Bursztynowa zawieszka w kształcie młota Thora. Zabytek Miesiąca MAG – luty 2021

Na zielonym tle widać trzy zdjęcia bursztynowej zawieszki w kształcie młota Thora, pokazujące zabytkowy przedmiot z przodu, z boku i z tyłu.Zawieszka została odkryta w trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w 1972 roku na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Chmielnie. Pozyskano ją z warstwy nr 2 w wykopie pierwszym, datowanym innymi zabytkami na drugą połowę XI wieku.

Zabytek jest wykonany z bursztynu. U podstawy widać otwór służący do zawieszania. Krótka końcówka toporzyska wychodzi z górnego otworu młota o niesymetrycznych ramionach.

Długość toporzyska: 39 mm, szerokość młota: 28 mm, maksymalna grubość: 12 mm, waga przedmiotu: 4,99 g.

W mitologii skandynawskiej nieodłącznym atrybutem Thora, boga burzy i piorunów, był młot Mjölnir wykuty przez dwa karły: Sindriego i Brokka. Broń miała magiczną właściwość – rzucona we wroga, sama wracała do dłoni właściciela.

Wisiory w kształcie młota Thora były noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Funkcjonowały jako amulety chroniące przed złymi czarami, urokami, chorobami i innymi nieszczęściami.

Ta bursztynowa zawieszka jest wyrobem wyjątkowym. Archeolodzy odkryli kilka podobnych przedmiotów w Truso, Gdańsku, Hedeby, Birce i na wyspie Wolin.

 

Kurator wystawy i autor tekstu: Adam Ostasz
Zdjęcie zabytku: Joanna Szmit
Opracowanie graficzne: Lidia Nadolska
Redakcja: Marcin Fedoruk

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.