećmi ale też całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o – po prostu – miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie znajdziemy przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od pierwszych dzieł do powstałych współcześnie.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wielu, wielu innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

miejsce: Grodzisko w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Haffnera 63, Sopot
wernisaż: 29 kwietnia 2017, godz. 12.00
wystawa: 29 kwietnia 2017 – 30 września 2017
kuratorzy: Wojciech Łowicki, Paweł Marek Pogodziński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 09:00-17:00 / kwiecień
wtorek – niedziela 10:00-18:00 / maj – wrzesień

 

 

galeria 01    galeria 02    galeria 02A

 

galeria 03    galeria 04    galeria 05

 

  dwutakt logo małe                kis logo

 

Wojciech Łowicki

Urodzony w 1972 roku. Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca, marszand i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. Dyrektor toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt (a także jego pomysłodawca). Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Twórca autorskiego cyklu wystaw “Cztery pory roku z satyrą i komiksem” (m.in.: „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”, “Propaganda PRL w komiksie”). Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Członek Gildii Komiksu. W roku 1997 zorganizował (wraz z dr. Marcinem Jaworskim) pionierską – pierwszą w kraju – wystawę dotyczącą historii komiksu polskiego (“Komiks polski 1957 – 1991”). W latach 90. XX w. redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego “Qriozum”. Scenarzysta. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem “Historie z dymkiem” (plus wersja francuska). Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. W 2012 roku mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru, prowadzonej przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Blisko 20 lat współpracował z dr. Tomaszem Marciniakiem (ur. 1966 – zm. 2015) – kultową postacią współczesnego komiksu polskiego. Promotor ufundowania naukowej Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka na Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt. Tworzy ekspozycje dla wielu muzeów i galerii w kraju (m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, IPN ‘Przystanek Historia’ w Warszawie, Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie). Honorowy członek Asocjacji Komiksu w Toruniu (AKT). Działacz na rzecz założenia pierwszego w kraju muzeum komiksu polskiego. Autor spisu zaginionych prac komiksowych, szczególnie z okresu PRL-u (tzw. “lista Łowickiego”). Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Konsultant ds. komiksu (m.in. współpraca z domami aukcyjnymi, np. Desa Unicum, Sopocki Dom Aukcyjny). Wyróżniony Złotym Pucharem im. Janusza Christy za szczególne zasługi dla popularyzacji komiksu w Polsce (festiwal DwuTakt 2015 r.). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012 r.). Autor popularyzującej komiks w Polsce strony internetowej komiksisatyra.pl

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.