Ograniczenia w organizowaniu imprez

W związku z wzmożonym zagrożeniem epidemiologicznym na terenie miasta Sopotu wprowadzamy ograniczenia w organizowaniu imprez. Na terenie naszego oddziału Grodzisko w Sopocie przyjmowane będą grupy do 10 osób.

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem zwiedzania, w którym znajdują się podstawowe zasady bezpieczeństwa przed COVID-19 (zakładka: Godziny otwarcia). 

"Święto Plonów 2020" na Grodzisku w Sopocie

Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza na „Święto Plonów 2020”. Wydarzenie będzie miało charakter festynu historycznego z udziałem rekonstruktorów i rzemieślników. Wśród wielu atrakcji znajdą się warsztaty, koncerty, pokazy, gry i zabawy osadzone w realiach wczesnego średniowiecza. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie rekonstrukcja słowiańskiego obrzędu Święta Plonów. Oprócz tego w osadzie z epoki kamienia śmiałkowie będą mogli rywalizować o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu w Turnieju Miotania Oszczepem.

 

Święto Plonów 2020 - plakat„Święto Plonów 2020” na Grodzisku w Sopocie 
– w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa

19 września 2020 r. (sobota), godz. 12:00–16:00

☞ Grodzisko w Sopocie (ul. Haffnera 63)

 wstęp wolny

 wydarzenie na Facebooku: Święto Plonów 2020

 

OSADA WCZESNOŚREDNIOWIECZNA zaprasza na dzień żywej historii, w godz. 12:00–16:00.

12:00 ǀ prezentacja historyczna: moda wczesnośredniowieczna

12:30 ǀ koncert muzyki dawnej – zespół Rootvitza Soul

12:30 ǀ warsztaty garncarskie (grupa 10-osobowa, obowiązują zapisy)

13:00 ǀ gry i zabawy bezkontaktowe: przeciąganie liny, bieg wojownika

13:30 ǀ warsztaty tkackie (grupa 7-osobowa, obowiązują zapisy)

14:30 ǀ koncert muzyki dawnej – zespół Rootvitza Soul

15:00 ǀ gawęda przy ognisku – słów kilka o tradycji słowiańskich dożynek

15:30 ǀ Święto Plonów – rekonstrukcja obrzędu

Do godziny 15:30 będzie można przyglądać się pracy rzemieślników: kowala, płatnerza, garncarza, tkaczki oraz podziwiać wyroby jubilerskie stworzone na wzór biżuterii dawnej.

Ze względu na wymogi sanitarne, w zajęciach warsztatowych może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Zapisy przyjmujemy telefonicznie, w godzinach pracy Grodziska – nr tel.: 58 340 66 00.

 

OSADA Z EPOKI KAMIENIA zaprasza do świata łowców, w godz. 12:00–15:30.

12:00 ǀ miotanie oszczepem – trening otwarty przed turniejem

13:00 ǀ Turniej Miotania Oszczepem o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu

 

W PAWILONIE WYSTAWOWYM na zwiedzających czekają ekspozycje: „Z życia nadmorskiego grodu w Sopocie” oraz „Był sobie łowca. Opowieść o ludziach z epoki lodowcowej”.

 

Święto Plonów jest imprezą plenerową. W razie niesprzyjającej pogody program wydarzenia może ulec zmianie.

Zgodnie z regulaminem zwiedzania przyjętym na czas trwania epidemii COVID-19 w Polsce, na Grodzisku w Sopocie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 150 osób.

 

"Był sobie łowca..." - nowa wystawa w Grodzisku w Sopocie

"Był sobie łowca" - plakatBYŁ SOBIE ŁOWCA – OPOWIEŚĆ O LUDZIACH EPOKI LODOWCOWEJ

wystawa czasowa: 7 XII 2019 r. – 31 X 2020 r.

otwarcie: 7 grudnia 2019 r. o godzinie 13:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63

 

Najstarszy bumerang na świecie, oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka, liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, pierwsze ślady działalności człowieka anatomicznie współczesnego –niezwykły zbiór najstarszych pozostałości ludzkiej wytwórczości na terenach Polski można zobaczyć w Grodzisku w Sopocie.

Ponad 40000 lat temu w epoce lodowcowej pierwsi ludzie anatomicznie współcześni zaczęli przybywać do Europy, rozpoczynając podbój kontynentu. Dalej w ciągu tysiącleci ich potomkowie przemierzali ląd w pogoni za zwierzyną, pozostawiając po sobie ślady działalności nie tylko w postaci wytwarzanych narzędzi i przedmiotów, ale także rodzącej się sztuki.

Wystawę zatytułowaną „Był sobie łowca – opowieść o ludziach epoki lodowcowej” można oglądać w Grodzisku w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63) od 7 grudnia 2019 r. do 31 października 2020 r. Na otwarcie zapraszamy 7 grudnia 2019 r. (sobota) o godz. 13:00 (wstęp bezpłatny). Goście będą mieli niezwykłą okazję zobaczyć przykłady narzędzi oraz elementów broni odkrytych na południu Polski. Wystawa będzie wzbogacona o rekonstrukcje zabytków z terenów Europy, pochodzących z okresu paleolitu.

 

Dopełnieniem ekspozycji jest książka autorstwa Andrzeja Wędzika. Na przeszło 100 stronach autor opisuje różne aspekty życia w epoce lodowcowej, od sposobów zdobywania pożywienia aż po życie duchowe. Uzupełnieniem publikacji jest bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć i rysunków. Książkę będzie można kupić w sklepikach muzealnych w Grodzisku w Sopocie oraz w Domu Przyrodników w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26), a także w sklepie internetowym: https://sklep.archeologia.pl/.


Eksponaty prezentowane na wystawie zostały udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Nowa oferta lekcji muzealnych

Garncarstwo 01od 1 lutego 2017

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Grodzisko w Sopocie od lat zaprasza dzieci i młodzież szkolną do zwiedzania skansenu archeologicznego i zabawy według wybranego wariantu spotkania – więcej w zakładce Edukacja.

Tym razem przygotowało tematyczne lekcje muzealne, które będą prowadzone od wtorku do piątku w godzinach pracy skansenu. W ofercie znajdziemy:

Czytaj więcej...

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności