Wykład z cyklu „O archeologii na Grodzisku”

o archeologii na grodzisku grafika17 marzec 2016 (czwartek), godz. 13:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką archeologiczną i historyczną na comiesięczne wykłady popularnonaukowe z cyklu „O archeologii na Grodzisku”. Najbliższy wykład pt. Łodzie i statki na Bałtyku we wczesnym średniowieczu wygłosi dr hab. Waldemar Ossowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wczesne średniowiecze i Bałtyk budzą jedno skojarzenie – Wikingowie. Ale czy słusznie? Historia najstarszych statków tego akwenu jest coraz lepiej rozpoznana dzięki m.in. podwodnym badaniom archeologicznym prowadzonym przez wszystkie państwa nadbałtyckie. W trakcie wykładu dowiemy się kiedy się pojawiły najstarsze statki na Bałtyku, jak były wykonywane, jak szybko pływały, i kto je użytkował. Czy byli to kupcy hanzeatyccy, skandynawscy czy może słowiańscy? Czy Mieszko I miał swoje okręty?

Wstęp wolny

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności