LIPIEC 2015

Mule - niezwykły bucik z ulicy Jaglanej

Mule – niezwykły bucik z ulicy Jaglanej

 Mule to francuska nazwa określająca buty wzuwane (bez pięty), z pełną przyszwą (przodem) osłaniającą palce. Szczególną popularnością cieszyły się od XVI do XVIII wieku. W domu ubierano je na bosą stopę – pełniły wówczas rolę podobną do współczesnych kapci, czyli chroniły nogi przed utratą ciepła. Można było również nosić je podczas spacerów na dworze. W takim przypadku zakładane były na stopy ubrane już w buty właściwe, które dzięki mule chronione były przed nieczystościami, wilgocią i błotem.
Podczas prac wykopaliskowych w Gdańsku mule znajdowane są dosyć często, jednak wielką rzadkością są egzemplarze przeznaczone dla dzieci.

Prezentowany bucik odkryty został przez archeologów w południowej części Wyspy Spichrzów, przy ulicy Jaglanej. Ma długość zaledwie 15 cm (co odpowiada współczesnemu rozmiarowi 24) i przeznaczony był dla dziecka w wieku ok. 3 lat. Jest bardzo starannie wykonany z kilku różnych części. Szczególną uwagę zwraca jego skomplikowana budowa – podeszwa składa się z dwóch warstw skóry i zamocowanej między nimi korkowej wkładki. Do tak przygotowanego spodu doszyta jest przyszwa, zdobiona ażurowym motywem rozetki. Pod rozetką umieszczony jest cienki, kwadratowy kawałek skóry, malowany na całej powierzchni, który miał oddziaływać na zasadzie kontrastu. Obecnie skóra bardzo straciła na kolorystyce, wiec dodatkowo wstawiono w tym miejscu białą tkaninę.

Znajdowane w Gdańsku podczas wykopalisk buty mule są najprawdopodobniej wyrobami importowanymi. Jak dotąd nie udało się odnaleźć żadnych ścinków czy półwytworów związanych z ich produkcją. Nie odkryto również większych, nieobrobionych fragmentów korka, który pozyskiwany był na terenie półwyspu Iberyjskiego.

 

Kurator wystawy: Beata Ceynowa
Tekst: Beata Ceynowa i Ewa Trawicka
Projekt graficzny: Lidia Nadolska

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.