"Weekend z Archeologią. Śladami przeszłości", 5–6 września 2020 r.

"Weekend z Archeologią 2020" - plakat

Największe doroczne wydarzenie archeologiczne na Pomorzu – „Weekend z Archeologią” – w tym roku przebiega pod hasłem „Śladami przeszłości”. Podczas otwartej imprezy w plenerze uczestnicy będą mogli poczuć się jak zawodowi archeolodzy.

„Weekend z Archeologią” odbywa się już po raz piąty. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do poznania dziedziny, która jest zarówno fascynująca, jak i trudno dostępna na co dzień. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku stawia sobie za cel przybliżyć archeologię każdemu, kogo ciekawią skarby ukryte w ziemi.

Wydarzenie jest przeznaczone dla osób w różnym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodsi mogą spędzić czas na warsztatach, starszych zainteresują na przykład spacery z archeologiem oraz wykłady popularnonaukowe. Całość będzie okraszona pokazami i koncertami. Wszystkie atrakcje w ramach „Weekendu z Archeologią” są bezpłatne.

Podobnie jak w latach minionych, miejscem festynu jest plac przy ul. Rycerskiej w Gdańsku, nieopodal kładki nad Motławą.


Weekend z Archeologią. Śladami przeszłości
☛ 5–6 września 2020 r.
☛ sobota: godz. 10:00–18:00
☛ niedziela: godz. 11:00–17:00
☛ plac przy ul. Rycerskiej w Gdańsku
☛ wstęp wolny
☛ wydarzenie na Facebooku: Weekend z Archeologią 2020


WARSZTATY, POKAZY, GRY I ZABAWY 
prowadzone przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Uczestnicy zajęć, którzy zbiorą odpowiednią liczbę odznak (naklejek) za wykonane zadania, otrzymają „Dyplom Młodego Archeologa”. Dodatkowo każdy zdobywca dyplomu będzie mógł wziąć udział w losowaniu nagród.

Teczka archeologa
Przed Tobą znajduje się kurhan, a w nim prastary zabytek: urna twarzowa. Wykonaj pomiary, używając profesjonalnych narzędzi i wypełnij dokumentację archeologiczną (możesz liczyć na życzliwą pomoc profesjonalnego archeologa).

Mali odkrywcy
W piaskownicy, przygotowanej specjalnie dla najmłodszych adeptów archeologii, są ukryte zabytki. Spróbuj odkopać wszystkie!

Warsztat konserwacji zabytków
W pracowni konserwacji fascynujące jest praktycznie wszystko. Rzadko trafia się okazja, żeby obserwować pracę konserwatorów z bliska. Dlatego nie wahaj się ani chwili i weź udział w otwartych pokazach: rekonstrukcji zabytków skórzanych oraz odczyszczania zabytków metalowych.

Moja filiżanka
Wśród zabytkowych naczyń są pięknie malowane filiżanki (możesz je podziwiać na wystawie „Kawa czy herbata?” w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku). Chcesz mieć podobną? Weź udział w warsztatach zdobienia filiżanek przy użyciu kolorowych markerów do porcelany.

Tajniki ceramiki
Zobacz z bliska, jak dawni rzemieślnicy wytwarzali ceramiczne naczynia. Poczuj się swobodnie i zadawaj pytania naszemu garncarzowi – on uwielbia opowiadać o swoim kunszcie!

Stary młyn
Czy wiesz, jak dawniej przyrządzano chleb? Eksploruj poletko pszenicy, rozpoznaj ziarna zbóż i rozetrzyj je w kamiennych żarnach nieckowatych.

Archeologia malowana
Daj upust swojej kreatywności i pokoloruj wielką grafikę przedstawiającą zabytki archeologiczne!

Gry i zabawy plebejskie
Edukatorzy z Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim zapraszają do sympatycznej rywalizacji w świecie słowiańskich gier i zabaw. Na miejscu można też wziąć udział w warsztatach tkania krajek oraz lepienia z gliny.

 

 

O CZYM MÓWIĄ KOŚCI? – warsztaty antropologiczne dla dzieci

prowadzenie: dr Aleksandra Pudło (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)

☝ terminy: sobota – 11:00, 14:00, 16:00; niedziela – 11:00, 14:00, 16:00; czas trwania zajęć: ok. 45–60 minut

Badając szkielety, można dowiedzieć się wiele o warunkach, w jakich żyli ludzie wieki temu. Antropolog, wyspecjalizowany w badaniach nad ludzkimi kośćmi, wprowadzi Cię w fascynujący świat nauki o człowieku i jego życiu w przeszłości. Jeśli marzysz o odkrywaniu starych cmentarzysk, koniecznie weź udział w tych zajęciach!

✍ Zajęcia będą prowadzone w grupach maksymalnie 10-osobowych. Połowę miejsc można zarezerwować wcześniej, zaś druga połowa pozostanie dostępna dla tych, którzy przyjdą spontanicznie. Aby zapisać się na warsztaty, należy wysłać wiadomość na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. W treści maila prosimy podać termin zajęć (sobota czy niedziela oraz na którą godzinę). Uwaga, zapisy przyjmujemy tylko do końca sierpnia!

 

DAWNE MAPY, PODRÓŻNICY I ODKRYWCY

☝ atrakcja dostępna przez cały "Weekend z Archeologią"

prowadzenie: Archeolożka Zosia, czyli Zofia Kowarska – popularyzatorka archeologii, uczestniczka misji archeologicznych, zapalona edukatorka

Jak wyglądały podróże w czasach, gdy nie było dokładnych map, a ludzie wierzyli, że Ziemia jest płaska, zaś na jej krańcach mieszkają Dzikie Bestie? Starożytni odkrywcy musieli cechować się nie lada odwagą! To również dzięki nim rozwijała się nauka i cywilizacja.

Podczas warsztatów obejrzymy mapy z różnych okresów historycznych, nauczymy się korzystać z kompasu, a także stworzymy własne mapy.

Od zarania dziejów ludzie starali się zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość – chcieli poznawać i opisywać świat. Tak zaczęły powstawać pierwsze rysunkowe plany i mapy, najpierw najbliższego otoczenia, później – coraz odleglejszych krain. Ale jak wyglądały dawne mapy i czym różniły się od tych współczesnych? Na jakich materiałach je utrwalano? Które z nich są najstarsze? Jak starożytni wyobrażali sobie świat?

Odpowiedzi na te i inne pytania spróbujemy znaleźć wspólnie z Archeolożką Zosią.

 

 

SZPONEM I MIECZEM – pokazy sokolnicze

☝ terminy: sobota – 13:00 oraz 15:00; niedziela – 13:00 oraz 15:00

Majestatyczne ptaki przelatujące tuż nad głowami widzów to wyjątkowo emocjonująca atrakcja „Weekendu z Archeologią”. Sokolnicy wystąpią w strojach dworskich z XV wieku. Przechodząc się z sokołami na dłoniach, będą snuli wciągającą opowieść o historii, symbolice i sposobach polowania w dawnych czasach. Będzie na co popatrzeć i czego posłuchać!

https://www.facebook.com/SowaLuna/

 

GALOPEM PRZEZ WIEKI – wystawa, prezentacja koni i oporządzenia jeździeckiego

Na placu będzie można podziwiać konie ze Stajni Ulkowy. Pracownicy stajni opowiedzą o końskich zwyczajach oraz wyjaśnią, do czego służą poszczególne części oporządzenia jeździeckiego; pokażą też, jak należy dbać o zwierzęta. Obok wybiegu znajdzie się wystawa posterowa, przedstawiająca wspólną historię ludzi i koni na przestrzeni wieków. Dzięki bliskości żywych zwierząt, zwiedzający będą mogli od razu zweryfikować wiedzę podaną na planszach wystawowych.

https://www.facebook.com/konie.ulkowy/

 

 

 

SPACERY Z ARCHEOLOGIEM

Odkryj archeologiczne tajemnice Gdańska! Zapraszamy na oryginalne spacery z przewodnikami-archeologami. To będzie coś więcej niż zwyczajne zwiedzanie miasta. Archeolodzy pokażą miejsca, w których prowadzono badania wykopaliskowe i opowiedzą o najstarszych dziejach Gdańska.

Do wyboru są trzy kierunki:

1) Wyspa Spichrzów

przewodnik: Marcin Klebba
terminy: sobota – 11:00, niedziela – 11:00
czas trwania: ok. 60 minut

2) Kępa Dominikańska

przewodnicy: Maciej Szyszka
terminy: sobota – 13:00, niedziela – 13:00
czas trwania: ok. 60 minut

3) Zamczysko

przewodnik: Bogdan Kościński
terminy: sobota – 16:00, niedziela – 16:00
czas trwania: ok. 60 minut

Wszystkie trasy zaczynają się na placu przy ul. Rycerskiej, czyli w miejscu wydarzenia „Weekend z Archeologią”.

Uczestnicy spaceru otrzymają odbiorniki i jednorazowe słuchawki. Z kolei przewodnik będzie wyposażony w nadajnik z mikrofonem. Dzięki temu głos będzie doskonale słyszany przy zachowaniu bezpiecznych odległości. Po zakończeniu spaceru uczestnicy oddają sprzęt – odbiorniki są odkażane, a słuchawki utylizowane (następna grupa otrzymuje komplet fabrycznie nowych słuchawek).

✍ Spacery będą prowadzone w grupach maksymalnie 40-osobowych. Połowę miejsc można zarezerwować wcześniej, zaś druga połowa pozostanie dostępna dla tych, którzy przyjdą spontanicznie. Aby zapisać się na spacer, należy wysłać wiadomość na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. W treści maila prosimy podać termin spaceru (sobota czy niedziela oraz na którą godzinę). Uwaga, zapisy przyjmujemy tylko do końca sierpnia!

 

 

EMIGRAH – koncerty

☝ terminy: niedziela – 14:00 oraz 16:00

Zespół Emigrah tworzą trójmiejscy artyści, których połączyła fascynacja sceną world music. Prezentują muzyczny dialog międzykulturowy, wykorzystując utwory zebrane podczas podróży po różnych zakątkach świata. Zespół udowadnia, że pomiędzy wyznaniami, regionami i językami – nie ma barier.

Jednym z rozpoznawalnych elementów muzyki Emigrah jest tradycyjny biały śpiew, opleciony brzmieniem instrumentów różnego pochodzenia. W ich twórczości można też usłyszeć dużą różnorodność rytmów – od trójdzielnych, charakterystycznych dla polskiej muzyki tradycyjnej, poprzez nieparzyste rytmy bałkańskie, kończąc na inspiracjach arabskimi makamami oraz hinduskimi konnakol.

Joanna Chęcińska-Mystkowska – wokal, śpiew biały
Xenia Uranova – bębny obręczowe, cajon, perkusjonalia, śpiew, instrumenty archaiczne
Maria Kraik – akordeon, gitara, śpiew
Weronika Patalon – skrzypce, śpiew
Jędrzej Jakubowski – perkusja, darbuka, perkusjonalia, śpiew
Filip Arasimowicz – kontrabas, śpiew

https://www.facebook.com/emigrah/

 

MEDIRA – instrumenty historyczne

Tomasz Czypul zaprasza do warsztatu lutniczego. Od blisko 20 lat zajmuje się profesjonalnie rekonstrukcją instrumentów dawnych. W swojej karierze wykonał m.in.: portatyw, średniowieczne liry korbowe (model „symphonie”), tubmaryny, citole, rebeki, fidele altowe i sopranowe, strakharpa, cymbały, moraharpy, viole, dudy średniowieczne, harfy, organistrum. Instrumenty wykonane w warsztacie Medira znajdują się na wyposażeniu zespołów w całej Polsce. Któż nie chciałby podejrzeć mistrza przy pracy?

Ważna informacja dla wszystkich, którzy spodziewali się zobaczyć Tomasza Czypula (Medira) na "Weekendzie z Archeologią". Nieprzewidziane, losowe zdarzenie sprawiło, że Tomasz nie będzie mógł przyjechać. Zastąpi go Olek Żytko, który również para się lutnictwem, a oprócz tego tworzy z metalu, drewna i skóry. Z twórczością Olka można zapoznać się na stronie Ber Edain.

 

 

INES – warsztat tkacki

Agnieszka „Ines” Maślakiewicz zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznego życia codziennego, rzemiosła i handlu. W swoim warsztacie prezentuje: ubrania, buty, artykuły kaletnicze, przędzalnicze i tkackie.

https://www.facebook.com/Winieta/

 

OPOWIEŚCI Z EPOKI KAMIENIA

☝ atrakcja dostępna w sobotę od 10:00 do 18:00

Poznaj realia epoki lodowcowej! Świat prahistorycznych łowców i zbieraczy przybliży widzom Andrzej Wędzik, pracownik Grodziska w Sopocie.

 

 

„PIEŚNI WYDMOWEJ TRAWY” – spotkanie z Maksymilianem Dzikowskim
autorem powieści osadzonej w realiach epoki kamienia

☝ termin: sobota – godz. 16:00

W czasie, gdy zapomniano o ostatnich wielkich zwierzętach epoki lodowcowej, lecz w ziemi nie zostało posadzone jeszcze ani jedno ziarno, na małej wyspie, gdzieś pośród wód północnego morza, żyje gromada rybaków. Morskie głębiny zapewniają pokarm, wydmy - piasek, trawy i drewno, tworzywa niewielkiej osady. Życie nielicznego ludu wydaje się trwać bez zmian do czasu, gdy na brzegu wyspy znaleziony zostaje kaleki rozbitek. Obcy, powierzony opiece wyłączonej ze społeczności dziewczyny, z każdym spędzonym pośród ludu dniem stawia przed gospodarzami pytania o treść ich przekonań. Kolejne przeżywane według niezmiennego rytmu miesiące pokażą, co wyniknąć może z wątpliwości tam, gdzie wszystkie odpowiedzi zdawały się być dane wraz z początkiem czasu...

⚪ https://www.facebook.com/piesni.wydmowej.trawy/

Maksymilian Dzikowski – ur. 23. sierpnia 1991 r. W 2015 r. ukończył studia na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie realizuje interdyscyplinarne studia z zakresu archeologii i menedżmentu dziedzictwa kulturowego na Uniwersytecie Szczecińskim. W czasie prac nad powieścią współpracował z Parkiem Epoki Kamienia Dithmarschen w Albersdorf (Niemcy). Jako edukator w osadzie pierwszych rolników współpracował także z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

 

WYKŁADY POPULARNONAUKOWE

• „Galopem przez wieki – 40000 lat wspólnej historii człowieka i konia” – Ewa Adamska, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (MAG)
• „Ozdoby bursztynowe pierwszych łowców i rybaków znad Zatoki Gdańskiej” – Danuta Król, MAG
• „Archeolog w gdańskiej kuchni” – Marta Wołyńska

Prezentacje projektów badawczych Muzeum Archeologicznego w Gdańsku:

• „Cmentarzyska kultury pomorskiej między Słupią, Wierzycą i Redą” – dr Piotr Fudziński
• „Historia niezwykła, czyli co odkryto na cmentarzysku w Ciepłem” – dr Sławomir Wadyl

✍ Terminy wszystkich wykładów są podane niżej, w programie godzinowym.

 

PROJEKCJE FILMOWE

• „Każdy krok zostawia ślad”
• „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku”
• „Historia czekolady”
• „Archeologia od kuchni” (Europejskie Dni Archeologii 2020)

 

KSIĘGARNIA

Na miejscu będzie można kupić książki o tematyce archeologicznej i historycznej.

⚪ Sprawdź także ofertę sklepu internetowego: https://sklep.archeologia.pl/

 

STREFA GASTRONOMICZNA

• Swaróg Podpłomyki
• Pomelo Bistro
• Ajcafe

 

OGNISKO

Na placu znajduje się duże palenisko. Uczestnicy „Weekendu z archeologią” mogą odpocząć przy ognisku i upiec przyniesione jedzenie.

 


 

5. WRZEŚNIA (sobota), godz. 10:00–18:00

11:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

11:00 | Wykład Danuty Król: „Ozdoby bursztynowe pierwszych łowców i rybaków znad Zatoki Gdańskiej”

11:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Wyspa Spichrzów

12:00 | Wykład dra Piotra Fudzińskiego: „Cmentarzyska kultury pomorskiej między Słupią, Wierzycą i Redą”

13:00 | Szponem i Mieczem – pokaz sokolniczy

13:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Kępa Dominikańska

14:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

14:00 | Wykład dra Sławomira Wadyla: „Historia niezwykła, czyli co odkryto na cmentarzysku w Ciepłem”

15:00 | Szponem i Mieczem – pokaz sokolniczy

16:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

16:00 | „Pieśni wydmowej trawy” – spotkanie autorskie z Maksymilianem Dzikowskim

16:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Zamczysko

 

6. WRZEŚNIA (niedziela), godz. 11:00–17:00

11:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

11:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Wyspa Spichrzów

12:00 | Wykład Ewy Adamskiej: „Galopem przez wieki – 40000 lat wspólnej historii człowieka i konia”

13:00 | Szponem i Mieczem – pokaz sokolniczy

13:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Kępa Dominikańska

13:30 | Wykład Marty Wołyńskiej: „Archeolog w gdańskiej kuchni”

14:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

14:00 | Emigrah – koncert

15:00 | Szponem i Mieczem – pokaz sokolniczy

16:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

16:00 | Emigrah – koncert

16:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Zamczysko

 


 

REGULAMIN IMPREZY

Prosimy zapoznać się z regulaminem "Weekendu z Archeologią" – do pobrania TUTAJ.

W związku z pandemią COVID-19, uczestnicy wydarzenia są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego 1,5 metra, a także do odkażania dłoni przed wejściem na teren imprezy, jak również do zasłaniania ust i nosa, jeżeli zachowanie dystansu społecznego jest niemożliwe. Zaleca się zasłanianie ust i nosa przez cały czas przebywania na placu. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w namiotach znajdujących się na terenie imprezy oraz podczas zajęć warsztatowych.

 

 

ORGANIZATOR: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

PATRONAT HONOROWY-MARSZALEK WOJEWODZTWA POMORSKIEGO-poziom-prawa RGB-ONLY FOR WEB-2012.png
PARTNERZY: Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Faktoria Handlowa Pruszcz Gdański, Instytut Kultury Miejskiej, Koło Naukowe Studentów Archeologii UG, Archeolożka Zosia, Szponem i Mieczem, Stajnia Ulkowy, Emigrah, Medira, Ines, Gdańskie Składy Drzewne

PATRONI MEDIALNI: Radio Gdańsk, „Archeologia Żywa”

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności