Grodzisko w Sopocie zamknięte 14.10.2020 r.

Ostrzeżenie przed wiatremZe względu na wichurę Grodzisko w Sopocie będzie wyjątkowo zamknięte w dniu 14 października 2020 r. Skansen jest porośnięty rozłożystymi drzewami, które przy silnym wietrze mogłyby spowodować zagrożenie dla zwiedzających.

KONTAKT
tel. 58 340 66 00 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Święto Plonów 2020" na Grodzisku w Sopocie

Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza na „Święto Plonów 2020”. Wydarzenie będzie miało charakter festynu historycznego z udziałem rekonstruktorów i rzemieślników. Wśród wielu atrakcji znajdą się warsztaty, koncerty, pokazy, gry i zabawy osadzone w realiach wczesnego średniowiecza. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie rekonstrukcja słowiańskiego obrzędu Święta Plonów. Oprócz tego w osadzie z epoki kamienia śmiałkowie będą mogli rywalizować o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu w Turnieju Miotania Oszczepem.

 

Święto Plonów 2020 - plakat„Święto Plonów 2020” na Grodzisku w Sopocie 
– w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa

19 września 2020 r. (sobota), godz. 12:00–16:00

☞ Grodzisko w Sopocie (ul. Haffnera 63)

 wstęp wolny

 wydarzenie na Facebooku: Święto Plonów 2020

 

OSADA WCZESNOŚREDNIOWIECZNA zaprasza na dzień żywej historii, w godz. 12:00–16:00.

12:00 ǀ prezentacja historyczna: moda wczesnośredniowieczna

12:30 ǀ koncert muzyki dawnej – zespół Rootvitza Soul

12:30 ǀ warsztaty garncarskie (grupa 10-osobowa, obowiązują zapisy)

13:00 ǀ gry i zabawy bezkontaktowe: przeciąganie liny, bieg wojownika

13:30 ǀ warsztaty tkackie (grupa 7-osobowa, obowiązują zapisy)

14:30 ǀ koncert muzyki dawnej – zespół Rootvitza Soul

15:00 ǀ gawęda przy ognisku – słów kilka o tradycji słowiańskich dożynek

15:30 ǀ Święto Plonów – rekonstrukcja obrzędu

Do godziny 15:30 będzie można przyglądać się pracy rzemieślników: kowala, płatnerza, garncarza, tkaczki oraz podziwiać wyroby jubilerskie stworzone na wzór biżuterii dawnej.

Ze względu na wymogi sanitarne, w zajęciach warsztatowych może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Zapisy przyjmujemy telefonicznie, w godzinach pracy Grodziska – nr tel.: 58 340 66 00.

 

OSADA Z EPOKI KAMIENIA zaprasza do świata łowców, w godz. 12:00–15:30.

12:00 ǀ miotanie oszczepem – trening otwarty przed turniejem

13:00 ǀ Turniej Miotania Oszczepem o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu

 

W PAWILONIE WYSTAWOWYM na zwiedzających czekają ekspozycje: „Z życia nadmorskiego grodu w Sopocie” oraz „Był sobie łowca. Opowieść o ludziach z epoki lodowcowej”.

 

Święto Plonów jest imprezą plenerową. W razie niesprzyjającej pogody program wydarzenia może ulec zmianie.

Zgodnie z regulaminem zwiedzania przyjętym na czas trwania epidemii COVID-19 w Polsce, na Grodzisku w Sopocie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 150 osób.

 

Sztuka przetrwania w epoce lodowcowej

Czy umiał(a)byś wykonać własny nóż, nie dysponując dobrym metalem ani zaawansowanymi narzędziami? Wiesz, do czego służą kije rzutowe? Potrafisz obsługiwać miotacz oszczepów? Znasz człowieka, który stworzył pierwszy bumerang? Ta wiedza i umiejętności są niezbędne, aby przetrwać w epoce lodowcowej. Głowa do góry! Nauczymy Cię wszystkiego na Grodzisku w Sopocie.

Sztuka przetrwania w epoce lodowcowej - plakatWe wszystkie wtorki i czwartki sierpnia 2020 r. zapraszamy na pokazy i warsztaty pod hasłem „Sztuka przetrwania w epoce lodowcowej”. Zajęcia będą odbywały się w godzinach od 10:00 do 16:00 w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie.

→ dołącz do wydarzenia na Facebooku: Sztuka przetrwania w epoce lodowcowej

Opłata za udział w zajęciach zawiera się w cenie biletu na Grodzisko: 10 zł – normalny / 8 zł – ulgowy. Pełny cennik znajduje się na stronie: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/ceny-biletow

Na warsztaty nie trzeba się zapisywać, są ogólnodostępne. Przypominamy jednak o limicie dotyczącym liczby zwiedzających. W czasie trwania epidemii COVID-19 w Polsce na Grodzisku może przebywać maksymalnie 40 osób jednocześnie. Więcej informacji na stronie: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/godziny-otwarcia

 

Wakacyjne Warsztaty Rzemiosł Dawnych 2020

Ulepić garnek, utkać krajkę na bardku i… przenieść się w czasie do epoki kamienia. Oto atrakcje, z jakich można skorzystać tego lata na Grodzisku w Sopocie, biorąc udział w coniedzielnych, wakacyjnych zajęciach warsztatowych. Warto zdecydować się od razu, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Wakacyjne Warsztaty Rzemiosł Dawnych 2020 - plakatWarsztaty będą organizowane co niedzielę w okresie od 12 lipca do 23 sierpnia 2020 r.:

12 lipca – warsztaty garncarskie
☛ 19 lipca – warsztaty garncarskie
☛ 26 lipca – warsztaty tkackie
☛ 2 sierpnia – warsztaty tkackie
☛ 9 sierpnia – łowcy i rolnicy w epoce kamienia
☛ 16 sierpnia – łowcy i rolnicy w epoce kamienia
☛ 23 sierpnia – warsztaty tkackie

Godziny zajęć są stałe: od 14:00 do 15:00 (pierwsza grupa) oraz od 15:00 do 16:00 (druga grupa).

Zajęcia prowadzą: Hubert Skrodzki (garncarstwo), Anna Wojciechowska (tkactwo) i Andrzej Wędzik (epoka kamienia).

Opłata za udział zawiera się w cenie biletu na Grodzisko: 10 zł – normalny / 8 zł – ulgowy. Pełny cennik znajduje się na stronie: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/ceny-biletow

 

Ze względu na ograniczenia sanitarne, grupy warsztatowe mogą liczyć maksymalnie 10 osób. Dlatego też na warsztaty zapisujemy wyłącznie gości indywidualnych (to znaczy, że nie zapisujemy całych wycieczek, kolonii itp. grup zorganizowanych). Zapisy przyjmujemy telefonicznie, w godzinach pracy Grodziska – nr tel.: 58 340 66 00.

 

→ dołącz do wydarzenia na Facebooku: Wakacyjne Warsztaty Rzemiosł Dawnych 2020

 

Plener Garncarski 2020 na Grodzisku w Sopocie

Plener Garncarski 2020 - baner

Garncarstwo jest zawodem ginącym i tym bardziej – wyjątkowym. Grodzisko w Sopocie od lat organizuje specjalne plenery, dzięki którym zwiedzający mogą podziwiać kunszt garncarzy i poznawać tajniki rzemiosła, jednego z najstarszych w historii ludzkości. Zapraszamy na pokazy, warsztaty i wystawę poplenerową – tuż po rozładunku pieca. Wspólnie zadbajmy o międzypokoleniowy przekaz tradycji garncarskiej!

W tym roku grupy warsztatowe muszą być mniejsze, ze względu na ograniczenia sanitarne. Dlatego też na warsztaty zapisujemy wyłącznie gości indywidualnych (to znaczy, że nie zapisujemy całych wycieczek, kolonii itp. grup zorganizowanych). Zapisy przyjmujemy telefonicznie, w godzinach pracy Grodziska – nr tel.: 58 340 66 00.

Pokazy i warsztaty garncarskie poprowadzą: Marek Bukała, Michał Sadowski, Hubert Skrodzki, Magdalena Kopiczko.


→ dołącz do wydarzenia na Facebooku: Plener Garncarski 2020


PROGRAM

Plener Garncarski 2020 - plakat1 lipca (środa)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
10:00–15:00 | pokazy garncarskie

2 i 3 lipca (czwartek i piątek)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
10:00–13:00 | pokazy garncarskie
14:00–15:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)
15:00–16:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)

4 lipca (sobota)
wstęp bezpłatny
od 9:00 | rozpoczęcie wypału, załadunek pieca i rozpalanie
11:00–13:00 | pokazy garncarskie
14:00–15:00 | warsztaty garncarskie (maks. 10 osób)

5 lipca (niedziela)
wstęp w cenie biletu na Grodzisko
12:00 | otwarcie pieca
ok. 14:00 | rozładunek pieca; podajemy godzinę orientacyjną, dokładny czas rozładunku będzie zależał od temperatury wewnątrz pieca
15:00 | otwarcie wystawy poplenerowej

 

Soboty z rekonstrukcją historyczną na Grodzisku w Sopocie

Soboty z rekonstrukcją historyczną - plakatOżywiamy historię na Grodzisku w Sopocie! Wprawdzie nie możemy organizować dużych imprez plenerowych (ogranicza nas reżim sanitarny), ale zapraszamy serdecznie na mniejsze wydarzenia. W dwie kolejne soboty – 13 i 20 czerwca – na Grodzisku pojawią się rekonstruktorzy historyczni. Każdy, kto tego dnia przyjdzie zwiedzać skansen – w godzinach od 9:00 do 17:00 – będzie mógł skorzystać z dodatkowej atrakcji i zobaczyć, jak „aktorzy żywej historii” odtwarzają życie codzienne sprzed wieków. Wstęp wolny!

Motywy przewodnie: „Indianie na Grodzisku” (13.06) oraz „Przywitanie lata” (20.06).

Wydarzenia nie mają programów rozpisanych na godziny. Rekonstruktorzy będą po prostu obecni na Grodzisku. Ubrani w stroje z epoki będą wykonywali różne zajęcia związane z dawnymi rzemiosłami i innymi aspektami życia dawnej ludności.

Taka forma wydarzeń (bez prelekcji i dużych pokazów) wynika z wytycznych sanepidu i troski o zdrowie publiczne. Jednocześnie na Grodzisku może przebywać maksymalnie 40 osób zwiedzających. Do czasu odwołania epidemii obowiązuje specjalny regulamin zwiedzania.

Z myślą o tych, którzy nie będą mogli przyjść osobiście, planujemy wzmożoną aktywność on-line. Szczególnej uwadze polecamy cykl transmisji wideo na fanpage’u Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie. Będziemy pokazywać na żywo pracę rzemieślników oraz najciekawsze momenty rekonstrukcji.

→ dołącz do wydarzenia na Facebooku: Soboty z rekonstrukcją historyczną


W soboty wejście na Grodzisko w Sopocie jest bezpłatne. Ostatnich zwiedzających wpuszczamy o godz. 16:30.


 

„Indianie na Grodzisku”

13.06.2020 r. (sobota), godz. 9:00–17:00

Grodzisko w Sopocie od wielu lat współpracuje z Konfederacją Tomahawki i Muszkiety, organizując pokazy z cyklu „Ostatni Mohikanin”. W tym roku na sopockim wzgórzu rozbiją obóz Indianie Leśni Ameryki Północnej z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Monongahela 1755. Barwna społeczność doświadczonych pasjonatów przybliży wam kulturę rdzennych Amerykanów, żyjących w XVIII wieku na terenach Wschodniego Obszaru Leśnego.

 

„Przywitanie lata”

20.06.2020 r. (sobota), godz. 9:00–17:00

Wydarzenie poświęcone głównie rekonstrukcji historycznej wczesnego średniowiecza, choć nie tylko. W minionych latach na Grodzisku odbywał się Jarmark Grodowy, na który przyjeżdżali kramarze i rękodzielnicy specjalizujący się w różnych epokach historycznych, od Bizancjum po czasy Napoleona. W tym roku, ze względu na reżim sanitarny, nie możemy zorganizować dużego, przekrojowego Jarmarku. Kalejdoskop barw historii zawęzimy do wczesnego średniowiecza. Nie zabraknie jednak refleksów świetności innych epok!

Rekonstruktorzy na Grodzisku w Sopocie (arch. MAG)

Wyniki konkursów z cyklu "Odkrywaj historie"

Pragniemy serdecznie podziękować za udział oraz ogromne zaangażowanie dzieci, młodzieży i ich opiekunów w przygotowanie prac do cyklu konkursów „Odkrywaj historie”. Prace zostały wykonane różnymi technikami, prezentowały wysoki poziom artystyczny, wszystkie cechowały się kreatywnością i starannością.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów.

„Skarby mojej okolicy”

• Iga i Kornel Kowalczyk

• Anna Kubiszewska

• Maria Kurdziel

„Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”

• Maja Dworecka

• Kornelia i Tymoteusz Smolińscy

• Oliwia Rolbiecka

„Skarby pamięci”

• Dawid Caronia

• Borys Kocieniewski

Zwycięzcy mogą wziąć udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie (oferta na stronie: https://archeologia.pl/edukacja/grodzisko-w-sopocie-edukacja).

Chcielibyśmy jednak uhonorować wszystkich uczestników konkursów, nie tylko laureatów. Wkrótce poinformujemy o terminie spotkania, na które zaprosimy dzieci z opiekunami. Podczas wydarzenia otworzymy wystawę pokonkursową i wręczymy wszystkim pamiątkowe dyplomy. 

Galeria nagrodzonych prac

Odkrywaj historie i zdobywaj nagrody! Konkursy Grodziska w Sopocie

Grodzisko w Sopocie ogłasza trzy konkursy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie skupiają się wokół historii, tradycji i pamięci. Nawet odosobnienie w czasie pandemii można wykorzystać do odkrywania skarbów przeszłości

Konkursy - Grodzisko w Sopocie - plakatKonkursy są podzielone według kategorii wiekowych. Dla kilkulatków przeznaczono zabawę plastyczną, starsze dzieci tworzą komiksy, a nastolatki – zarówno prace plastyczne, jak i literackie. Zadania można wykonywać indywidualnie lub we współpracy z rówieśnikami; zespół może składać się maksymalnie z czterech osób.

Celem przyświecającym wszystkim zadaniom jest twórcze ujęcie lokalnej tradycji. W tym określeniu mieszczą się wszelkie przekazy (np. bajki, legendy, wspomnienia, anegdoty) na temat historii danego miejsca. Uczestnicy szukają w swoim krajobrazie kulturowym elementów takich jak: zamki, grodziska, cmentarzyska, miejsca ukrycia skarbów itp. Konkursy są ogólnopolskie, zgłoszenia mogą więc dotyczyć różnych miejsc w całym kraju.

Aby dobrze wykonać zadanie konkursowe, trzeba zapoznać się z miejscowym dziedzictwem. Jak to zrobić? Można na przykład porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia – seniorami rodu, dziadkami, sąsiadami. Oczywiście kontakt w czasie pandemii powinien być bezpieczny, najlepiej telefoniczny lub mailowy. Warto też poszperać w książkach albo Internecie, ewentualnie przejrzeć rodzinny album ze starymi zdjęciami.

Organizator zaznacza, że idea ogłoszonych konkursów polega na dialogu, czyli na stworzeniu porozumienia między pokoleniami oraz podtrzymaniu pamięci społecznej.

→ wydarzenie na Facebooku: Odkrywaj historie – konkursy

 

KONKURSY DO WYBORU:

„Skarby mojej okolicy”

— konkurs plastyczny (technika dowolna)

— dla dzieci z klas 0–3


„Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”

— konkurs na krótką formę komiksową

— dla dzieci z klas 4–8


„Skarby pamięci”

— konkurs na krótką formę literacką lub plastyczną (w tej kategorii można zgłaszać także komiksy)

— dla dzieci i młodzieży w wieku 13–18 lat

 

TERMIN

Prace konkursowe można przysyłać do 17 maja 2020 r. w formie elektronicznej na adresy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

* Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu: https://bit.ly/2VDmjOG

 

NAGRODY

Laureaci wygrają bezpłatny udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie, takich jak: lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, urodziny (szczegóły w regulaminie). Poza tym najciekawsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie w Grodzisku w Sopocie, zaś utwory literackie będą opublikowane w mediach społecznościowych sopockiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Sława czeka na zwycięzców!

 

WAŻNE! Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zawiesza działalność

MAG - koronawirus - grafika informacyjnaMuzeum Archeologiczne w Gdańsku zawiesza działalność, aby ograniczyć zagrożenie związane z koronawirusem. Decyzja dotyczy wszystkich oddziałów: Domu Przyrodników, Piwnicy Romańskiej, Grodziska w Sopocie, Muzeum w Gniewie.


Przeczytaj komunikat: Koronawirus – marszałek zawiesza działalność pomorskich instytucji kultury


 Muzeum jest niedostępne dla zwiedzających – wszystkie wystawy zostały czasowo zamknięte.

 Wszystkie zaplanowane wydarzenia muzealne zostały odwołane – nie odbędą się lub odbędą się w innych, późniejszych terminach. O zmianach będziemy informowali na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji.

 Zawieszona została działalność edukacyjna – lekcje muzealne nie odbywają się.

 Aktualnie nie ma możliwości skorzystania z oferty dotyczącej organizowania imprez okolicznościowych na terenie Muzeum.

 

Informacja dla interesantów

Sprawy administracyjne, urzędowe, związane z przekazywaniem dokumentów itp. należy załatwiać telefonicznie lub mailowo. Kontakt do sekretariatu – tel.: 58 322 21 00, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nie ma potrzeby dostarczać dokumentacji archeologicznej osobiście. W obecnej sytuacji lepiej zrobić to korespondencyjnie. Jeśli mają państwo wątpliwości, prosimy najpierw zadzwonić.

Godziny pracy sekretariatu: od 8:00 do 15:00.

Przypominamy, że Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (podobnie jak inne instytucje kultury) jest zamknięte. Zawieszenie działalności oraz ograniczenie interakcji służy zdrowiu publicznemu. Prosimy o uszanowanie zaleceń sanitarnych i niepodejmowanie prób wejścia do Muzeum bez wcześniejszego zgłoszenia – dla naszego wspólnego dobra.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności