“Berło z brązu” – pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na pokaz filmu „Berło z brązu” i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Paluszyńskim.

„Berło z brązu” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego to fabularyzowany dokument o pradziejach. Opowiada o życiu ludzi sprzed około 4000 lat. Był to czas przełomowy w historii europejskiej cywilizacji: przejście z epoki neolitu – użytkowania kamienia – do epoki brązu – pierwszego w dziejach ludzkości metalu wykorzystywanego na dużą skalę.

W tym okresie nastąpił gwałtowny skok technologiczny i cywilizacyjny. Znacząco poprawiła się jakość życia, a społeczności zmieniły sposób funkcjonowania. Ludzie zaczęli się bogacić i różnicować pod względem statusu społecznego. Wyroby z brązu stały się oznaką dobrobytu.

Film „Berło z brązu” odtwarza ten zapomniany świat dzięki urokliwym plenerom, starannej scenografii, zaangażowaniu rekonstruktorów historycznych i zastosowaniu animacji 3D. Sceny były nagrywane w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz w Osadzie Neolitycznej w Kopcu.

Filmografia Krzysztofa Paluszyńskiego obejmuje szereg efektownych produkcji o walorach edukacyjnych.

“Berło z brązu”

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

22 sierpnia 2023 r. o godzinie 17:00

od 17:00 do 17:30 - rozmowa z reżyserem Krzysztofem Paluszyńskim
od 17:30 do 18:45 - pokaz filmu

Wstęp bezpłatny

(nie trzeba się zapisywać)

Bodaj najsłynniejszym znaleziskiem archeologicznym z wczesnej epoki brązu jest Dysk z Nebry, wpisany na listę „Pamięć Świata” UNESCO. Wierną rekonstrukcję skarbu z Nebry można zobaczyć w gdańskim Spichlerzu Błękitny Baranek, gdzie trwa wystawa „Niebiański Dysk z Nebry. Serce Europy 3600 lat temu”.

Na tejże wystawie znajduje się również berło sztyletowe ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, wyjątkowo okazały zabytek odkryty przez archeologów w pomorskim Mierzeszynie.

Berło sztyletowe z Mierzeszyna
Rekonstrukcja skarbu z Nebry w Spichlerzu Błękitny Baranek

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.