Warsztaty Bożonarodzeniowe dla dzieci

plakat2015 319 grudnia 2015 (sobota), godz. 11.00

Błękitny Baranek, ul. Chmielna 53

Serdecznie zapraszamy dzieci z opiekunami na Warsztaty Bożonarodzeniowe 19 grudnia 2015 r. do Spichlerza „Błękitny Baranek”. Wspólnie zrobimy świąteczne dekoracje.

Zajęcia rozpoczniemy o godz. 12.00 (czas trwania: 2 godziny)

Liczba miejsc ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 58 320 31 88.

Wykład: Alt-Wartenburg/Barczewko – „warmińskie Pompeje”

plakat koperkiewicz 2

10 grudnia 2015 (czwartek), godz. 13.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wraz z Instytutem Archeologii i Etnologii UG i Instytutem Historii Sztuki UG zapraszają na wykład Alt-Wartenburg/Barczewko – „warmińskie Pompeje”. Polsko-niemiecki projekt badań początków średniowiecznego miasta. Wystąpienie przygotowali dr hab. Felix Biermann z Uniwersytetu Jerzego Augusta w Getyndze, prof. Christofer Herrmann z Instytutu Historii Sztuki UG i dr Arkadiusz Koperkiewicz z Instytutu Archeologii I Etnologii UG.

Read more ...

Wykład dr Sławomira Wadyla (slawomir wadyl)

slawomir wadyl

3 grudnia 2015 (czwartek), godz. 13:00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Mamy zaszczyt zaprosić na wykład dr Sławomira Wadyla z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Węgry – zespół osadniczy na pograniczu pomorsko-pruskim w XI-XII wieku. Odkrycia, problemy, interpretacje". Wykład odbędzie się w czwartek 3 grudnia 2015 roku, o godz. 13:00 w sali odczytowej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, w budynku przy ul. Mariackiej 25/26.

Wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę "RZEMIEŚLNICY CZY ARTYŚCI? OZDOBY KOBIECE Z POMORZA U SCHYŁKU STAROŻYTNOŚCI"

plakat rzemieslnicy czy artysci

21 listopad 2015 - 10 kwietnia 2016 roku

Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26

Na wystawie eksponowane są unikatowe wyroby Gotów, którzy w pierwszych wiekach naszej ery przybyli ze Skandynawii na tereny północnej i środkowej Polski. Archeolodzy badający na terenie Pomorza cmentarzyska z tego okresu odkrywają w grobach, zazwyczaj kobiecych, piękne egzemplarze biżuterii i ozdobnych części stroju. Zachwycając się owymi precjozami, zastanawiają się nieraz, czy ich wykonawcy byli jedynie niezwykle zdolnymi rzemieślnikami, czy może już artystami. Przedmioty te są w literaturze archeologicznej określane mianem rzemiosła artystycznego – podziwiając je, należy położyć nacisk na to ostatnie słowo. 

Read more ...

Wystawa „Wiedźmin w kulturze popularnej”

wiedzmin w kulturze popularnej page 001

13 października - 4 grudnia 2015

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26, Sala Kolumnowa

Możemy pochwalić się najszerszym zbiorem adaptacji ze świata Wiedźmina – jednego z obecnych ambasadorów Polski.

Wystawa jest interaktywna, skonstruowana na osi czasu. Obejmuje kilkadziesiąt eksponatów począwszy od debiutanckiego opowiadania, poprzez instalację składającą się ze 103 wydań zagranicznych, oryginalne ilustracje, projekty niepublikowane, kostiumy filmowe, słuchowiska i gry. Wśród wydarzeń towarzyszących, odbędą się prelekcje twórców i koncert zespołu Percival (muzyka do najnowszej części gry). Duże zainteresowanie budzi prototyp ponad dwumetrowej rzeźby "Geralt i Południca".

Towarzyszą nam znani twórcy i instytucje, bardzo chcielibyśmy pokazać również Wasze interpretacje, zapraszamy do korzystania z tablicy fanart i udziału w konkursie cosplay.

Dzieła Andrzeja Sapkowskiego rozprzestrzeniły się na różne media: gry, komiksy, ekranizacje i wiele innych. My postanowiliśmy zebrać je wszystkie w jednym miejscu i stworzyliśmy wyjątkową wystawę poświęconą tematyce wiedźmińskiej. Zapraszamy do tworzenia jej z nami poprzez fanart i cosplay.

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Wiedźmin w kulturze popularnej", gdzie dowiecie się jak powstał najsłynniejszy wiedźmin Rzeczpospolitej. Zagracie z nami w wyjątkową grę „Redów”, zobaczycie jak wieloma językami mówi Jaskier w książkach na całym świecie, ocenicie rozmiar kostiumu filmowego krasnoluda i jak trafnie artyści przedstawili w komiksach „uśmiech niczym pęknięta rana”. Cosplay, zarzućcie miecze na plecy lub gwiazdy na szyję, czeka też miejsce na fanart!

Read more ...

Konkurs literacki

baranek9 październik 2015 - 31 grudnia 2015

Błękitny Baranek, ul. Chmielna 53

Serdecznie zapraszamy początkujących pisarzy w wieku 6-12 lat do wzięcia udziału w konkursie literackim. Zostańcie kronikarzami! Odwiedźcie naszą Uliczkę Hanzeatycką, wybierzcie jednego mieszkańca dawnego Gdańska i opiszcie jeden dzień z jego życia.

Autorzy najlepszych opowiadań otrzymają nagrody: m.in. zwycięska praca zostanie zamieszczona na naszej stronie internetowej i w prezentacji multimedialnej na wystawie w CEA „Błękitny Lew”.

Na prace czekamy do 31 grudnia 2015 r.
Informacje o konkursie pod numerem telefonu: 058 320 31 88
Regulamin konkursu znajdziecie tutaj

Zaproszenie dla seniorów

seniorzy na grodziskuPaździernik 2015

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

W październiku zapraszamy wszystkich seniorów (65+) do odwiedzin naszego Grodziska. Dla grup zorganizowanych (do 40 osób) proponujemy zwiedzanie z przewodnikiem wystaw muzealnych oraz grodziska, naukę strzelania z łuku, naukę gry w grę planszową hnef-tafl (stół króla) oraz udział w grze zręcznościowej kubb. Dla uczestników przewidziane jest ognisko (prowiant i napoje we własnym zakresie).

Czas zwiedzania ok 2,5h.
Wstęp dla seniorów bezpłatny.
Grodzisko czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18.
Zgłoszenia grup i informacje pod nr telefonu 58 344 66 00.

Pokazy i warsztaty przędzenia

26 27.09.201526-27 wrzesień 2015, godz. 12:00-17:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Zapraszamy na imprezę plenerową w związku z obchodami Światowego Dnia Przędzenia w Miejscach Publicznych. Przez dwa dni najbliższego weekendu będzie można przyjrzeć się czesaniu wełny, przędzeniu na wrzecionie i na kołowrotku, a także tkaniu. Doświadczone prządki i tkaczki udzielać będą nauk wszystkim chętnym spróbowania swoich sił. Wełny nie zabraknie!
W związku z ogólnopolską akcją „60+ kultura”, w dniach 26-27 września wstęp dla seniorów bezpłatny – zwiedzanie skansenu i uczestnictwo w warsztatach przędzalniczych.

Święto Plonów

swieto plonow19.09.2015 (sobota), godz. 12:00-20:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Program:
Pawilon Wystawienniczo-Edukacyjny
Zwiedzanie wystawy stałej „Pradzieje Sopotu” i czasowej „ Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” – z przewodnikiem

Obozowisko łowców z Epoki Kamienia
•rzucanie oszczepem przy pomocy miotacza
•pokazy obróbki krzemienia
•przygotowanie pożywienia w realiach epoki kamienia

Skansen „Grodzisko”
•12:00 pierwsze wejście z pokazami dawnych rzemiosł (kowalstwo, tkactwo, barwienie tkanin, garncarstwo, pisanie run)
•13:00 trening wojów (pokazy musztry i walk)
•14:00 drugie wejście z pokazami rzemiosł
•15:00 gry i zabawy (stół królewski, hubb, przeciąganie liny)
•16:00 turniej łuczniczy dla publiczności (powyżej 8 roku życia)
•17:00 rzemiosło wojenne (prezentacja uzbrojenia, walki wojów)
•18:00 rekonstrukcja słowiańskiego obrzędu Święta Plonów
•19:00 dawne tańce w wykonaniu zespołu „Duil” (warsztaty dla publiczności)

Wstęp bezpłatny

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności