"Kartagina i świat antyczny północnej Afryki oraz współczesny obraz Maghrebu" – wernisaż Andrzeja Taranka

Andrzej Taranek - KartaginaKartagina i świat antyczny północnej Afryki
oraz współczesny obraz Maghrebu

– wernisaż malarstwa i rysunku Andrzeja Taranka

28 czerwca 2019 r. o godz. 20:00 

wstęp wolny

Piwnica Romańska
pl. Dominikański 1, Gdańsk

 

Andrzej Taranek urodził się w Gdańsku, studia artystyczne odbył na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Witolda Janowskiego w 1982 r.). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 i 2014). W roku 2015 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Krajobraz Gdańska jako dziedzictwo kulturowe wobec zachodzących przemian”. Od ukończenia studiów zajmuje się pracą twórczą, uprawia grafikę artystyczną, rysunek i malarstwo.

Wystawiał indywidualnie, był także uczestnikiem wielu zbiorowych ekspozycji na terenie Polski i poza granicami kraju, a jego prace wielokrotnie były nagradzane i wyróżniane; znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, Biblioteki Ossolińskich we Wrocławiu, a także w licznych muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie.

Andrzej Taranek jest autorem plakatów, cykli ilustracji i opracowań graficznych wielu książek, w tym dla Ossolineum i Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. O jego twórczości pisano częstokroć; między innymi Kazimierz Nowosielski poświęcił jej obszerny szkic zamieszczony w dwumiesięczniku „Topos” (1997, nr 2), a także esej poruszający główne wątki prac artysty, opublikowany w książce „Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym” (Gdańsk, 2008). O Taranku pisał także Paweł Huelle we wstępie do katalogu wystawy indywidualnej w Państwowej Galerii Sztuki (Sopot, 2004).

W roku 2012 w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska otwarto wystawę prezentującą po raz pierwszy oprócz dorobku graficznego obszerny wybór rysunków gdańskich. Kolejne wystawy ukazujące ten dorobek odbyły się w Wilnie i Kaliszu, a także na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (w 2015 r.).


Obrazy i rysunki Andrzeja TarankaA poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć – tak kończył każde wystąpienie w senacie Marek Porcjusz Katon. Nie sprawdziły się oczekiwania rzymskiego filozofa i mówcy. Wiele stuleci i burzliwa historia zacierały wprawdzie dokonania świata antycznego na całym obszarze północnej Afryki. Jednak na tej wyjątkowo znaczącej i bogatej rubieży rzymskiego imperium przechowały się relikty tamtego świata i wcześniejszych kultur. Naznaczone oryginalnymi cechami, oddziaływały, a może bardziej – przenikały do świata starożytnego, stając się dorobkiem ponadczasowym. Najlepszym przykładem niech będzie wynalezienie pisma, które po wielu modyfikacjach dotrwało do czasów współczesnych – jego dojrzałą formą posługuję się, spisując te refleksje.

Pismo wyszło od Fenicjan, a jego najstarsze znane inskrypcje pojawiły się w Kartaginie i innych zachodnich koloniach fenickich około X w. p.n.e. W tych ścisłych związkach Kartagińczycy–Punijczycy byli partnerami handlowymi wschodnich kupców i żeglarzy, zakładali kolonie na zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i wypuszczali się dalej za Słupy Herkulesa, wzdłuż wybrzeży Afryki i w stronę Morza Północnego.

Andrzej Taranek


Wystawa będzie eksponowana do 18 października 2019 r. Godziny otwarcia Piwnicy Romańskiej: https://archeologia.pl/piwnica-romanska/godziny-otwarcia

Na wernisaż wstęp jest bezpłatny; później biletowany zgodnie z cennikiem: https://archeologia.pl/piwnica-romanska/ceny-biletow

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Kartagina - wernisaż Andrzeja Taranka

20 czerwca 2019 roku w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - wejście

20 czerwca 2019 r. (Boże Ciało) oddziały Dom Przyrodników, Piwnica Romańska i Grodzisko w Sopocie będą nieczynne.

Muzeum w Gniewie będzie otwarte w godzinach 9:00–17:00.

 

W piątek (21.06) wszystkie oddziały Muzeum Archeologicznego w Gdańsku będą czynne normalnie. Tego dnia polecamy szczególnie Jarmark Grodowy 2019 na Grodzisku w Sopocie.

Festiwal muzyczny „Europa +/- 1700” – kameralny lipiec 2019 w Gdańsku

Europa 1700 - baner

Przed miłośnikami dobrej muzyki ósma edycja festiwalu „Europa +/- 1700”. Trzy kameralne koncerty odbędą się w nastrojowych miejscach Gdańska: na poddaszu kościoła św. Katarzyny (Muzeum Nauki Gdańskiej; 5 lipca), w Piwnicy Romańskiej (12 lipca) oraz w Sali Kolumnowej Domu Przyrodników (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku; 19 lipca).

Ideą festiwalu jest prezentowanie dzieł wybitnych kompozytorów, którzy tworzyli na dworach Europy w XVII i XVIII wieku. Festiwal odkrywa dla szerokiej publiczności dzieła kompozytorów mało znanych, rzadko pojawiające się na scenach muzycznych. „Europa +/- 1700” wyróżnia się jeszcze jednym: wszystkie utwory wykonywane są na instrumentach historycznych lub ich kopiach, zgodnie z praktyką wykonawczą tamtych czasów.

 

KONCERTY

„Krótka historia dobrej muzyki na dwa drewniane flety poprzeczne”
5 VII 2019 r., godz. 19:00
Muzeum Nauki Gdańskiej
(kościół św. Katarzyny; ul. Wielkie Młyny 1)

Wykonawcy: Maja Miro-Wiśniewska, Elin Olstorpe – flety historyczne

W programie: M. P. de Montéclair, M. Corrette, G. Ph. Telemann, M. Blavet, J. J. Quantz, W. F. Bach, M. Barsky

Pośród starych zegarów wieżowych kościoła św. Katarzyny zabrzmią najlepsze utwory napisane na dwa drewniane flety poprzeczne – od epoki renesansu, poprzez wieki, aż do współczesności. Muzycy zagrają na siedmiu różnych fletach, dobierając instrumenty odpowiednie dla danej epoki. Muzyka okraszona będzie opowieściami o fletowych wynalazkach i o… czasie.


„3D recital klawesynowy”
12 VII 2019 r., godz. 20:00
Piwnica Romańska
(pl. Dominikański 1)

Wykonawcy: Małgorzata Skotnicka – klawesyn, Katarzyna Zawiślak-Dolny – aktorka

W programie: J. F. Dandrieu, J. Duphly, L.-C. Daquin

Będzie to wieczór przepełniony francuską delikatnością i namiętnością, muzyką pełną różnorodnych barw, brzmień i subtelności. Małgorzata Skotnicka przybliży słuchaczom utwory trzech wybitnych francuskich wirtuozów klawesynu i organów, tworzących w XVIII-wiecznym Paryżu: Jeana François Dandrieu, Jacques’a Duphly’ego i Louis-Claude’a Daquina. Klawesynistce towarzyszyć będzie aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Katarzyna Zawiślak-Dolny.


„Förster i Krieger – mistrz i uczeń, spotkanie po latach”
19 VII 2019 r., godz. 20:00
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
(Dom Przyrodników; ul. Mariacka 25/26)

Wykonawcy: Danuta Zawada, Paweł Miczka – skrzypce barokowe, Karolina Koślacz – viola da gamba, Małgorzata Skotnicka – klawesyn, Marek Kubát – teorba, gitara barokowa

W programie: sonaty K. Förstera i J. Ph. Kriegera

Finałowy wieczór festiwalowy będzie metaforycznym spotkaniem mistrza i ucznia po latach. W Sali Kolumnowej Domu Przyrodników zabrzmi muzyka kameralna gdańskiego kompozytora Kaspara Förstera (wciąż mało znanego i niedostatecznie docenianego) oraz jego utalentowanego studenta kompozycji Johanna Philippa Kriegera w wykonaniu zespołu Silva Rerum arte. Czy uczeń prześcignął mistrza? Ocenę pozostawiamy słuchaczom.

 

BILETY

Bilet na jeden koncert kosztuje 30 zł (normalny) lub 20 zł (ulgowy). Do kupienia online na stronie www.ekobilet.pl albo na godzinę przed wydarzeniem w miejscu koncertu (płatność wyłącznie gotówką). Ulga przysługuje uczniom, studentom, emerytom oraz posiadaczom Metropolitalnej Karty do Kultury.

 

REZERWACJE

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizator prosi o rezerwację mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Organizator: Fundacja SILVA RERUM

Partnerzy:

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Piwnica Romańska (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku)
Muzeum Nauki Gdańskiej (oddział Muzeum Gdańska)
Metropolitalna Karta do Kultury

Patroni medialni:

Trojmiasto.pl
Pomorze Kultury
Radio Gdańsk

Festiwal „Europa +/- 1700” został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska oraz Województwa Pomorskiego.

 

ODDZIAŁ "PIWNICA ROMAŃSKA" LAUREATEM POMORSKIEJ NAGRODY MUZEALNEJ

pomorska nagroda muzealna

Zorganizowany po raz pierwszy przez Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich i samorząd województwa pomorskiego konkurs ma na celu wyróżnienie pracowników muzeów pomorskich lub osób współpracujących z tymi instytucjami za szczególne dokonania w danym roku. „Piwnica Romańska” otrzymała wyróżnienie za udostępnienie do zwiedzania najstarszego wnętrza historycznego w Gdańsku. Uznanie wzbudziło wykorzystanie światła w aranżacji zabytkowej przestrzeni, które wraz z wirtualnym przewodnikiem pozwala dostrzec i w pełni docenić piękno późnoromańskiej architektury. To muzeum w podziemiach wraz z ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja w Hali Targowej, prezentuje elementy założenia klasztornego oo. Dominikanów i jest widomym świadectwem roli Gdańska jako centrum kulturowego Pomorza Wschodniego na długo przed przybyciem rycerzy zakonu krzyżackiego.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności