“Miała strój bogaty, malowany w różne światy” – kobiece ubrania i ozdoby z wczesnego średniowiecza

W X-XII wieku w południowej części regionu Morza Bałtyckiego przenikały się trzy tradycje: skandynawska, słowiańska i bałtyjska. Różniły się pod względem kulturowym, społecznym, gospodarczym czy wyznawanego systemu wierzeń. Odmienny był też sposób postrzegania kobiet, co uwidaczniało się w formie i kompozycji strojów.

To właśnie strojom i ozdobom kobiet z wczesnego średniowiecza poświęcona jest wystawa „Miała strój bogaty, malowany w różne światy” (tytuł zaczerpnięty z wiersza Bolesława Leśmiana). Wystawa będzie prezentowana od 16 lipca 2022 roku do 31 marca 2023 r. na Grodzisku w Sopocie.

Na ekspozycji pojawią się unikatowe zabytki. Większość z nich zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy w historii muzealnictwa!

Kuratorem wystawy jest Karolina Czonstke-Świątkowska.

Kwadratowailustracjaprzedstawiazdjęciemłodejkobietywśredniowiecznymstrojuobarwachszaro brązowych.Kobietaidzieprzezwysokątrawę,patrzącpodnogiitrzymającwdłoniachskrawekmateriału.Niebowtlejeststalowoniebieskie.Wlewymdolnymroguilustracjiznajdujesiętytułwystawy:"Miałastrójbogaty,malowanywróżneświaty".

OTWARCIE WYSTAWY

16 lipca 2022 r. (sobota), godz. 12:00
Sopot „Stronghold”, ul. Haffnera 63
wstęp wolny

Elementy kobiecego stroju pochodzą ze zbiorów pięciu instytucji: Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Na wystawie będzie można zobaczyć także biżuterię odkrytą przez archeologów na cmentarzyskach w Ciepłem oraz Czarnej Wielkiej, skarb srebrny z Olbrachtówka; do tego ozdoby z Gdańska i z obszarów zamieszkiwanych przez Bałtów, a znajdujących się obecnie na Warmii i Mazurach oraz w granicach Litwy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Kolekcję uzupełniają znaleziska związane z tradycjami skandynawskimi z Wolina i Truso.

ORGANIZATOR

logo Grodziska w Sopocie

PARTNERZY

Muzeum Wolin czarne
Muzeum Podlaskie
Muzeum Warmii i Mazur
PMA

PATRON MEDIALNY

Patron medialny

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.