LISTOPAD 2018

Monety II Rzeczpospolitej odkryte w Gdańsku

Monety II Rzeczpospolitej odkryte w Gdańsku - plakatWraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku wyłoniła się potrzeba uporządkowania spraw monetarnych, w tamtym okresie bardzo zawiłych w związku z okresem zaborów i pierwszą wojną światową. Należało zlikwidować obieg obcej waluty – rubel, marka pruska, korona austriacka i korona czeska – oraz stworzyć własną.

Już 5 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o nowej walucie, w którym ogłoszono, że polska waluta będzie nosiła nazwę „LECH”, a setna jej część nazwana zostanie „GROSZ”. Jednakże 23 dni później Sejm RP zmienił ustawą nazwę waluty na „ZŁOTY”.

9 maja 1919 r. weszła w życie ustawa o wymianie znaków obiegowych na ziemiach polskich na bilety złotowe. Trudna sytuacja gospodarcza i polityczna pierwszych lat niepodległości sprawiła jednak, że wstrzymano się z wprowadzeniem nowej waluty i aż do 1924 r. środkiem płatniczym pozostała marka polska. Wymiana pieniądza trwała do 1925 r.

Odkryte w Gdańsku monety polskie z tamtego czasu należą do rzadkich znalezisk. Z końcem 1920 r. Gdańsk ustanowiony Wolnym Miastem przyjął własną walutę: guldena. Wspólne interesy Polski i II Wolnego Miasta Gdańska, na przykład obszar celny poddany polskiej taryfie celnej, powodowały przenikanie się walut. Ostatecznie w ziemi zachowały się jedynie drobne nominały pieniędzy z tamtego okresu.

Kurator wystawy: Beata Ceynowa
Tekst: Beata Ceynowa
Projekt i oprac. graficzne: Beata Müller
Fot.: Marcin Fedoruk


Zabytek Miesiąca można zobaczyć w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku.

Mapa: https://archeologia.pl/archeologia_oddzialy/dom-przyrodnikow/
Godziny otwarcia: https://archeologia.pl/godziny-otwarcia/

Zapraszamy!


Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.