Odkrywaj historie i zdobywaj nagrody! Konkursy Grodziska w Sopocie

Grodzisko w Sopocie ogłasza trzy konkursy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie skupiają się wokół historii, tradycji i pamięci. Nawet odosobnienie w czasie pandemii można wykorzystać do odkrywania skarbów przeszłości

Konkursy - Grodzisko w Sopocie - plakatKonkursy są podzielone według kategorii wiekowych. Dla kilkulatków przeznaczono zabawę plastyczną, starsze dzieci tworzą komiksy, a nastolatki – zarówno prace plastyczne, jak i literackie. Zadania można wykonywać indywidualnie lub we współpracy z rówieśnikami; zespół może składać się maksymalnie z czterech osób.

Celem przyświecającym wszystkim zadaniom jest twórcze ujęcie lokalnej tradycji. W tym określeniu mieszczą się wszelkie przekazy (np. bajki, legendy, wspomnienia, anegdoty) na temat historii danego miejsca. Uczestnicy szukają w swoim krajobrazie kulturowym elementów takich jak: zamki, grodziska, cmentarzyska, miejsca ukrycia skarbów itp. Konkursy są ogólnopolskie, zgłoszenia mogą więc dotyczyć różnych miejsc w całym kraju.

Aby dobrze wykonać zadanie konkursowe, trzeba zapoznać się z miejscowym dziedzictwem. Jak to zrobić? Można na przykład porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia – seniorami rodu, dziadkami, sąsiadami. Oczywiście kontakt w czasie pandemii powinien być bezpieczny, najlepiej telefoniczny lub mailowy. Warto też poszperać w książkach albo Internecie, ewentualnie przejrzeć rodzinny album ze starymi zdjęciami.

Organizator zaznacza, że idea ogłoszonych konkursów polega na dialogu, czyli na stworzeniu porozumienia między pokoleniami oraz podtrzymaniu pamięci społecznej.

→ wydarzenie na Facebooku: Odkrywaj historie – konkursy

KONKURSY DO WYBORU:

„Skarby mojej okolicy”
— konkurs plastyczny (technika dowolna)
— dla dzieci z klas 0–3

„Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”
— konkurs na krótką formę komiksową
— dla dzieci z klas 4–8

„Skarby pamięci”
— konkurs na krótką formę literacką lub plastyczną (w tej kategorii można zgłaszać także komiksy)
— dla dzieci i młodzieży w wieku 13–18 lat

TERMIN
Prace konkursowe można przysyłać do 17 maja 2020 r. w formie elektronicznej na adresy mailowe: grodzisko@archeologia.pl oraz k.czonstke@archeologia.pl.

* Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu: https://bit.ly/2VDmjOG

NAGRODY
Laureaci wygrają bezpłatny udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie, takich jak: lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, urodziny (szczegóły w regulaminie). Poza tym najciekawsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie w Grodzisku w Sopocie, zaś utwory literackie będą opublikowane w mediach społecznościowych sopockiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Sława czeka na zwycięzców!

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.