Oferta Edukacyjna - Spichlerz „Błękitny Baranek”

UWAGA! oddział BŁĘKITNY BARANEK – NIECZYNNY do odwołania.
W związku z remontem budynku spichlerza informujemy, że wystawy na ul. Chmielnej 53 w Gdańsku będą zamknięte do odwołania. Zapraszamy do pozostałych oddziałów Muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza dzieci i młodzież na spotkania muzealne w roku szkolnym 2015/2016. Spotkania odbywają się na terenie zabytkowego spichlerza „Błękitny Baranek” przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku

Program spotkań

Dla każdej z grup wiekowych przygotowany został osobny program spotkań do wyboru. Oto on:

 

PRZEDSZKOLA [pobierz pdf]

Dzień z życia archeologa to spotkanie muzealne, w którym przybliżymy wam pracę archeologa! Poznamy dokumenty, filmy oraz zdjęcia z wykopalisk archeologicznych. Ponadto, odkopiemy swoje własne zabytki w trakcie zabawy w małego archeologa.

Z kolei w spotkaniu Jak żyło się w średniowiecznym Gdańsku? głównym bohaterem stanie się tzw. uliczka hanzeatycka (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.), znajdująca się na I piętrze spichlerza, którą wspólnie zwiedzimy, zwracając uwagę na stroje i wygląd gdańszczan oraz ich codzienne życie. Na zakończenie zajęć uzupełnimy karty pracy i poukładamy puzzle.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY I-III [pobierz pdf]

W ramach zajęć Dzień z życia archeologa zapoznamy uczestników z zawodem archeologa – narzędziami jego pracy i zabytkami archeologicznymi. Czeka nas także zabawa - stworzymy w niej własne karty zabytków!

W Świecie muzealnych skarbów przybliżymy takie pojęcia jak: muzeum, zabytek, ochrona zabytków. Poza tym zwiedzimy wystawę „Gdańsk w świecie Hanzy”, zwracając szczególną uwagę na surowce, z których dawniej wykonywano przedmioty. Omówimy także losy znalezionych przez archeologów zabytków, na koniec zaś uzupełnimy karty pracy.

Jesteście ciekawi Jak żyło się w średniowiecznym Gdańsku? Jeśli tak - doskonale! W ramach powyższych zajęć zwiedzimy uliczkę hanzeatycką (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) ze szczególnym zwróceniem uwagi na stroje, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku ówczesnych gdańszczan oraz wykonywane przez nich zawody. Uzupełnieniem zajęć będzie wypełnienie kart zadań.

Na Spotkaniu ze średniowiecznym pielgrzymem zapoznamy się z postacią średniowiecznego pątnika i trudami pielgrzymowania. Brzmi tajemniczo? Znakomicie! Dodatkowo poznamy wizerunki świętych na różnych zabytkach oraz tzw. plakietki pielgrzymie. Zdobytą wiedzę sprawdzimy uzupełniając karty zadań.

Zajęcia Mały Joachim w średniowiecznym Gdańsku obejmują zwiedzanie uliczki hanzeatyckiej (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) i zapoznanie się z życiem codziennym dzieci – ich strojami, zabawami i zabawkami. Tym ostatnim – z epok Średniowiecza i Nowożytności – przyjrzymy się szczególnie dokładnie. Dopełnieniem zajęć będzie uzupełnienie kart zadań.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY IV-VI [pobierz pdf]

Spotkanie Tajemniczy obiekt obfitować będzie w moc atrakcji. Po pierwsze, przybliżymy wam pracę naukowca (archeologa, historyka sztuki) podczas zabawy z kopiami zabytków. Po drugie, zetkniecie się z „tajemniczym przedmiotem” i, niczym rasowi detektywi, będziecie mieli za zadanie zbadać go i opisać. To jednak nie koniec – zaznajomimy was także z różnorodnymi pojęciami archeologicznymi, takimi jak: zabytek czy muzeum. Zwiedzimy również wystawę „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Spotkanie Gdańsk czasów Hanzy obejmuje zwiedzanie uliczki hanzeatyckiej (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.). Podczas zwiedzania zwrócimy uwagę na stroje, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku oraz dawne zawody. Uzupełnieniem spotkania będzie wypełnianie kart zadań.

Jeśli znajdziecie się Na pielgrzymim szlaku, to wiedzcie, iż czeka was spotkanie z tajemniczą postacią średniowiecznego pątnika! Ponadto, w ramach rzeczonych zajęć poznacie także wizerunki świętych, mapę pielgrzymek oraz plakietki ze świętych miejsc. Dodatkowo uzupełnicie karty zadań.

Jak wyglądało Dzieciństwo w dawnym Gdańsku? Dowiecie się tego zwiedzając uliczkę hanzeatycką (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) i poznając codzienne życie ówczesnych dzieci – ich stroje i zabawy. Obejrzymy także średniowieczne i nowożytne zabawki oraz uzupełnimy karty zadań.

Zajęcia o ciekawym tytule Odkrywcy i badacze szkieletów, czyli o pracy archeologa i antropologa przybliżą wam pracę wykonawców tych dwóch zawodów. Prócz tego omówimy sobie sposoby rekonstrukcji czaszek, a także uzupełnimy karty pracy.

 

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE [pobierz pdf]

Na spotkaniu Wisłą do Gdańska - ukazanie roli i potęgi Gdańska w XV-XVI w. będziecie mieli okazję zobaczyć multimedialną prezentację, a także zwiedzić wystawę: „Gdańsk w świecie Hanzy” obejmującą zrekonstruowaną uliczkę hanzeatycką (uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.).

Spotkanie Kultura i sztuka w Gdańsku w XV-XVI w. to poświęcona tym zagadnieniom prezentacja multimedialna wraz ze zwiedzaniem wystawy „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Podróż po średniowiecznym Gdańsku obejmie zaś zwiedzanie całego Muzeum razem z przewodnikiem.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ!

Terminy i godziny zajęć

Zajęcia prowadzone są od 1 września 2015 do 24 czerwca 2016 we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 9.30 do 14.00 (początek ostatniej lekcji).

Zgłoszenia na zajęcia

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie telefonicznie, pod numerem: (58) 320-31-88.
Zgłoszenia na zajęcia prosimy podawać 2 tygodnie przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, liczbą uczestników, klasą, nazwiskiem nauczyciela i telefonem kontaktowym do niego.

Czas trwania zajęć

Czas trwania zajęć dla przedszkoli i szkół podstawowych to ok. 60 min.
Czas trwania zajęć dla szkół ponadpodstawowych to 90 min.

Koszt zajęć

Grupy przedszkolne:

• do 15 osób- 30 zł (opłata edukacyjna)

• do 25 osób- 40 zł (opłata edukacyjna)

Grupy ze szkół podstawowych:

• do 20 osób- 40 zł (stała opłata edukacyjna) + 8 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu)

• do 30 osób- 50 zł (stała opłata edukacyjna) + 8 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu)

Szkoły ponadpodstawowe:

• 60 zł (oprowadzanie) + 8 zł od każdego ucznia (ulgowy bilet wstępu)

Opiekunowie wchodzą bezpłatnie i są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

Liczba uczestników

W zajęciach może brać udział maksymalnie 30 osób.

Informacje dodatkowe

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia - grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!
Wszelkie inne dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (58) 320-31-88 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Spichlerz „Błękitny Baranek”
ul. Chmielna 53
tel. (58) 320-31-88
www.archeologia.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZAPRASZAMY!

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności