Finisaż wystawy “Ukraina przed wiekami”

zIMG 5888 male

31 maja 2017 (środa), godz. 13.00
 
Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

W ramach finisażu wystawy czasowej „Ukraina przed wiekami” zapraszamy na spotkanie z jej autorem Radosławem Liwochem z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który wygłosi wykład pt. „Ostatni poganie, pierwsi chrześcijanie. Wczesne średniowiecze na zachodzie współczesnej Ukrainy”.
 
Ale ludzie na Rusi i w ziemi Iauan [Bizancjum] są zapewne bardzo pobożni,
gdyż robią na swych wrotach i na drzwiach swych domów
i na ścianach swych domów „znaki innowierców” [krzyże i ikony].
rabbi Eliezer ben Natan (ok. 1080-1150 r.)
 
Zapisane zaledwie półtora wieku po chrzcie księcia kijowskiego Włodzimierza słowa Eliezera ben Natana z Moguncji, w których przyrównuje on pod względem pobożności Rusinów do Bizantyjczyków, świadczą o stosunkowo szybkim przyswojeniu sobie przez wschodnich Słowian kultury chrześcijańskiej. Referent postara się przedstawić pokrótce – opierając się na źródłach pisanych i zabytkach archeologicznych – proces przejścia od wierzeń pogańskich do chrześcijaństwa w odmianie bizantyjskiej i nieco go wyprzedzającą zmianę ustroju politycznego z plemiennego na państwowy, które nastąpiły nad Dnieprem i Dniestrem ok. tysiąca lat temu. Omówi i pokaże drobne pamiątki osobistej prawosławnej pobożności z wczesnego średniowiecza (krzyżyki, ikonki oraz, co może zaskakiwać, lunule), a także ówczesną zachodnioruską architekturę sakralną. Jednak zacznie od rozważań na temat Światowida ze Zbrucza, który jest symbolem pogańskiej przeszłości Słowian oraz współczesnych ruchów rodzimowierczych, a przypuszczać można, że był niegdyś swego rodzaju traktatem mitologicznym i teologicznym – nieskuteczną odpowiedzią schyłkowego pogaństwa na napór ideologiczny chrystianizmu.
 
Po wykładzie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie.
 
Wstęp wolny

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.