Grodzisko w Sopocie ogłasza trzy konkursy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie skupiają się wokół historii, tradycji i pamięci. Nawet odosobnienie w czasie pandemii można wykorzystać do odkrywania skarbów przeszłości
Konkursy są podzielone według kategorii wiekowych. Dla kilkulatków przeznaczono zabawę plastyczną, starsze dzieci tworzą komiksy, a nastolatki – zarówno prace plastyczne, jak i literackie. Zadania można wykonywać indywidualnie lub we współpracy z rówieśnikami; zespół może składać się maksymalnie z czterech osób.
Celem przyświecającym wszystkim zadaniom jest twórcze ujęcie lokalnej tradycji. W tym określeniu mieszczą się wszelkie przekazy (np. bajki, legendy, wspomnienia, anegdoty) na temat historii danego miejsca. Uczestnicy szukają w swoim krajobrazie kulturowym elementów takich jak: zamki, grodziska, cmentarzyska, miejsca ukrycia skarbów itp. Konkursy są ogólnopolskie, zgłoszenia mogą więc dotyczyć różnych miejsc w całym kraju.
Aby dobrze wykonać zadanie konkursowe, trzeba zapoznać się z miejscowym dziedzictwem. Jak to zrobić? Można na przykład porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia – seniorami rodu, dziadkami, sąsiadami. Oczywiście kontakt w czasie pandemii powinien być bezpieczny, najlepiej telefoniczny lub mailowy. Warto też poszperać w książkach albo Internecie, ewentualnie przejrzeć rodzinny album ze starymi zdjęciami.
Organizator zaznacza, że idea ogłoszonych konkursów polega na dialogu, czyli na stworzeniu porozumienia między pokoleniami oraz podtrzymaniu pamięci społecznej.
→ wydarzenie na Facebooku: Odkrywaj historie – konkursy
KONKURSY DO WYBORU:
„Skarby mojej okolicy”
— konkurs plastyczny (technika dowolna)
— dla dzieci z klas 0–3
„Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”
— konkurs na krótką formę komiksową
— dla dzieci z klas 4–8
„Skarby pamięci”
— konkurs na krótką formę literacką lub plastyczną (w tej kategorii można zgłaszać także komiksy)
— dla dzieci i młodzieży w wieku 13–18 lat
TERMIN
Prace konkursowe można przysyłać do 17 maja 2020 r. w formie elektronicznej na adresy mailowe: grodzisko@archeologia.pl oraz k.czonstke@archeologia.pl.
* Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu: https://bit.ly/2VDmjOG
NAGRODY
Laureaci wygrają bezpłatny udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie, takich jak: lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, urodziny (szczegóły w regulaminie). Poza tym najciekawsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie w Grodzisku w Sopocie, zaś utwory literackie będą opublikowane w mediach społecznościowych sopockiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Sława czeka na zwycięzców!