Zapraszamy na lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży. Spotykamy się w Domu Przyrodników, czyli w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 25/26. Nasze zajęcia znakomicie uzupełniają standardowy program nauczania. Zakres tematyczny lekcji obejmuje czasy od najdawniejszych dziejów ludzkości po historię XVII-wiecznego Gdańska. Uczestnicy mają okazję poznać oryginalne zabytki archeologiczne.

Zajęcia są podzielone na grupy wiekowe. Pod opisami lekcji znajdują się informacje praktyczne: ceny, terminy, rezerwacje itp.

 

Zajęcia dla dzieci w Domu Przyrodników 

KLASY I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

• Zajęcia "HISTORIA JEDNEGO GARNKA" doskonale wprowadzą was w dziedzinę archeologii. Dowiecie się, kim jest archeolog i na czym polega jego praca na wykopaliskach oraz w muzeum, a także - czym są zabytki i jaką drogę pokonują od wydobycia ich z ziemi do umieszczenia na wystawie. W drugiej części spotkania poznacie różne aspekty życia ludzi prehistorycznych, takie jak: polowanie, wytwarzanie narzędzi krzemiennych, sztuka naskalna, wyrób i przeznaczenie naczyń ceramicznych. Na zakończenie proponujemy zajęcia plastyczne: lepienie z plasteliny.

• Ciekawią was legendarne początki miasta? Dowiecie się o nich na spotkaniu zatytułowanym "KTO MIESZKAŁ W DAWNYM GDAŃSKU". Przy okazji poznacie postać św. Wojciecha i posłuchacie o Tysiącleciu Gdańska. Inne zagadnienia poruszane na lekcji to: Gdańsk wczesnośredniowieczny - gród i jego mieszkańcy oraz najstarsze zawody (np. kowal, garbarz, szewc). Spotkanie kończy się quizem o dawnych rzemiosłach.

• A może chcielibyście zgłębić "TAJEMNICE BURSZTYNU"? U nas dowiecie się, czym dokładnie jest i jak powstawał bursztyn. Przedstawimy jego właściwości, skonfrontujemy legendy z faktami naukowymi. Opowiemy o bursztynie w świecie natury (w tym o inkluzjach, czyli ciałach obcych zatopionych w minerałach) oraz w świecie kultury (bursztynowe amulety, handel itp. zagadnienia). Na zakończenie spotkania proponujemy zajęcia plastyczne - tworzenie amuletów lub inkluzji.

• Jeśli macie w sobie żyłkę odkrywcy, to świetnie trafiliście! Na lekcji pod nazwą "ODKRYWAMY PRADAWNĄ AFRYKĘ" zapoznamy was z życiem na pustyni i z kulturą dawnego Sudanu. Pokażemy przykłady rytów naskalnych, a w ramach warsztatów stworzymy własne ryty.

• Pod powierzchnią ziemi kryją się prawdziwe cuda. Przekonacie się o tym na lekcji "SKARBY UKRYTE W ZIEMI". Wyjaśnimy, czym jest dziedzictwo archeologiczne i dlaczego trzeba je chronić. Podamy przykłady zabytków archeologicznych z Pomorza. Podpowiemy, jak należy postępować z przypadkowym odkryciem. Na zakończenie lekcji proponujemy quiz lub szkolenie Małych Odkrywców.

 

Zajęcia dla młodzieży w Domu Przyrodników 

KLASY IV-VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

• Lekcja "PODRÓŻ W DAWNE CZASY" uświadomi wam różnice między archeologią a historią. Dowiecie się, z jakich źródeł można czerpać wiedzę o przeszłości. Przejdziecie wstęp do archeologii, czyli przegląd epok: kamienia, brązu i żelaza. Oprócz tego omówimy obrządki pogrzebowe: szkieletowy i ciałopalny. Przy okazji zobaczycie popielnice twarzowe i domkowe.

• Każdego, kto znajdzie się "NA BURSZTYNOWYM SZLAKU", czeka solidna dawka pasjonującej wiedzy o bursztynie. Na zajęciach poznacie przyrodnicze i historyczne zagadnienia dotyczące bursztynu. Dowiecie się o szlakach bursztynowych łączących Bałtyk z Morzem Śródziemnym, które istniały od epoki brązu przez czasy rzymskie aż do średniowiecza. Wyjaśnimy, czym jest handel wymienny i skąd pochodzą tak zwane importy.

• Zajęcia "ŚWIAT MAGII DAWNYCH SŁOWIAN" przybliżą wam niegdysiejsze wierzenia i obrzędy. Dowiecie się, na czym polegał kult przyrody oraz kult przodków. Wspólnie poznamy światy żywych i umarłych. Prześledzimy też przenikanie się pogaństwa z chrześcijaństwem.

• Podczas zajęć "GDAŃSK NA SZLAKU ŚW. WOJCIECHA" podążymy śladami biskupa Wojciecha, patrona Polski, prosto do wczesnośredniowiecznego Gdańska. Porównamy wyniki badań historycznych na temat początków miasta z najnowszymi odkryciami archeologów. Wyjaśnimy, jak w tym wszystkim pomaga dendrochronologia.

• Kim są Słowianie? Co znaczą pojęcia: ród, plemię, państwo? Jaka była obyczajowość średniowieczna? Jak żyli władcy, wojowie, rzemieślnicy, chłopi? Tego wszystkiego dowiecie się na lekcji zatytułowanej "ŻYCIE CODZIENNE W POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO".

• Interesują was "TAJNIKI PRACY ARCHEOLOGA"? Dobrze trafiliście! Opowiemy wam o pracy w terenie, różnych metodach badań archeologicznych i tworzeniu dokumentacji. Pokażemy też, co archeolog robi z zabytkami.

"ŻYCIE I ŚMIERĆ W ŚREDNIOWIECZNYM GDAŃSKU" to lekcja poświęcona początkom miasta i jego rozwojowi. Przybliżymy wam warunki życia średniowiecznych gdańszczan, poznane dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym na obszarze historycznego Gdańska.

• Lekcji "SKARBY SPRZED WIEKÓW" nie sposób przecenić. Służy bowiem kształtowaniu świadomości w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego. Wyjaśniamy, na czym polega ochrona zabytków archeologicznych w Polsce oraz jakie istnieją rodzaje i przykłady stanowisk archeologicznych na terenie Pomorza.

• Czy można sprawdzić, co ukrywa się głęboko w ziemi, nie rozkopując terenu? Otóż tak! Czasem zamiast podejmować typowe badania wykopaliskowe, łatwiej i taniej jest zastosować najnowsze, nieinwazyjne metody badawcze: geofizyczne i rozpoznanie z powietrza. Na tym właśnie koncentrują się zajęcia "ARCHEOLOG BEZ ŁOPATY".

 

 

CENY

Grupa do 20 osób: 30 zł (opłata stała) + 6 zł od osoby (cena biletu ulgowego).

Grupa do 30 osób: 40 zł (opłata stała) + 6 zł od osoby (cena biletu ulgowego).

Maksymalna liczebność grupy: 30 osób.

Opiekunowie wchodzą bezpłatnie; są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

 

TERMINY

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku (w poniedziałki nieczynne). Zaczynają się w godzinach od 9:00 do 14:30 (w środy od 9:30).

Czas trwania zajęć: ok. 60 minut.

Prosimy o punktualność, grupa spóźniona o ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!

 

REZERWACJE

Prosimy o rezerwowanie terminów z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 58 322 21 54.

Aby zapisać grupę na zajęcia, potrzebujemy następujących informacji:
– temat wybranych zajęć,
– liczba uczestników,
– klasa (wiek uczestników),
– nazwisko opiekuna grupy oraz numer telefonu, pod którym możemy się kontaktować (mile widziany także e-mail).

W razie rezygnacji z umówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

 

KONTAKT

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

ul. Mariacka 25/26, 80-833 Gdańsk

Dział Edukacji Archeologicznej i Wystaw 

tel.: 58 322 21 54

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.archeologia.pl

 

UWAGA! oddział BŁĘKITNY BARANEK – NIECZYNNY do odwołania.
W związku z remontem budynku spichlerza informujemy, że wystawy na ul. Chmielnej 53 w Gdańsku będą zamknięte do odwołania. Zapraszamy do pozostałych oddziałów Muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza dzieci i młodzież na spotkania muzealne w roku szkolnym 2015/2016. Spotkania odbywają się na terenie zabytkowego spichlerza „Błękitny Baranek” przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku

Program spotkań

Dla każdej z grup wiekowych przygotowany został osobny program spotkań do wyboru. Oto on:

 

PRZEDSZKOLA [pobierz pdf]

Dzień z życia archeologa to spotkanie muzealne, w którym przybliżymy wam pracę archeologa! Poznamy dokumenty, filmy oraz zdjęcia z wykopalisk archeologicznych. Ponadto, odkopiemy swoje własne zabytki w trakcie zabawy w małego archeologa.

Z kolei w spotkaniu Jak żyło się w średniowiecznym Gdańsku? głównym bohaterem stanie się tzw. uliczka hanzeatycka (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.), znajdująca się na I piętrze spichlerza, którą wspólnie zwiedzimy, zwracając uwagę na stroje i wygląd gdańszczan oraz ich codzienne życie. Na zakończenie zajęć uzupełnimy karty pracy i poukładamy puzzle.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY I-III [pobierz pdf]

W ramach zajęć Dzień z życia archeologa zapoznamy uczestników z zawodem archeologa – narzędziami jego pracy i zabytkami archeologicznymi. Czeka nas także zabawa - stworzymy w niej własne karty zabytków!

W Świecie muzealnych skarbów przybliżymy takie pojęcia jak: muzeum, zabytek, ochrona zabytków. Poza tym zwiedzimy wystawę „Gdańsk w świecie Hanzy”, zwracając szczególną uwagę na surowce, z których dawniej wykonywano przedmioty. Omówimy także losy znalezionych przez archeologów zabytków, na koniec zaś uzupełnimy karty pracy.

Jesteście ciekawi Jak żyło się w średniowiecznym Gdańsku? Jeśli tak - doskonale! W ramach powyższych zajęć zwiedzimy uliczkę hanzeatycką (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) ze szczególnym zwróceniem uwagi na stroje, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku ówczesnych gdańszczan oraz wykonywane przez nich zawody. Uzupełnieniem zajęć będzie wypełnienie kart zadań.

Na Spotkaniu ze średniowiecznym pielgrzymem zapoznamy się z postacią średniowiecznego pątnika i trudami pielgrzymowania. Brzmi tajemniczo? Znakomicie! Dodatkowo poznamy wizerunki świętych na różnych zabytkach oraz tzw. plakietki pielgrzymie. Zdobytą wiedzę sprawdzimy uzupełniając karty zadań.

Zajęcia Mały Joachim w średniowiecznym Gdańsku obejmują zwiedzanie uliczki hanzeatyckiej (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) i zapoznanie się z życiem codziennym dzieci – ich strojami, zabawami i zabawkami. Tym ostatnim – z epok Średniowiecza i Nowożytności – przyjrzymy się szczególnie dokładnie. Dopełnieniem zajęć będzie uzupełnienie kart zadań.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY IV-VI [pobierz pdf]

Spotkanie Tajemniczy obiekt obfitować będzie w moc atrakcji. Po pierwsze, przybliżymy wam pracę naukowca (archeologa, historyka sztuki) podczas zabawy z kopiami zabytków. Po drugie, zetkniecie się z „tajemniczym przedmiotem” i, niczym rasowi detektywi, będziecie mieli za zadanie zbadać go i opisać. To jednak nie koniec – zaznajomimy was także z różnorodnymi pojęciami archeologicznymi, takimi jak: zabytek czy muzeum. Zwiedzimy również wystawę „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Spotkanie Gdańsk czasów Hanzy obejmuje zwiedzanie uliczki hanzeatyckiej (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.). Podczas zwiedzania zwrócimy uwagę na stroje, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku oraz dawne zawody. Uzupełnieniem spotkania będzie wypełnianie kart zadań.

Jeśli znajdziecie się Na pielgrzymim szlaku, to wiedzcie, iż czeka was spotkanie z tajemniczą postacią średniowiecznego pątnika! Ponadto, w ramach rzeczonych zajęć poznacie także wizerunki świętych, mapę pielgrzymek oraz plakietki ze świętych miejsc. Dodatkowo uzupełnicie karty zadań.

Jak wyglądało Dzieciństwo w dawnym Gdańsku? Dowiecie się tego zwiedzając uliczkę hanzeatycką (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) i poznając codzienne życie ówczesnych dzieci – ich stroje i zabawy. Obejrzymy także średniowieczne i nowożytne zabawki oraz uzupełnimy karty zadań.

Zajęcia o ciekawym tytule Odkrywcy i badacze szkieletów, czyli o pracy archeologa i antropologa przybliżą wam pracę wykonawców tych dwóch zawodów. Prócz tego omówimy sobie sposoby rekonstrukcji czaszek, a także uzupełnimy karty pracy.

 

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE [pobierz pdf]

Na spotkaniu Wisłą do Gdańska - ukazanie roli i potęgi Gdańska w XV-XVI w. będziecie mieli okazję zobaczyć multimedialną prezentację, a także zwiedzić wystawę: „Gdańsk w świecie Hanzy” obejmującą zrekonstruowaną uliczkę hanzeatycką (uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.).

Spotkanie Kultura i sztuka w Gdańsku w XV-XVI w. to poświęcona tym zagadnieniom prezentacja multimedialna wraz ze zwiedzaniem wystawy „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Podróż po średniowiecznym Gdańsku obejmie zaś zwiedzanie całego Muzeum razem z przewodnikiem.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ!

Terminy i godziny zajęć

Zajęcia prowadzone są od 1 września 2015 do 24 czerwca 2016 we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 9.30 do 14.00 (początek ostatniej lekcji).

Zgłoszenia na zajęcia

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie telefonicznie, pod numerem: (58) 320-31-88.
Zgłoszenia na zajęcia prosimy podawać 2 tygodnie przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, liczbą uczestników, klasą, nazwiskiem nauczyciela i telefonem kontaktowym do niego.

Czas trwania zajęć

Czas trwania zajęć dla przedszkoli i szkół podstawowych to ok. 60 min.
Czas trwania zajęć dla szkół ponadpodstawowych to 90 min.

Koszt zajęć

Grupy przedszkolne:

• do 15 osób- 30 zł (opłata edukacyjna)

• do 25 osób- 40 zł (opłata edukacyjna)

Grupy ze szkół podstawowych:

• do 20 osób- 40 zł (stała opłata edukacyjna) + 8 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu)

• do 30 osób- 50 zł (stała opłata edukacyjna) + 8 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu)

Szkoły ponadpodstawowe:

• 60 zł (oprowadzanie) + 8 zł od każdego ucznia (ulgowy bilet wstępu)

Opiekunowie wchodzą bezpłatnie i są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

Liczba uczestników

W zajęciach może brać udział maksymalnie 30 osób.

Informacje dodatkowe

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia - grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!
Wszelkie inne dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (58) 320-31-88 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Spichlerz „Błękitny Baranek”
ul. Chmielna 53
tel. (58) 320-31-88
www.archeologia.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZAPRASZAMY!

 

Oferta edukacyjna Grodziska w Sopocie - baner

Oferta edukacyjna Grodziska w Sopocie obejmuje:

lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży,

lekcje wyjazdowe (prowadzone poza muzeum),

zwiedzanie Grodziska z przewodnikiem.

 

LEKCJE MUZEALNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

• Człowiek epoki kamienia – prymitywny dzikus czy mistrz sztuki przetrwania

Uczestnicy lekcji poznają specyfikę życia ludzi epoki kamienia w oparciu o znaleziska z terenu Europy (w tym także z lokalnych stanowisk archeologicznych). Omówione zostaną surowce używane przez człowieka do produkcji narzędzi, sposoby pozyskiwania pożywienia oraz wynalazki ułatwiające życie ówczesnym mieszkańcom Europy. Celem lekcji jest ukazanie wielu płaszczyzn życia człowieka w najdawniejszych czasach, a także obalenie swoistego mitu „prymitywnego jaskiniowca”, który jeszcze często funkcjonuje w kontekście społeczności żyjących w epoce kamienia. Lekcja połączona jest z prezentacją replik narzędzi używanych w epoce kamienia

• Rzemiosło w wiekach dawnych – garncarstwo

Przedstawienie historii garncarstwa od najstarszych dziejów do współczesności. W czasie spotkania zaprezentujemy różnorodne techniki wykonania naczyń ceramicznych, narzędzia oraz sposoby i techniki zdobnicze. Omówione zostaną różne sposoby wypału ceramiki oraz rodzaje pieców garncarskich. Lekcję uzupełni prezentacja multimedialna.

• Wojenne rzemiosło Słowian i wikingów

We wczesnym średniowieczu Słowianie i wikingowie dominowali w rejonie Morza Bałtyckiego. Ze względu na łupieżczy charakter wypraw wikingów często dochodziło do zbrojnych konfrontacji. W ramach lekcji poruszone zostanie zagadnienie wczesnośredniowiecznej sztuki walki połączone z prezentacją uzbrojenia.

• Trudne początki państwa polskiego

Ponad tysiąc lat temu zaczęło tworzyć się państwo polskie. Był to czas zmian politycznych, gospodarczych i religijnych na ziemiach polskich. Posiadamy skąpe źródła historyczne dotyczące tego okresu, ale za to bogate dane archeologiczne, które w znacznym stopniu przybliżają nam wydarzenia sprzed wieków. Lekcja oparta będzie na prezentacji multimedialnej.

 

CENY

6 zł od uczestnika

opiekunowie – bezpłatnie

 

TERMINY

od wtorku do piątku

w godz. 9:00–16:00

czas trwania lekcji: ok. 45 minut

 

REZERWACJE

Prosimy o rezerwowanie terminów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem!

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 58 340 66 00.

 

INFORMACJE DODATKOWE

Grodzisko w Sopocie składa się z nowoczesnego pawilonu wystawienniczego oraz ze skansenu – zrekonstruowanego grodu.

W skansenie jest wyznaczone miejsce, gdzie można rozpalić ognisko. Zorganizowanie jedzenia, talerzy i sztućców należy do uczestników.

Program zajęć jest dostosowywany do aktualnych warunków pogodowych.

W zajęciach może uczestniczyć od 5 do 40 osób.

Minimalny wiek uczestnika zajęć to 5 lat.

Opiekunowie są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Grodzisku.

 

KONTAKT

Grodzisko w Sopocie
(oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku)

ul. Jana Jerzego Haffnera 63, 81-715 Sopot

tel.: 58 340 66 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.archeologia.pl

 

 

LEKCJE WYJAZDOWE (prowadzone poza muzeum)

• Od kamienia do żelaza – wykład połączony z prezentacją i zajęciami warsztatowymi. Zagadnienia: gospodarka i wynalazki epoki kamienia, typy osiedli, początki użycia metali, techniki obróbki kamienia, narzędzia łowieckie i rolnicze…

• Życie w średniowiecznym grodzie – wykład połączony z prezentacją. Zagadnienia: gospodarka, rzemiosło, formy osadnictwa, prezentacja uzbrojenia, ceramiki i narzędzi…

W celu umówienia lekcji wyjazdowej prosimy o kontakt telefoniczny: 58 340 66 00.

 

ZWIEDZANIE GRODZISKA Z PRZEWODNIKIEM

• OFERTA PODSTAWOWA

Czas trwania: 60 minut. Cena: 6 zł od osoby.

Oprowadzanie po wystawie „Najstarsze dzieje Sopotu”, rekonstrukcji obozowiska z epoki kamienia oraz skansenie archeologicznym – rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu.


Oferty rozszerzone zawierają oprowadzanie z oferty podstawowej oraz atrakcje dodatkowe.


• OFERTA ROZSZERZONA nr 1

Czas trwania: 120 minut. Cena: 10 zł od osoby.

Atrakcje dodatkowe:

+ nauka strzelania z łuku lub rzucania oszczepem (do wyboru),

+ ognisko (muzeum nie zapewnia jedzenia).

 

• OFERTA ROZSZERZONA nr 2

Czas trwania: 150 minut. Cena: 12 zł od osoby.

Atrakcje dodatkowe:

+ nauka strzelania z łuku lub rzucania oszczepem (do wyboru),

+ ognisko (muzeum nie zapewnia jedzenia),

+ dwie zabawy do wyboru – bieg wojownika, rzut podkową, przeciąganie liny, pogoń za lisem.

 

• OFERTA ROZSZERZONA nr 3

Czas trwania: 150 minut. Cena: 15 zł od osoby.

Atrakcje dodatkowe:

+ zajęcia warsztatowe z garncarstwa lub myślistwa epoki kamienia (do wyboru).

 

• OFERTA ROZSZERZONA nr 4

Czas trwania: 180 minut. Cena: 17 zł od osoby.

Atrakcje dodatkowe:

+ nauka strzelania z łuku lub rzucania oszczepem (do wyboru),

+ ognisko (muzeum nie zapewnia jedzenia),

+ zajęcia warsztatowe z garncarstwa lub myślistwa epoki kamienia (do wyboru).

 

Oferta edukacyjna Muzeum w Gniewie

Zajęcia edukacyjne organizowane są na indywidualne zamówienie. Tematyka lekcji może obejmować szeroko rozumianą archeologię, pradzieje Ziemi Gniewskiej oraz historię Gniewu ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia zamku w rozwoju miasta.

Oferujemy również lekcje wyjazdowe, prowadzone poza muzeum.

 

Kontakt

Muzeum w Gniewie
(oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku)

ul. Zamkowa 2

83-140 Gniew

tel.: 58 535 35 29

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.archeologia.pl

 

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności