Wino z amfory. Celebrujemy tradycję na Chmielnej

Baner internetowy przedstawia zdjęcie zabytkowych amfor ustawionych jedna obok drugiej na półce. W obramowanym prostokącie znajduje się tekst: WINO Z AMFORY, BŁĘKITNY BARANEK + ZAKROKOWANI.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Zakorkowani Wine Bistro zapraszają na wydarzenie, jakiego jeszcze nie było!

Wino z amfory. Celebrujemy tradycję na Chmielnej

18 sierpnia 2022 r., początek o godz. 17:00 w Spichlerzu "Błękitny Baranek" (ul. Chmielna 53)

Imprezę zaczniemy o godz. 17:00 w Spichlerzu „Błękitny Baranek”, na wystawie „Wino w starożytnym Sudanie”. Tu wprowadzimy was w historię uprawy winnej latorośli i wytwarzania wina w starożytnej Nubii, sięgając do II wieku przed naszą erą. Na sali wystawowej zobaczycie m.in. naczynia ceramiczne – dzbany, miseczki, kubki, amfory itp. – używane w sudańskim winiarstwie. Ta wystawa kończy się 21 sierpnia, więc korzystajcie póki czas!
 
Następnie sommelier Mariola Nowakowska opowie o tym, jak współczesne winiarstwo czerpie ze starożytnych tradycji. Być może zaskoczy was fakt, że dziś także wytwarza się wina w amforach, i to nie tylko w Gruzji, Słowenii czy Hiszpanii, ale od niedawna również w Polsce.
 
Gratką dla miłośników archeologii będzie możliwość porozmawiania z dr. hab. Stefanem Jakobielskim, pionierem nubiologii, uczestnikiem słynnej misji archeologicznej w Faras.
 
Zdjęcie przedstawia amforę w muzealnej gablocie.
Później przejdziemy do restauracji Zakorkowani Wine Bistro na degustację wina z amfory (od muzeum do restauracji jest 130 metrów, dwie minuty piechotą). Gospodynią tej części wydarzenia będzie Mariola Nowakowska, właścicielka restauracji.
 
Wstęp do Spichlerza „Błękitny Baranek” będzie bezpłatny (jak w każdy czwartek).
 
Natomiast degustacja w Zakorkowanych będzie się odbywała według okolicznościowego cennika: od 15 zł za kieliszek wyjątkowego wina wytworzonego w amforze.
Zdjęcie przedstawia witrynę restauracji Zakorkowani. W szybie odbijają się stare spichlerze.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.