Plener Garncarski 2020 na Grodzisku w Sopocie

Plener Garncarski 2020 - baner

Garncarstwo jest zawodem ginącym i tym bardziej – wyjątkowym. Grodzisko w Sopocie od lat organizuje specjalne plenery, dzięki którym zwiedzający mogą podziwiać kunszt garncarzy i poznawać tajniki rzemiosła, jednego z najstarszych w historii ludzkości. Zapraszamy na pokazy, warsztaty i wystawę poplenerową – tuż po rozładunku pieca. Wspólnie zadbajmy o międzypokoleniowy przekaz tradycji garncarskiej!

W tym roku grupy warsztatowe muszą być mniejsze, ze względu na ograniczenia sanitarne. Dlatego też na warsztaty zapisujemy wyłącznie gości indywidualnych (to znaczy, że nie zapisujemy całych wycieczek, kolonii itp. grup zorganizowanych). Zapisy przyjmujemy telefonicznie, w godzinach pracy Grodziska – nr tel.: 58 340 66 00.

Pokazy i warsztaty garncarskie poprowadzą: Marek Bukała, Michał Sadowski, Hubert Skrodzki, Magdalena Kopiczko.


→ dołącz do wydarzenia na Facebooku: Plener Garncarski 2020


PROGRAM

Plener Garncarski 2020 - plakat1 lipca (środa)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
10:00–15:00 | pokazy garncarskie

2 i 3 lipca (czwartek i piątek)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
10:00–13:00 | pokazy garncarskie
14:00–15:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)
15:00–16:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)

4 lipca (sobota)
wstęp bezpłatny
od 9:00 | rozpoczęcie wypału, załadunek pieca i rozpalanie
11:00–13:00 | pokazy garncarskie
14:00–15:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)

5 lipca (niedziela)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
12:00 | otwarcie pieca
ok. 14:00 | rozładunek pieca; podajemy godzinę orientacyjną, dokładny czas rozładunku będzie zależał od temperatury wewnątrz pieca
15:00 | otwarcie wystawy poplenerowej

 

Wyniki konkursów z cyklu "Odkrywaj historie"

Pragniemy serdecznie podziękować za udział oraz ogromne zaangażowanie dzieci, młodzieży i ich opiekunów w przygotowanie prac do cyklu konkursów „Odkrywaj historie”. Prace zostały wykonane różnymi technikami, prezentowały wysoki poziom artystyczny, wszystkie cechowały się kreatywnością i starannością.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów.

„Skarby mojej okolicy”

• Iga i Kornel Kowalczyk

• Anna Kubiszewska

• Maria Kurdziel

„Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”

• Maja Dworecka

• Kornelia i Tymoteusz Smolińscy

• Oliwia Rolbiecka

„Skarby pamięci”

• Dawid Caronia

• Borys Kocieniewski

Zwycięzcy mogą wziąć udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie (oferta na stronie: https://archeologia.pl/edukacja/grodzisko-w-sopocie-edukacja).

Chcielibyśmy jednak uhonorować wszystkich uczestników konkursów, nie tylko laureatów. Wkrótce poinformujemy o terminie spotkania, na które zaprosimy dzieci z opiekunami. Podczas wydarzenia otworzymy wystawę pokonkursową i wręczymy wszystkim pamiątkowe dyplomy. 

Galeria nagrodzonych prac

Nowa oferta Grodziska w Sopocie – droższe bilety i więcej wariantów zwiedzania

Grodzisko w SopocieOd 1 lutego 2020 roku bilety wstępu do Grodziska w Sopocie drożeją o dwa złote. Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, a ulgowy – 8 zł. Nadal można korzystać z ulg, do jakich uprawniają Karta Sopocka, Metropolitalna Karta do Kultury czy Karta Turysty. Pojawia się za to więcej wariantów zwiedzania Grodziska z przewodnikiem, dzięki czemu nowa oferta edukacyjna jest bardziej elastyczna

Czytaj więcej...

"Był sobie łowca..." - nowa wystawa w Grodzisku w Sopocie

"Był sobie łowca" - plakatBYŁ SOBIE ŁOWCA – OPOWIEŚĆ O LUDZIACH EPOKI LODOWCOWEJ

wystawa czasowa: 7 XII 2019 r. – 31 X 2020 r.

otwarcie: 7 grudnia 2019 r. o godzinie 13:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63

 

Najstarszy bumerang na świecie, oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka, liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, pierwsze ślady działalności człowieka anatomicznie współczesnego –niezwykły zbiór najstarszych pozostałości ludzkiej wytwórczości na terenach Polski można zobaczyć w Grodzisku w Sopocie.

Ponad 40000 lat temu w epoce lodowcowej pierwsi ludzie anatomicznie współcześni zaczęli przybywać do Europy, rozpoczynając podbój kontynentu. Dalej w ciągu tysiącleci ich potomkowie przemierzali ląd w pogoni za zwierzyną, pozostawiając po sobie ślady działalności nie tylko w postaci wytwarzanych narzędzi i przedmiotów, ale także rodzącej się sztuki.

Wystawę zatytułowaną „Był sobie łowca – opowieść o ludziach epoki lodowcowej” można oglądać w Grodzisku w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63) od 7 grudnia 2019 r. do 31 października 2020 r. Na otwarcie zapraszamy 7 grudnia 2019 r. (sobota) o godz. 13:00 (wstęp bezpłatny). Goście będą mieli niezwykłą okazję zobaczyć przykłady narzędzi oraz elementów broni odkrytych na południu Polski. Wystawa będzie wzbogacona o rekonstrukcje zabytków z terenów Europy, pochodzących z okresu paleolitu.

 

Dopełnieniem ekspozycji jest książka autorstwa Andrzeja Wędzika. Na przeszło 100 stronach autor opisuje różne aspekty życia w epoce lodowcowej, od sposobów zdobywania pożywienia aż po życie duchowe. Uzupełnieniem publikacji jest bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć i rysunków. Książkę będzie można kupić w sklepikach muzealnych w Grodzisku w Sopocie oraz w Domu Przyrodników w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26), a także w sklepie internetowym: https://sklep.archeologia.pl/.


Eksponaty prezentowane na wystawie zostały udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Nowa oferta lekcji muzealnych

Garncarstwo 01od 1 lutego 2017

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Grodzisko w Sopocie od lat zaprasza dzieci i młodzież szkolną do zwiedzania skansenu archeologicznego i zabawy według wybranego wariantu spotkania – więcej w zakładce Edukacja.

Tym razem przygotowało tematyczne lekcje muzealne, które będą prowadzone od wtorku do piątku w godzinach pracy skansenu. W ofercie znajdziemy:

Czytaj więcej...

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności