Ukraine in the remote past / Ukraina przed wiekami

001 ukraina12 January 2017 – 31 May 2017

Archaeological Museum in Gdańsk, ul. Mariacka 25/26


For almost a century – from the mid-19th century till the outbreak of World War II – artefacts from the area of present-day Ukraine were added to the collection of the Archaeological Museum in Krakow. Accidental finds and materials discovered during archaeological excavations were donated by Poles living in Volhynia, Red Ruthenia, Podolia, Bratslav and Kiev provinces, as well as scientists from Krakow who conducted research there. They helped to create the archaeology of Ukraine and contributed to expanding the knowledge concerning the prehistory and medieval period of the lands on the Dniester and Dnieper.

Read more ...

Finisaż wystawy czasowej „Każdy krok zostawia ślad”

kazdy krok butki 28 1230-31 grudnia 2016

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Dobiega końca prezentacja wystawy czasowej „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”, która została przygotowana przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ekspozycji pokazywana jest kolekcja odkrytych na terenie Gdańska butów, datowanych na okres od XIII do XVIII wieku. Wszystkie eksponaty pozyskano w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W Muzeum też poddano je konserwacji i rekonstrukcji.

30 grudnia (piątek) godz. 13.00 – zapraszamy na specjalne oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzą Ewa Trawicka i Beata Ceynowa. Spotkanie będzie ostatnią okazją do rozmowy o butach historycznych.

31 grudnia (sobota) – ostatni dzień prezentacji wystawy w Gdańsku. Od początku stycznia 2017 roku gdańską kolekcję obuwia historycznego będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Wstęp wolny

Wystawa fotograficzna z cyklu Grodzisko w obiektywie seniorów – Grodzisko Jesienią i po zmroku

jesien i zmrok grafika17 grudnia 2016 – 15 stycznia 2017

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką w Sopocie nawiązaliśmy życzliwy kontakt z sopockimi seniorami, których pasją stała się fotografia. Pierwsze spotkanie z nimi odbyło się latem tego roku. W ramach projektu senior.jpg odbyły się wówczas na Grodzisku letnie plenery fotograficzne, na których zakończenie zorganizowaliśmy pierwszą wystawę z cyklu Grodzisko w obiektywie seniorów.

Na fali tego pozytywnego i bardzo ciekawego doświadczenia zaprosiliśmy już nie tylko sopockich seniorów do udziału w jesiennej przygodzie z fotografią na Grodzisku. Prace nadesłane poddaliśmy wnikliwym analizom formalnym i sentymentalnym i tak wyłonione najlepsze prace wydrukowaliśmy. Choć za oknem już chwilami zima, to my zapraszamy na jesienny spacer fotograficzny w Pawilonie edukacyjno-wystawienniczym przy ul.Haffnera 63 w Sopocie.

Wykład popularnonaukowy „Krzyżacki Gdańsk”

krzyzacki gdansk 215 grudnia 2016 (czwartek), godz. 18.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Zapraszamy na wykład Aleksandra Masłowskiego, popularyzatora historii i tłumacza książek o Gdańsku, pt. Krzyżacki Gdańsk. Autor wystąpienia jako, że z zamiłowania jest również przewodnikiem, barwnie opowie o ludziach, wojnach i polityce, a także o nazwach ulic, budowlach i zaginionych dzielnicach miasta.

Wstęp wolny

Warsztaty edukacyjne

plakat warsztaty butowe 80024 września, 22 października, 19 listopada, 10 grudnia

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztaty edukacyjne związane z wystawą czasową „Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

W trakcie warsztatów młodzi odbiorcy będą mogli zobaczyć jak wyglądał warsztat szewski i jak kiedyś szyto buty, na czym polega konserwacja zabytków (głównie skórzanych), jak zmieniała się moda obuwnicza oraz do czego służyły tzw. buty specjalne. Każde spotkanie wzbogacone zostanie zajęciami plastyczno-technicznymi, w czasie których dzieci samodzielnie lub z pomocą opiekunów, wykonają prace inspirowane tematem zajęć (np. szycie butów).

Zajęcia odbywać się będą na salach wystawowych Muzeum z wykorzystaniem wystawy czasowej i trwać będą ok. 90 minut. Zbiórka uczestników w holu Muzeum.

Uwaga: obowiązują zapisy.

24.09.2016 Wizyta w warsztacie szewskim

Chcecie się dowiedzieć w jaki sposób dawno temu szyto buty i zobaczyć jak wyglądały narzędzia do ich produkcji? Będziecie mieli niepowtarzalną okazję terminowania u średniowiecznego szewca – Pana Kamila, który zdradzi Wam wszystkie tajniki tego ciekawego rzemiosła. Zapraszamy na wizytę w warsztacie szewskim, w którym każdy z Was będzie mógł spróbować własnych sił i uszyć buta.

22.10.2016 Tajniki pracy konserwatora

Chcielibyście się dowiedzieć jaką drogę musi pokonać zabytek wykonany ze skóry – od wykopania go przez archeologów, do umieszczenia na wystawie w naszym muzeum? Dowiecie się tego wszystkiego przychodząc na nasze warsztaty, które poprowadzi Pani Ania Jędrzejczak-Skutnik, która opowie Wam o tajnikach pracy w laboratorium konserwatorskim. Będziecie mieli okazję uczestniczyć w niektórych etapach konserwacji, takich jak oczyszczanie, badanie za pomocą mikroskopu i rekonstrukcja zabytków skórzanych.

19.11.2016 Jak zmieniały się buty przez wieki

Na spotkaniu dowiemy się, w jakich butach chodzili kiedyś gdańszczanie. Poznamy dawne modne stroje i obuwie. Dowiemy się, co to są buty poulaine, i czy krowie mordy to też buty. Na chwilę przeniesiemy się w kolorowy świat mody, a na koniec sami zaprojektujemy własne buty.


10.12.2016 Raki, motylki, patynki – kilka słów o butach specjalnych

W trakcie naszego ostatniego spotkania dowiecie się wszystkiego o dawnych butach do zadań specjalnych. Dzięki zamocowaniu do butów dodatkowych elementów, zmieniało się ich przeznaczenie. Zobaczycie również jak wyglądały ówczesne kapcie i kalosze. Nasze warsztaty zwieńczy wykonanie unikatowych, „bucikowych” breloczków.

Warsztaty rozpoczynają się o godz. 11.00 i trwają 90 min.
Koszt: 6 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie)
Miejsce: Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26, Gdańsk
Zapisy pod numerem telefonu: 58 322-21-54 (ilość miejsc ograniczona)

Wystawa czasowa „Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku trwa do 31 grudnia 2016.
Czytaj więcej…

Promocja książki „Mieszkańcy średniowiecznego Gdańska w świetle wyników badań antropologicznych”

szkielety ksiazka8 grudnia 2016 (czwartek), godz. 13.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Zapraszamy na promocję książki dr Aleksandry Pudło pt. „Mieszkańcy średniowiecznego Gdańska w świetle wyników badań antropologicznych”. Najnowsza publikacja MAG przedstawia analizę antropologiczną średniowiecznych mieszkańców Gdańska. Podstawą opracowania był materiał kostny odkryty podczas wykopalisk pod halą targową w Gdańsku prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Jak wiadomo z licznych badań dawnych i współczesnych populacji, środowisko miejskie, ze względu na swoje specyficzne warunki, znacząco wpływa na biologiczną strukturę ludności. Szczególnym pod tym względem jest okres średniowiecza, kiedy zaczęła powstawać nowa struktura miejska w dotychczasowym świecie feudalnym. Miasta te głównie skupiały ludność zajmującą się rzemiosłem i handlem, tworzyły własne zrzeszenia i instytucje.
W publikacji opisano strukturę paleodemograficzną, morfologiczną i związaną z warunkami życia pierwszych mieszkańców Gdańska.

Muzyczne czwartki z Premium Sound – Requiem KV 626

muzyczne czwartki 048 grudnia 2016 (czwartek), godz. 19.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Wraz z Fundacją „Dla Gdańska i Pomorza” oraz portalem Gdańsk – Strefa Prestiżu zapraszamy na spotkanie z cyklu „Muzyczne czwartki z Premium Sound – Salon HiFi”. Impreza skierowana jest dla melomanów, audiofilów i wszystkich tych, którzy na najwyższej jakości sprzęcie HiFi chcieliby usłyszeć, subiektywnie wybrane przez organizatorów, najważniejsze płyty i utwory w historii muzyki klasycznej i rozrywkowej. Tematem przewodnim najbliższego spotkania będzie legendarne dzieło sakralne Wolfganga Amadeusza Mozarta „Requiem KV 626”, skomponowane w 1791 roku.
Za stronę techniczną przedsięwzięcia odpowiada gdański salon muzyczny Premium Sound.

Wstęp wolny

Promocja przewodnika

archeo zapro sopot26 listopada 2016, godz. 13.00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Wydawnictwo Region, Fundacja Ochrony Zabytków i Promocji Pomorza „Pro turris” oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapraszają na promocję przewodnika „Archeologiczne zabytki Pomorza” autorstwa Piotra Kalki i Jarosława Ellwerta.
Książka prezentuje najciekawsze stanowiska i obiekty archeologiczne, placówki muzealne i skanseny tematyczne znajdujące się na terenie województwa pomorskiego.

Po spotkaniu z autorami będzie możliwość zakupienia przewodnika w promocyjnej cenie. Jeśli dopisze pogoda zapraszamy również na ognisko.

Nowe wystawy w Muzeum Archeologicznym

konferencja 2016 pr16 listopada (środa), godz. 12.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku serdecznie zaprasza na konferencję prasową poświęconą projektowi nowej wystawy stałej w siedzibie głównej Muzeum.
W spotkaniu wezmą udział Marszałek Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciel firmy Mae Multimedia Art & Education.

16 listopada (środa), godz. 12.00, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac konkursowych na koncepcję plastyczno-przestrzenną modernizacji wystawy stałej w siedzibie głównej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności