NAJSTARSZE DZIEJE KĘPY DOMINIKAŃSKIEJ

Romanischer KellerWystawa prezentowana jest w odrestaurowanym XIII-wiecznym klasztornym refektarzu – najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku. Przedstawia wyniki wieloletnich prac wykopaliskowych prowadzonych pod placem Dominikańskim i Halą Targową, których efektem było odkrycie reliktów wczesnej architektury klasztoru Dominikanów: refektarza, kuchni, fundamentów pierwszego kościoła, a ponadto wczesnośredniowiecznej osady i cmentarza użytkowanego od X do XIX wieku.

Piwnica Romańska
(oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku)
pl. Dominikański 1, Gdańsk

Wygląd tych nieistniejących już budowli, z których do dziś zachowały się jedynie partie podziemne, ukazują animacje komputerowe stworzone na podstawie badań archeologicznych, architektonicznych i źródłowych. Animacje te stanowią część filmu, który kolejne fazy budowy klasztoru na Kępie Dominikańskiej opisuje na tle burzliwej historii XIII-wiecznego Gdańska. Wystawa prezentuje wyniki prac archeologicznych oraz znalezione tu zabytki, m.in. wyposażenie kuchni, naczynia, przybory codziennego użytku oraz kolekcję dewocjonaliów, w tym medaliki, krzyżyki i różańce.
Zwiedzanie części ekspozycji prezentującej relikty refektarza odbywa się w formie spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne, w miarę przesuwania się zwiedzających, są podświetlane specjalnie zaprojektowanym kolorowym oświetleniem i opatrzone komentarzem lektora. Piwnica Romańska wraz ze stworzoną w Hali Targowej ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja tworzy unikatowy w skali Polski kompleks prezentujący najstarsze zabytki architektury murowanej.
Odkryto tu ponadto miejsce, gdzie w XVI/XVII wieku zdeponowano kości dawnych mieszkańców Gdańska, chowanych na istniejącym w pobliżu kościoła cmentarzu. Ossuarium jest częściowo odsłonięte i udostępnione zwiedzającym w jednym z bocznych pomieszczeń.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.