"Akademia Daniela Chodowieckiego" - spotkania artystyczne dla dzieci

Akademia Daniela Chodowieckiego - plakatFundacja Silva Rerum organizuje spotkania artystyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 4–8 lat. Cykl spotkań nosi nazwę „Akademia Daniela Chodowieckiego”. Do wyboru są terminy: 5, 12 i 19 października 2019 r. Wszystkie spotkania zaczynają się o godz. 12:00 w Piwnicy Romańskiej (pl. Dominikański 1, Gdańsk). Wstęp: 5 zł od dziecka, opiekunowie wchodzą bezpłatnie.

Tematy poszczególnych spotkań:

• 5 X - "O dawnych żołnierzach",

• 12 X - "Kapelusznik i pończosznik",

• 19 X - "Stare przedmioty i opowieści".

Uwaga! Piwnica Romańska funkcjonuje w zabytkowych podziemiach, prosimy ubrać się ciepło.


Zapraszamy rodziny z dziećmi do wzięcia udziału w spotkaniach, na których przybliżymy Wam dawną kulturę i sztukę. Poprowadzi je sam Daniel Chodowiecki - słynny gdański osiemnastowieczny rysownik i ilustrator. W postać Chodowieckiego wcieli się marionetka, ożywająca w rękach aktora Teatru Barnaby - Marcina Marca. Na każdym spotkaniu uczestniczyć będziemy także w małym koncercie na instrumentach z czasów Daniela Chodowieckiego.

Kto kocha historię, muzykę, sztukę - niech się zjawi!

Spotkania zainspirowane zostały ilustracjami Daniela Chodowieckiego do książki „Elementarwerk” (1774) Johanna Bernharda Basedowa. Dzieło to podzielone było na 10 ksiąg i zawierało całokształt XVIII-wiecznej wiedzy o świecie, podanej w sposób przystępny dla młodych czytelników. Istotną częścią „Elementarwerk” stało się 300 scen - wybitnych artystycznie ilustracji Daniela Chodowieckiego. Dzięki nim możemy się przenieść do XVIII-wiecznego świata, obserwując dawne obyczaje, ubiory, zwyczaje.


Więcej informacji na stronie organizatora: 
https://www.facebook.com/SilvaRerum.arte.and.fund/

Spotkania współtworzą: 
Maciej Szyszka - archeolog, 
Aleksandra i Krzysztof Kucharscy - historycy kultury, 
Marcin Marzec - aktor teatru lalek, 
Groszek Stanilewicz (Łowcy Słów) - bajarka; 
zespół instrumentów dawnych SILVA RERUM arte w składzie: 
Maja Miro-Wiśniewska (pomysłodawczyni zajęć) - flet traverso, 
Danuta Zawada - skrzypce barokowe, 
Małgorzata Skotnicka - szpinet.

Kontakt z koordynatorką: 
Maja Miro-Wiśniewska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 792 942 932

Organizator: Fundacja Silva Rerum 
Partnerzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Metropolitalna Karta do Kultury 
„Akademia Daniela Chodowieckiego” jest dofinansowana przez Miasto Gdańsk.

"Kartagina i świat antyczny północnej Afryki oraz współczesny obraz Maghrebu" – wernisaż Andrzeja Taranka

Andrzej Taranek - KartaginaKartagina i świat antyczny północnej Afryki
oraz współczesny obraz Maghrebu

– wernisaż malarstwa i rysunku Andrzeja Taranka

28 czerwca 2019 r. o godz. 20:00 

wstęp wolny

Piwnica Romańska
pl. Dominikański 1, Gdańsk

 

Andrzej Taranek urodził się w Gdańsku, studia artystyczne odbył na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Witolda Janowskiego w 1982 r.). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 i 2014). W roku 2015 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Krajobraz Gdańska jako dziedzictwo kulturowe wobec zachodzących przemian”. Od ukończenia studiów zajmuje się pracą twórczą, uprawia grafikę artystyczną, rysunek i malarstwo.

Wystawiał indywidualnie, był także uczestnikiem wielu zbiorowych ekspozycji na terenie Polski i poza granicami kraju, a jego prace wielokrotnie były nagradzane i wyróżniane; znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, Biblioteki Ossolińskich we Wrocławiu, a także w licznych muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie.

Andrzej Taranek jest autorem plakatów, cykli ilustracji i opracowań graficznych wielu książek, w tym dla Ossolineum i Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. O jego twórczości pisano częstokroć; między innymi Kazimierz Nowosielski poświęcił jej obszerny szkic zamieszczony w dwumiesięczniku „Topos” (1997, nr 2), a także esej poruszający główne wątki prac artysty, opublikowany w książce „Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym” (Gdańsk, 2008). O Taranku pisał także Paweł Huelle we wstępie do katalogu wystawy indywidualnej w Państwowej Galerii Sztuki (Sopot, 2004).

W roku 2012 w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska otwarto wystawę prezentującą po raz pierwszy oprócz dorobku graficznego obszerny wybór rysunków gdańskich. Kolejne wystawy ukazujące ten dorobek odbyły się w Wilnie i Kaliszu, a także na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (w 2015 r.).


Obrazy i rysunki Andrzeja TarankaA poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć – tak kończył każde wystąpienie w senacie Marek Porcjusz Katon. Nie sprawdziły się oczekiwania rzymskiego filozofa i mówcy. Wiele stuleci i burzliwa historia zacierały wprawdzie dokonania świata antycznego na całym obszarze północnej Afryki. Jednak na tej wyjątkowo znaczącej i bogatej rubieży rzymskiego imperium przechowały się relikty tamtego świata i wcześniejszych kultur. Naznaczone oryginalnymi cechami, oddziaływały, a może bardziej – przenikały do świata starożytnego, stając się dorobkiem ponadczasowym. Najlepszym przykładem niech będzie wynalezienie pisma, które po wielu modyfikacjach dotrwało do czasów współczesnych – jego dojrzałą formą posługuję się, spisując te refleksje.

Pismo wyszło od Fenicjan, a jego najstarsze znane inskrypcje pojawiły się w Kartaginie i innych zachodnich koloniach fenickich około X w. p.n.e. W tych ścisłych związkach Kartagińczycy–Punijczycy byli partnerami handlowymi wschodnich kupców i żeglarzy, zakładali kolonie na zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i wypuszczali się dalej za Słupy Herkulesa, wzdłuż wybrzeży Afryki i w stronę Morza Północnego.

Andrzej Taranek


Wystawa będzie eksponowana do 18 października 2019 r. Godziny otwarcia Piwnicy Romańskiej: https://archeologia.pl/piwnica-romanska/godziny-otwarcia

Na wernisaż wstęp jest bezpłatny; później biletowany zgodnie z cennikiem: https://archeologia.pl/piwnica-romanska/ceny-biletow

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Kartagina - wernisaż Andrzeja Taranka

ODDZIAŁ "PIWNICA ROMAŃSKA" LAUREATEM POMORSKIEJ NAGRODY MUZEALNEJ

pomorska nagroda muzealna

Zorganizowany po raz pierwszy przez Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich i samorząd województwa pomorskiego konkurs ma na celu wyróżnienie pracowników muzeów pomorskich lub osób współpracujących z tymi instytucjami za szczególne dokonania w danym roku. „Piwnica Romańska” otrzymała wyróżnienie za udostępnienie do zwiedzania najstarszego wnętrza historycznego w Gdańsku. Uznanie wzbudziło wykorzystanie światła w aranżacji zabytkowej przestrzeni, które wraz z wirtualnym przewodnikiem pozwala dostrzec i w pełni docenić piękno późnoromańskiej architektury. To muzeum w podziemiach wraz z ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja w Hali Targowej, prezentuje elementy założenia klasztornego oo. Dominikanów i jest widomym świadectwem roli Gdańska jako centrum kulturowego Pomorza Wschodniego na długo przed przybyciem rycerzy zakonu krzyżackiego.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności