Festiwal „EUROPA +/- 1700 – kameralne koncerty na instrumentach historycznych” – edycja 2020 (ONLINE)

Europa1700 2020

Zbliża się IX edycja uznanego festiwalu „Europa +/- 1700”. W tym roku koncerty zostały przeniesione do Internetu, ze względu na obostrzenia sanitarne. Poszczególne występy będą emitowane w dniach 14, 15 i 16 sierpnia na fanpage’u fundacji Silva Rerum arte & fund oraz na dedykowanym kanale YouTube. Dostęp do wszystkich nagrań będzie bezpłatny.

Ideą festiwalu jest prezentowanie dzieł wybitnych kompozytorów, którzy tworzyli na dworach Europy w XVII i XVIII wieku. Muzycy odkrywają dla szerokiej publiczności dzieła kompozytorów mało znanych, rzadko pojawiające się na scenach muzycznych. „Europa +/- 1700” wyróżnia się jeszcze jednym: wszystkie utwory wykonywane są na instrumentach historycznych lub ich kopiach, według praktyki wykonawczej tamtych czasów.

Zgodnie z festiwalową tradycją koncerty odbywają się (a w tym roku: są rejestrowane) w nastrojowych wnętrzach gdańskich zabytków: w Piwnicy Romańskiej, na poddaszu kościoła św. Katarzyny (Muzeum Nauki Gdańskiej) oraz w Sali Kolumnowej Domu Przyrodników (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku).

Czytaj więcej...

ODDZIAŁ "PIWNICA ROMAŃSKA" LAUREATEM POMORSKIEJ NAGRODY MUZEALNEJ

pomorska nagroda muzealna

Zorganizowany po raz pierwszy przez Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich i samorząd województwa pomorskiego konkurs ma na celu wyróżnienie pracowników muzeów pomorskich lub osób współpracujących z tymi instytucjami za szczególne dokonania w danym roku. „Piwnica Romańska” otrzymała wyróżnienie za udostępnienie do zwiedzania najstarszego wnętrza historycznego w Gdańsku. Uznanie wzbudziło wykorzystanie światła w aranżacji zabytkowej przestrzeni, które wraz z wirtualnym przewodnikiem pozwala dostrzec i w pełni docenić piękno późnoromańskiej architektury. To muzeum w podziemiach wraz z ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja w Hali Targowej, prezentuje elementy założenia klasztornego oo. Dominikanów i jest widomym świadectwem roli Gdańska jako centrum kulturowego Pomorza Wschodniego na długo przed przybyciem rycerzy zakonu krzyżackiego.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności