LUTY 2019

Kapsuła czasu z Koźlin

Kapsuła czasu z Koźlin - plakatNa początku 2008 roku w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Różańcowej w Koźlinach (gm. Suchy Dąb, pow. gdański) podczas prac renowacyjnych dokonano interesującego odkrycia. W kuli wieńczącej iglicę wieży kościelnej, od lat uszkodzonej i ze zgiętą chorągiewką, znaleziono „kapsułę czasu”. Ołowiana tuba z dolutowanym dnem i pokrywą skrywała nieznany bliżej dokument oraz skarb: 21 monet z lat 1760–1932. Choć tuba została uszkodzona, monety zachowały się w dobrym stanie. Niestety nie wiemy niczego więcej o dokumencie, był to zapewne zwyczajowy przekaz dla potomnych.

Czym w ogóle są kapsuły czasu? To specyficzne przekazy dla przyszłych pokoleń. Z reguły zawierają informacje o życiu lokalnej społeczności, dokumenty, zdjęcia, drobne przedmioty, monety. Do najstarszych znalezisk należą przede wszystkim depozyty wieżowe, czyli przedmioty składane do gałek wież kościołów i ratuszów.

Niezwykle ciekawe są monety z kapsuły w Koźlinach. Zapewne deponowano je w trakcie kolejnych remontów kościoła. Na ogół dodawano pieniądze bieżące, obowiązujące akurat na danym terenie. Po analizie monet oraz sytuacji historyczno-politycznej można wyróżnić trzy fazy deponowania monet. Najstarsza grupa monet została zdeponowana przed 1793 rokiem, a po 1760. W tym bowiem czasie Koźliny stanowiły własność miasta Gdańska i obowiązywały tam monety polskie, głównie związane z królem Augustem III. Kolejny komplet dotyczy monet niemieckich z lat 1874–1918, kiedy Koźliny stanowiły własność skarbu pruskiego. Ostatnia grupa monet to okazy z lat 1923–1932, czyli z czasów, gdy Koźliny należały do II Wolnego Miasta Gdańska (począwszy od 1920 roku).

Kurator: Beata Ceynowa
Tekst: Beata Ceynowa
Fot.: Krzysztof Wiącek
Oprac. graficzne: Beata Müller


Zabytek Miesiąca można zobaczyć w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku.

Mapa: https://archeologia.pl/archeologia_oddzialy/dom-przyrodnikow/ 
Godziny otwarcia: https://archeologia.pl/godziny-otwarcia/

Zapraszamy!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.