“Archeologiczne świadectwa kultu maryjnego…” – wystawa dostępna online

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia online wystawę „Archeologiczne świadectwa kultu maryjnego w średniowiecznym Gdańsku”: 15 bogato ilustrowanych posterów z opisami po polsku i angielsku, 43-stronicowy katalog oraz kilkadziesiąt szczegółowych zdjęć zabytków.

 

Wystawę „Archeologiczne świadectwa kultu maryjnego…” prezentowano w tradycyjnej formie od sierpnia do grudnia 2013 roku. Teraz każdy może zapoznać się za pośrednictwem internetu ze zdigitalizowanymi materiałami.

 

Pierwszym poświadczonym źródłowo przejawem kultu maryjnego w Gdańsku była budowa, około połowy XII wieku, kościoła grodowego pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Z tego okresu, a także z kolejnego stulecia brak jednak archeologicznych przejawów tegoż kultu. Pierwsze zabytki maryjne odkryte w Gdańsku pochodzą z ok. poł. XIV w., a znaczne zwiększenie ich liczby przypada na XV i początek XVI stulecia. Obok pamiątek pątniczych – plakietek pielgrzymich, dzwonków i ampułek na wodę z cudownych źródeł – pojawia się cała gama przedmiotów codziennego użytku opatrzonych w wizerunki i inskrypcje maryjne. Z analizy tych wszystkich znalezisk wyłania się obraz swoistej, używając współczesnej terminologii, „mariomanii”. Wizerunki Matki Bożej towarzyszą gdańszczanom nie tylko podczas wizyt w kościołach, ale także w zaciszu domowym, spoglądając z kafli piecowych, domowych ołtarzyków i naczyń stołowych…

Ewa Trawicka – kurator merytoryczny wystawy

 

WYSTAWA ONLINE:

• 15 posterów w formacie PDF (16 MB)

• katalog skrócony w formacie PDF (9 MB)

• zdjęcia zabytków w Archeoportalu

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.